PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pocket Bike AciLLL.

CaPiS_19
05 Eylül 2014, 19:42
Abiler Bende 50 cc pocket bike var eğlencelik. Motora led bağlamak istiyorum fakat elektriği nerden alacağımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz ?

bursagsli
05 Eylül 2014, 20:13
O motorlarda akü var ise akünün çıkışına sigorta bağlayarak ledleri bağlayabilirsin

CaPiS_19
05 Eylül 2014, 22:36
Abicim akü yok fakat bazı internet sitelerinden baktığımda yabancılar yapmış fakat akü felan gibi bşy görünmüyor direkt elektrik almıslar biyerden acaba buji bobininden mi aldılar die düşünüyorum bi yardım ederseniz çok mutlu olurum cevabınız için teşekkür ederim .

brtvrdrl
05 Eylül 2014, 22:36
O motorlarda akü var ise akünün çıkışına sigorta bağlayarak ledleri bağlayabilirsin

Sakin boyle bisey yapma ledleri yakabilirsin. Kullancagin ledleri calistigi gerilim ve akim degerlerini bilip kac tane kullanacagina karar verip ona gore hesap yapip gerekli direnc degerinide baglayip o sekilde akuye baglaman lazim. Senin pocket bike vurdurularak calistiriliyodur buyuk ihtimal. Aku yoktur. Ac regulator bulman lazim. Ac yi dc ye cevirdikten sonra led baglayabilirsin. Ledler diyottur ve tek yonlu akimla calisir

telike
05 Eylül 2014, 22:50
tam nasıl oluyor bilgim yok ama aküsüz safkan enduro makinalar da farlı falan. bunların sistemi işine yarar sanırım. hatta daha ucuz olabilecekse mobilet sistemlerine bakabilirsin

CaPiS_19
06 Eylül 2014, 00:42
Abiler sağolun cevaplarınız için fakat adamlar ne akü kullanmış nede başka birşey.Motorun bir parçasından elektrik elde ediyorlar adamlar bende diyorum ki şimdi bu buji bobininden https://www.google.com.tr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&docid=iISe0F8ku2zzHM&tbnid=D0n3lzcyzdUDOM:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Ftr.aliexpress.com%2Fw%2Fwholesale-49cc-engine-parts.html&ei=VyAKVMvfJcTvaJytgZgG&bvm=bv.74649129,d.bGQ&psig=AFQjCNEuN84wvwlWZgeOvhY6Cf7xe4z9ew&ust=1410035626707913 gelen diğer tekli kablo motoru stop ettiren iki kabloya bağlanıo o stop kablolarından birisi şase acaba ledin bir ucu şase dieride bu kabloya bağlansa yanar mı ?

telike
06 Eylül 2014, 11:24
Bi mobiletçiye gidip sorsana. Öğrenince kendinde halledersin. Ya da ver üç beş lira yaptır

Furkan Tarık
06 Eylül 2014, 11:50
Akü Bağlayarak da yapabilirsin bujiye giden elektrik kabloları vs. bulup ondan da elektrik alabilirsin :cat:

brtvrdrl
06 Eylül 2014, 12:08
Akü Bağlayarak da yapabilirsin bujiye giden elektrik kabloları vs. bulup ondan da elektrik alabilirsin :cat:

Sakin bu arkadasin dediginide yapma :) bujiye giden kabloda 20000V yani 20kV gerilim olur asagi yukari. Sagdan soldan multimetre bul. Bostaki alternatorden kablolarin gerilimlerini olc. Senin yerinde olsam eger kendim bi aydinlatma takacaksam ledden vazgecerdim. Su an elektrikle ilgili pek bilgin yok gibi gozukuyor. Bu is seni asar. Normal akkor telli ampul takabilirsin araya hicbirsey koymadan.

CaPiS_19
07 Eylül 2014, 19:30
Anladım yorumlarınız için teşekkür ederim çok saolun :)

bursagsli
07 Eylül 2014, 19:57
Sakin boyle bisey yapma ledleri yakabilirsin. Kullancagin ledleri calistigi gerilim ve akim degerlerini bilip kac tane kullanacagina karar verip ona gore hesap yapip gerekli direnc degerinide baglayip o sekilde akuye baglaman lazim. Senin pocket bike vurdurularak calistiriliyodur buyuk ihtimal. Aku yoktur. Ac regulator bulman lazim. Ac yi dc ye cevirdikten sonra led baglayabilirsin. Ledler diyottur ve tek yonlu akimla calisir
Led derken şerit ledlerden bahsetmiştim led şerit zaten 12 volt ile çalışır

Proud
07 Eylül 2014, 20:03
Dinamo ile olabilir mesela.

CaPiS_19
07 Eylül 2014, 21:29
Abiler şöyle söyleyeyim şimdi motor bildiğimiz 2 zamanlı motorda akü yok masraf ettim yeterince zincir yatağı bu motorlarda çok hassas en ufak bşyde zinciri kırıyor zincir zor bulundugu için özel olarak motorun zincir yatağını bisiklet tarzına dönüştürdüm yani bayaa masraf ettim artık bakalım şu elektrik işini çözersem satıcam uğraşıyım çözemessem yine satarım yorumlarınız için çok teşekkür ederim :)

Mertcan39
07 Eylül 2014, 21:31
ledlein tanesi 1.5 volt ile çalışır dc akımda bujiye giden kablo olmaz onu unutun :) far varsa oraya giden kablo olur en az 5-6 tane led koymalısnızki ledler yanmasın daha az bağlarsanız ön direnç koymalınısız

CaPiS_19
08 Eylül 2014, 17:51
Abicim far felan bşy yok motorda elektrik üzerine hiç çalısan bşy yok sadece motor çalışırken bi düğme var ona basınca stop edio baskada bşy yok :)