PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motoru doğru kullanmayla ilgili sorum

xbuky
04 Eylül 2014, 15:04
Arkadaşlar yeni supersport 125'lik motor aldım.Tabi şekil var, güç yok. ilk heyecan ışıklarda hemen kalkıyorum gaz hep sonda devir 8e-9a gelince atıyorum böyle agresif kullanmış mı oluyorum. Motora çok zararı olur mu? Motoru nasıl etkiler? Bu alışkanlıktan nasıl vazgeçebilirim :)

kngsze
04 Eylül 2014, 15:11
Şahsen ben 7-8k devir arası güncel kullanıyorum.
Motora zararı var mı bilmiyorum fakat sürüşte yararlı olduğunu düşünüyorum.
1.Ani fren yapmak istersen gazı bırak,motor freni devreye giriyor hem ön hem arka ile güzel bir frenaj oluyor.
2.Çok daha iyi ivmeleniyor.
3.Orta şiddette bağırıyor ve farkedilmeyi kolaylaştırıyor.
4.Ha bide titreşimi seviyorum :joker:

Tİme_shİft42
04 Eylül 2014, 15:27
Devir saatine bakıp süren adama burda gülerler :)

xbuky
04 Eylül 2014, 15:36
devir saatine bakarak sürmüyorum ki. sadece motor bağırmaya başlayınca değil biraz daha sonra değiştiriyorum vitesi buda 8 9 gibi bişi oluyor. Bksam tam şurda değiştiriyor derdim

kngsze
04 Eylül 2014, 15:39
Devir saatine bakıp süren adama burda gülerler :)

Lafı üstüme alıp cevap veriyorum.
Ganga bi apaçiye bin bak bakayım popondaki titreşimden 7bini bırak .lı küsüratını bile hissedersin :queen::queen:

:P

xbuky
04 Eylül 2014, 15:42
Bende yamaha yzf r125 var pek bir şey hissetmiyorum ama ilk aldığım zamanlarda kapalı yolda her devirde vites değiştirdim ve göstergeye baktım çünkü motorda vites göstergesi yok. olsada bakmak sakıncalı alışmak için her devirdeki değişimi ezberledim sayılır.

Tİme_shİft42
04 Eylül 2014, 15:57
Bende ilk başlarda göstergeye bakıyordum sonradan bakmadan sürmeliyim dedim ama olmadı gene çaktırmadan göz ucuyla göstergeye bakıyordum :queen: baktım olacak gibi değil gittim siyah naylonla göstergede ne var ne yok üzerini kapattım sonra inanmakda zorluk çektim ama göstergeye bakmadan sürmek daha kolaydı vitesleri sanki ezberlemişdim göstergeye bakmayınca yola daha iyi odaklanıyordum şu hızda şurdan geçerim şuraya gelmeden vites küçültmeliyim gibi sonra gösterge açtım Şimdi tekrardan göstergeyi kapatmayı düşünüyorum yani ben yaptım oldu :) Hangi vitesde olduğunu öğrenmenin bir kaç tane yolu var bunu anca göstergeyi kapadınca öğrenirsin :)

Devir saati orda olduğu sürece daha çaktırmadan çok bakarsın :)

http://i.hizliresim.com/rLnb21.jpg

http://i.hizliresim.com/7m5GNa.jpg

Belli bir süre göstergeye bakılıp sonra ben alıştım artık vitesleri ezberledim diyinceye kadarda gösterge gösterge kapalı sürülmeli sonra bak aradaki farka :)

xbuky
04 Eylül 2014, 20:10
hocam seni beni yanlış anladın benim sorum şu benim motorda gösterge yok zaten sıkıntı değil sadece ben

gaza yumuşak davranmıyorum hep sonda yani motorun gücü ne kadar yeterse o kadar veriyorum gücü hızlanıyor tak vitesi atıyorum en yüksek devirlere geliyor bir daha atıyorum yani şöyle kullanmıyorum

yeşil yandı yavaşta hızlanmak motorun tam bağırmaya başladığı 6k devir falandır orda değiştireyim yine gazı tatlı basayım yok yani

bunun zararı ne olur demek istiyorum

rebirth
04 Eylül 2014, 20:59
kardeş motorun 125cc olsada yüksek devir çevirmeye elverişli, kaliteli bir motor. Anlattığın sürüş tarzının yükset yakıt tüketiminden başka zararı olmaz. 1.vitesden itibaren redline'a girerek vites yükseltirsen anca ozaman motor ömründen yersin.
Ben 2014 Ybr 125 Esd kullanıyorum, otoyollarda kırmızı ışıkda ben de seri kalkarım, 1.2.3.vites 7-8bin, 4.vites 9-10bin devirleri görürüm ki ışıklarda deli gibi kalkan manyak otomobil sürücülerinin arasında kalmayayım. Küçük hacimli motosiklet kullanıyorken çabuk hızlanmak için yüksek devirleri görmek şart oluyor.

Motosikletin sürekli redline'da kullanılmadıkça sıkıntı çıkarmaz, sonuçta Yamaha Yzf R-125

yiwotxxx
04 Eylül 2014, 21:29
Yani tamgaz hızlanıyosun gazı yavaşça açmak yerine, songaz hızlanıyosun.

xbuky
05 Eylül 2014, 00:24
sağolasın kardeşim yok redline 10da başlıyor ben 8 de falan değiştiriyorum redline girmeden yani sağolasın :D yazdıklarında çok doğru kırmızı ışık kalkış falan

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:18 ----------

aynen öyle hocam özeti bu :D

Siyah&Beyaz
05 Eylül 2014, 00:25
Motoru yeni aldim dedigin icin, eger motor sifir ise rodaj boyunca bu tarz kullanilmamasi ve yumusak davranilmasi gerekiyor.

xbuky
05 Eylül 2014, 00:42
motoru ikinci el aldım 3000de aldım 4000de şuan

xbuky
06 Eylül 2014, 19:43
güncel.......