PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : cub motor 70'i geçmiyor - lifan tay 100

kordinaryus
09 Eylül 2014, 21:34
lifan tay 100 aldım ikinci el. 10bin km'de. sanırım rodajı düzgün yapılmamış çünkü 70i geçmedi :) bu gün müsait yolda denedim. bu hız normal mi? normal değilse neden kaynaklanıyor olabilir? nasıl düzeltilebilir?

SlimShady1
09 Eylül 2014, 21:45
Bilmiyorum ama bende ki mondial 90-100 yapiyor, 70 km ile sabit yol gidebiliyorum.

BatuhanK
09 Eylül 2014, 21:48
Büyükk ihtimal problem karbüratördedir. Debriyajda kaçırma hissettiniz mi?

kordinaryus
09 Eylül 2014, 22:05
debriyajda kaçırma yok. karbüratörü de temizlendi almadan önce.

şöyle bi şey var, 4. vites 70km'de rahat bir sürüş var. titreşim ve devir çok yüksek değil. yani motor zorlanmıyor. ama daha fazla da yükselmiyor hız.

BatuhanK
09 Eylül 2014, 22:39
70 te gaz açınca en azından 85-80 e ivmesi kesilmeden çıkması lazım. Belki temizlendikten sonra hava ayarı düzgün yapılmamıştır. Çünkü debriyaj kaydırmıyor veya motor bitik değilse geriye karbüratör kalıyor. Zincirin aşırı bol veya gergin olması ve lastik havalarının çok inik olması da hızı etkiler ama bu kadar olacağını sanmıyorum

kordinaryus
09 Eylül 2014, 23:40
hocam sanayiden motorcudan aldım ikinci el olarak. sübaplarını değiştirmişti hatta o yüzden 2 gün bekledik. hava ayarını falan yapmıştır diye tahmin ediyorum. motor 10bin km'de, rodajı yanlış yapılıp zorlanarak kullanıldıysa normal mi bu durum?

bi de diyelim ki a'dan z'ye bakımı yapılsa, ne kadar tutar? parça değişmediğini sadece zincir hava ayarı karbüratör vs. ayarlandığını varsayarsak. ilk motorum olduğu için kazıklanmamak adına soruyorum :)

BatuhanK
09 Eylül 2014, 23:47
Umarım orjinal kilometrwsi 10 bindir. Subapları nasıl değiştirme gereği hissetmiş hayret ettim.
Motora ne yapıldığını tam olarak öğrenip iyi bir ustaya durum anlatılmalı. Belki subapları ayarlayamamıştır

kordinaryus
10 Eylül 2014, 01:00
hocam ilk sahibiyle alım-satım esnasında epey muhabbet ettim. %99 ihtimalle orijinal km'si. zaten 2 yaşında motor. ondan yana sıkıntı yok. sübap değiştirme konusu bana ikinci ağızdan geldi. babama demiş değiştircem diye babam da sübap demişti herhalde dedi. belki başka bi şeyiydi emin olamadık :)