PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ben de karar veremedim :)

MAOK
03 Eylül 2014, 20:42
Ben yeni başlıyorum ve 250'lik bir motorla başlamayı düşünüyorum. Motorla hafta içi işe gitmeyi düşünüyorum. Havalar iyiyken 2km şehir içi 18km otoban 5km bağlantı (bölünmüş yol) 2 km şehir içi gibi kullanacağım.

CBR 250R düşünmüştüm ancak suzuki inazuma daha konforlu olduğundan ona yöneldim. Bu arada alakasız bir şekilde 250cc'lik bir skuterın mesela daha da rahat olduğu iddia edildi. ben konfor arıyorum esasen ama skuter bana güvensiz geliyor. bu arada biri de ilk motorun olacağından 4-5 bin liralık hatta ikinci el bir şey al dedi. Kesin düşermişim falan filan.

Ben 2. elden de motordan da pek anlamam. Bana 2. el ters. 150 cc bence bana yetmez :) zira arabalarımı en az 115 beygir falan alan biriyim.

Skuter daha mı rahat ? Aynı keyfi alır mıyım ? Hızmış teker kaldırmakmış bunları yapacağımı falan hiç sanmıyorum. Araba sürmekten sıkıldığım için motor alıyorum. Zira eğitimlerde çok eğlenceli geldi.

Ezio41
03 Eylül 2014, 22:16
250 cc bir motor ile güzel bir eğitim aldıktan sonra başlanılabilir . Scooterleri sürmek daha basittir ve kullanması fazla zevkli değildir . Scooterin avantajları daha rahat olması ve debriyaj vites olmamasıdır . Yalnız vitesli bir motor sürmek daha zevklidir . Başlangıç için inazuma güzel bir seçim , 250 cc sınıfında inazuma mercedes gibi rahattır . Daha büyük cc motor düşünmeyin . Araba isterseniz 500 hp'de kullansanız , motor ile otomobil kullanmak çok farklıdır . Motosiklet araba gibi durmaz , araba gibi viraja girmez , herkes motosiklet kullanamaz . Bunlara alışabilmek için 250 cc'yi geçmeden en az 20 30 bin km kullanmak gereklidir hayatta daha çok kalma şansınızı arttırmak için .

caneroz
03 Eylül 2014, 22:20
Tabii ki de düşersiniz çünkü düşmek bu işin fıtratında var :)

Karalı
03 Eylül 2014, 22:53
Arabadan sıkıldıysan motosiklet ilaç gibi gelecek sana 2yıl önce bende aynı durumdaydım lakin motosiklet cok farklı araba kullanmanin tek avantajı trafiği okumak ne alırsanız alın dikkatli olun:)

Proud
03 Eylül 2014, 22:56
Tabii ki de düşersiniz çünkü düşmek bu işin fıtratında var :)

Düşmesek olmaz mı ? :jocolor:

RODWIN250R
03 Eylül 2014, 23:13
Maddi gücünüz varsa inazuma alın. Maddiyatı da düşünelim dersen cbf150 alın. Sıfır almanız daha iyi. Motordan soğumazsınız daha çok seversiniz

imtarky
03 Eylül 2014, 23:30
Suzuki inazuma çok güzel bir motor sonuç olarak suzuki kullanan tanıdıklarım var ve hiç şikayetçi değiller ama sanırım parçaları biraz pahalı gibi genelde bu tür yorumları çok okuyorum. İnazuma'da rahattır 250'lik bir scooter'da rahattır ama bence scooter daha rahat. Vites derdin yok bagaj derdin yok vs vs. Yeni isen ben senin yerimde olsam scooter'la başlardım. Çünkü manevra kabiliyeti, trafiği okuma, motoru tanıma gibi adımları daha kolay öğrenirsin.

dovahhkin
03 Eylül 2014, 23:43
inazuma 250cc dir. lakin 250ccler arasında hantaldır.

araba kullanıcısıyım demişssiniz.

astra dizeller hantaldır
astra benzinliler yürür.

inazumayıda astra dizel gibi düşünün.

lakin hantal olmasına karşın (hiçbir motosiklet) şakaya gelmez. kolay bu ya gelmez.

Cbf 150 veyahut ybr 125 ESD öneririm.

Koruma demirinizide takarsınız düşsenizde fazla bi zarar gelmez.

40bin kmlik skuter kullandım 125lik.

evet skuter cok rahattır. Keyif açısından vitesli motor daha keyiflidir.
kafam rahat olsun eğlenmek istiyorum dersenizde
Sym 250 cc skuter alırsanız tadından yenmez.

Araba ile motosikleti kıyas etmeyin. arabadaki 115beygir
motosikletteki 10 beygirden daha yavaş hissettirecektir bundan emin olun :)

Ne olursa olsun hem kendiniz için hemde başka insanlar için eğitim alıp başlayın,Ehliyet ve koruma ekipmanlarınıda kesinlikle alın.

Esenle kalın Tekeriniz düz bassın :)

MAOK
03 Eylül 2014, 23:50
eğitimlerde iyiydim. skuter bana daha güvensiz geldi. otobana çıkacağımdan bilemiyorum. bu konuda handikapım, eşimi de motor eğitimi almaya teşvik ediyorum. skuter alsam arada o da biner diye düşünüyorum. mağazada sadece skuterlara baktı, inazumayı sürer mi bilmiyorum.

caneroz
04 Eylül 2014, 00:24
Düşmesek olmaz mı ? :jocolor:

Düşmeyin yahu bana ne kızıyorsunuz yerçekimi benim işim mi :P

reclusive
04 Eylül 2014, 03:22
hocam bende 3 hafta önce başladım motora dediğin gibi skuter istemiyodum 4 seçenek koydum önce cbf 150 tvs apache ybr ve cbr 125 ancak bütcem el vermediği için tvs apache aldım 15 yıllık bisiklet deneyimi ve 16 yaşımdan 20 yaşıma kadar kullandıgım araba tecrübem ve youtubeden izlediğim bütün motosiklet eğitimleri sonucu tek başıma yardım almadım çalıştırdım motoru ve gazı actım 2 hafta boyunca inmedim motordan ve 600km yol yaptım ancak motor araba gibi değil öyle lap diye duramıyosun çok dikkat gerektiriyo ben 2 hafta sonunda işe giderken beni sıkıştıran bi araba yüzünden kaza yaptım ufak bi sıyrıkla atlattım şimdi binmeye devam ediyorum ama tavsiyem benim baktıgım motorlara bak bi 250 cc de iyidir ama 150 veya 125 le başla derim illaki düşüceksin ucuz bişey olsun öğrenene kadar düşmek bu işin içinde var ha sen düşmezsin benim gibi başkası yüzünden düşersin veya kaza yaparsın ve mutlakaa dizlik dirseklik sırtlık kask eldivensiz binme ben o korumalar sayesinde çok az bi sıyrıkla atlattım kazayı sonra baktım gerçektenden işe yarıyolar dirseklik dizliklerde çiddi soyulmalar olmuş onlar olmasa büyük bi ihtimal kolum veya ayaklarımda kırıklar olabilirdi bu arada 70 le arabaya sağ arkadan çarpıp 4 5 metre kadar sürüklenme sonucu oldu bunlar