PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Artçı varken gidon kontrolünün aşırı düşmesi

Janne
04 Eylül 2014, 20:02
65 kiloyum, arkama da 80 kg civarı bir arkadaş geçti.inanılmaz derecede kontrolsüz kalkış yaptım ve sürüş kontrolüm aşırı düştü.Bu normal mi yoksa acemilik mi? 100 km'nin biraz üzerinde yol katettim henüz.

biyeybaraküs
04 Eylül 2014, 20:18
Artçı varken gidon kontrolünün aşırı düşmesi motora göre değişir kimisinde çok olur kimisinde hiç olmaz önce tek sürmeyi ögren artçı işi ayrı bir olay zaten sonra alıştırışın kendini yavaş yavaş

ilk defa artçımı 1000 km sonra almıştım oda sokak arası kendimi alıştırmak içindi

manners
04 Eylül 2014, 20:20
aklindan zorunmu var 100km yol tecrubesi ile arkana adam aliyorsun. kimsenin hayatini riske atma. once kendin bi ogren tam olarak.

yiwotxxx
04 Eylül 2014, 20:28
10 bin km bisiklet tecrübem var. 65 kiloyum arkama 75kg artçı alıyorum :mrgreen: Bisikleti dengede tutmak okadar zor ki 10km nin üstüne çıkamıyosun. Motorun kaç kg bu da önemli olabilir.

aresramses
04 Eylül 2014, 20:37
artçı olduğu zaman düşük hızlarda biraz zorlanmanız çok doğal...ama sizin bu aralar tek gezmeniz daha mantıklı gibi...
keyifli sürüşler dilerim

rebirth
04 Eylül 2014, 20:41
Kullandığın motosiklet hafifse kilosu senden fazla olan bi artçı aldığında gidon kontrolünün zorlaşması normaldir, ben 75 kiloyum bazen 105 kiloluk arkadaşı artçı almak zorunda kalıyorum, gidon kontrolü zorlaşıyor da ben esas motoruma acıyorum, ekstradan 105kilo için

Shrieker
04 Eylül 2014, 20:42
Motosikletiniz ne bilmiyorum. Arka süspansyonun ön yükleme ayarı varsa onu biraz arttırın. 5 kademeliyse artçı aldığınız zaman 3 tık arttırın. Ayarı yoksa yapacak pek bi şey yok. Bahsettiğiniz 100 km toplam tecrübeniz veya şu anki motorla tecrübeniz ise, her iki durumda da yolcu almak için çok erken...

Janne
04 Eylül 2014, 21:13
100 cc kanuni cup.Toplam tecrubem bu, İstanbul. İlk motorum ve daha önceden ehliyet alma dışında tecrubem yok.Çok kısa mesafe gitsek de hatalı bir davranış oldugunun farkındayım. Ama yine de "Aklından zorun mu var" tarzı soylemler ayıptır.Bu arada on teker 17, arka teker 14 inç. Süspansiyonlar da sanırım yumuşak.Motor 95 kilo.

burak5353
04 Eylül 2014, 21:43
20 senelik motorcunun bana söyledigi kelime arkana senden agır birini asla alma boşuna dememiş amatösörlerin sertlestiriliyosa servisinde yaptır 2 dk ya ederler

shooter1
04 Eylül 2014, 22:12
20 senelik motorcunun bana söyledigi kelime arkana senden agır birini asla alma boşuna dememiş amatösörlerin sertlestiriliyosa servisinde yaptır 2 dk ya ederler
ne yapak babamı yolda atayım mı :queen: ehliyet kimdeyse motoru o kullanır :wiinkk:

canerol
04 Eylül 2014, 22:20

benden ağır kimse yoktur :P 105 kgyim şimdiye kadar sadece aynı kilolarda olduğum kişileri alınca sadece kalkışlarda gidon kontrolü biraz zor oluyor.

İlker41
04 Eylül 2014, 22:55
iyice motora alış tecrübe kazan ondan sonra arkana adam al yoksa halin duman olur

RAMİREZ
04 Eylül 2014, 23:00
Arka amortisör ayarı yapılmamış veya anlık yapılması zor olan motorlarda bu gayet normal. Benim motorumda arka amortisör ayarı yok. Yada vardır belki ama içerde kaldığı için hemen yapılamıyor. Artçımla aynı kilodayız. Uzun zamandır beraber binmemize rağmen bende bile hala düşük hızlarda ve kalkışlarda olur bu. Artık çözdüm mevzuyu ona göre kullanıyorum.2. vitesten sonra zaten hissetmiyorum bile.

KAFKAS35
04 Eylül 2014, 23:18
Motor ve amörtisör ayarından önce sürücü ve artçının motosiklet tecrübesi önemli.Siz ne kadar tecrübeli olursanız olun artçınızın motosikletle ilgili bilgisi yoksa sürüşünüzü tehlikeye atacaktır.Motosiklete artçı olmanında belli kuralları vardır.Bazı artçılar hafif olmalarına ve sizin talimatlarınıza uyduklarını çuval gibi oturduklarını hiç bir şekilde kıpırdamadıklarını iddia etmelerine rağmen motosikleti yatırabilecek kadar etkilidirler.Tecrübeyle sabit. :) O günden beri motosiklete daha önce binmemiş birini artçı almam gerekirse yarım saate yakın nasıl oturması gerektiğini ve nasıl hiçbir şey yapmaması gerektiğini anlatırım.:)

uur52
04 Eylül 2014, 23:43
Kesinlikle acemilikten. Ilk basladigimda ben de babami bindogo gibi indirmek zorunda kalmistim :) simdi balikesir istanbul arasi gidip geliyoruz

zerzura
05 Eylül 2014, 00:30
Lastik hava basıncını kontrol etmekte fayda var.
Artçılı sürüşte arka lastik 4-6 psi arttırılır.

xbuky
05 Eylül 2014, 00:33
Bende dün kızı attım arkaya hiç düz durmuyo lan dur diyorum sağa sola hareket ediyo indirip yollucaktım yahu. zaten motorun götü yerden 110 cm yukarda çok kontrol kaybettiriyo motoru sağa yatıyorum kız hala düz

ccc67
05 Eylül 2014, 00:37
Alışırsınız :)

telike
05 Eylül 2014, 00:42
arka amortisörü sertleştirince ardçılı kullanımda rahatlama oluyor

JafJaf
05 Eylül 2014, 01:11
artçının en sona değil de, sırtımıza doğru oturması da etkiliyor.
yük dağılımı gibi bir şey, arka tarafta önden daha çok yük olunca kontrol arka kısımda etkinleşmeye başlıyor.

hasansonmez
05 Eylül 2014, 02:02
arkadaşlarını iyi seç :)

hayko5
05 Eylül 2014, 17:27
Artçınızı bilinçlendirin. Artçı ile ilgili uyulması gereken kurallar "Faydalı Bilgiler" kısmında var okuyun. Sizin ve artçınızın acemiliğinden kaynaklanan bir durum büyük ihtimalle.

burak5353
05 Eylül 2014, 17:35
artcını uyar korkma sakin ol ani hareket etme kontrol belde de kazalar hep arkadaki adam yuzunden olur hiç yoktan 1 tane kaskın varsa cıkar artcına ver onun canı daha kıymetlidir bizim burda kaza oldu artcının bacagını kestiler kardesimi arkama almaya korkuyorum 2 kaskım 1 dizlik kolluk eldivenim var kardesime giydiriyorum ben tek kask la gidiyorum

hayko5
05 Eylül 2014, 17:41
artcını uyar korkma sakin ol ani hareket etme kontrol belde de kazalar hep arkadaki adam yuzunden olur hiç yoktan 1 tane kaskın varsa cıkar artcına ver onun canı daha kıymetlidir bizim burda kaza oldu artcının bacagını kestiler kardesimi arkama almaya korkuyorum 2 kaskım 1 dizlik kolluk eldivenim var kardesime giydiriyorum ben tek kask la gidiyorum
Güzel anlatmışsınız fakat, arkanıza sürekli artçı alıyorsanız lütfen kendinize de tam ekipman alın. Allah kaza bela vermesin Tekeriniz düz bassın.