PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ybr Esd Kalkışta silkeleme sorunu

miginfly
17 Eylül 2014, 12:58
Slm.Tanıdıktan aldığım 2012 model az kmdeki motorum 1.viteste kavrama noktasını geçmeye yakın(motor artık hareketlendikten sonra) bir silkeleme yapıyor. Motor soğukken yapmıyor, ısındıktan sonra tekrar başlıyor. Debriyaj ayarı da yaptım, balatalar bu kmde(3800 küsur) aşınmış olamaz. Diğer viteslerde, top speedde sorun yok hızlanma vs çok iyi. Tecrübesi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler :silent:

kukuleta
17 Eylül 2014, 13:54
Takip aynı sorun bendede var çözümünü merak ediyorum

babaeskili
17 Eylül 2014, 14:43
Debriyaj balatalarını değiştirmenizi tavsiye ederim. Ybr 'nin orijinal balatalarının özelliğinden midir bilmiyorum ama bu sorun genelde çoğu Ybr'de var.

sedat_57
17 Eylül 2014, 15:28
Hiç bişey değişmenize ayarlamanıza gerek olmayıp bundan daha olağan bişey yoktur ybr 125 te sıkıntı yok keyifli sürüşler..

emre186
18 Eylül 2014, 02:53
ybr 125 2012 modelde sıfırında bu sıkıntı yok.. kalkışını hissetmezsin bile yağ gibi. Debriyaj balatası yada dişliden olabilir, tanıdığınız "ben bu motorun içine ettim şimdide satıyorum" demez tabi ki... :)

miginfly
18 Eylül 2014, 13:02
ybr 125 2012 modelde sıfırında bu sıkıntı yok.. kalkışını hissetmezsin bile yağ gibi. Debriyaj balatası yada dişliden olabilir, tanıdığınız "ben bu motorun içine ettim şimdide satıyorum" demez tabi ki... :)
Ben öyle düşünmüyorum, bildiğim bir motor çünki. Çözüm için bir fikriniz var mı?

bkgzl34
18 Eylül 2014, 13:11
sorun yok kardeşim ybr nin kronikleşmiş problemi bu malesef. ama cok problem edilmemeli sorunun debriyaj tasından kaynaklanıyor olabilir değiştirdiğin zaman silkeleme kesilir fakat ilerleyen km lerde tekrar ortaya çıkar yani anlıyacağın henüz kesin sorun çözülemedi yada ben bilmiyorum.

DİPNOT: EBC marka debriyaj balatalarının ybr uyan modeli varsa onu bi denemek lazım çünkü herkes methediyor belkide orjinal balatalarındadır sıkıntı.

miginfly
18 Eylül 2014, 16:02
Görünen o ki ilk kez ben yaşamıyorum bu sorunu. Debriyaj kapağını bu kmde açmak istemiyorum açıkçası. Aklıma gelen diğer alternatif balataların bitişik olan 2 tanesinin birbirine yapışmış yahut tam ayırmıyor olması. Çok sorun etmesem iyi olacak galiba.

bkgzl34
18 Eylül 2014, 19:37
Debriyaj tasını açman sorun olmaz ben 12.000 km de açtırdım değiştirdim ama ortalama 10.000 km sonra tekrar yapmaya başladı bende artık üstüne düşmedim kafaya takmadan kullanmaya devam babuş. km oldu 2 senede 37.000 hala kullanmaya devam...

babaeskili
18 Eylül 2014, 19:53
Hiç bişey değişmenize ayarlamanıza gerek olmayıp bundan daha olağan bişey yoktur ybr 125 te sıkıntı yok keyifli sürüşler..

Sedat kardeşim ben değiştirdikten sonra silkeletmeyi başaramadım da(düşük devir-yüksek devir, sıcak-soğuk motor sıcaklığı) ondan söylüyorum. Benim de yıllardır kafama takılan bir konuydu. Debriyaj ayar somununun(debriyaj tasının üzerindeki) da bunda etkisi olabilir.

miginfly
19 Eylül 2014, 09:23
Sedat kardeşim ben değiştirdikten sonra silkeletmeyi başaramadım da(düşük devir-yüksek devir, sıcak-soğuk motor sıcaklığı) ondan söylüyorum. Benim de yıllardır kafama takılan bir konuydu. Debriyaj ayar somununun(debriyaj tasının üzerindeki) da bunda etkisi olabilir.

Hocam debriyaj balatası montajı(yada değişimi) yapılırken sıfır balataları belli bir süre motor yağının içerisinde bekletmek gerektiğini sağlam bir kaynaktan okumuştum. Debriyaj ayar somunu kablo üzerindeki gerdirme yeri mi, yoksa kapağı söktükten sonra içeride bir somun mu?

ookkaayy
21 Aralık 2014, 17:56
Arkadaslar debriyaj balatasi tasi canagi şanzimani bunlarin hic birinde sorun yok gidiyosunuz abi kaliteli bir oringli zincir aliyosunuz takiyosunuz zincir ayarinida guzelce yapiyosunuz cok gevsek olmasin gergin olsun ama zinciri zorlamicak sekilde sonra arka teker takozlarini kontrol ediyosunuz sikinti yoksa geliyosunuz karburatore hava ayar vidasini biraz gevseltiyosunuz binip deniyosunuz bi kac kere yeteri kadar duzeldiye sikinti yok hepten yag gibi kalksin diye gidip vidayi fazlada gevseltmeyin yani boylece sorun duzeliyo bu sorun cogunlukla zengin karisimdan oluyo benim kuba superlighttede vardi boyle cozdum yokuslarda trafikte zulumdu yemin ediyorum hele iki kisiyken catir cutur sanziman dagilacak sanki :D simdi on numara oldu
Simdi karburatorle ne alaka diceksiniz ama cok alaka bak deneyin gorun duzeliyomu duzelmiyomu

miginfly
18 Mart 2015, 12:14
Aynı sorundan mı bahsediyoruz bilemiyorum fakat, denemekte yarar var.

onur455
17 Nisan 2017, 20:57
deneyen sonuç alan oldu mu

boora
17 Nisan 2017, 21:11
Sonuç alan yok :) eski ybr de böyle bir şey yoktu esd de bozmuşlar debriyajı