PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Noter Devir Islemi.

o_city
03 Eylül 2014, 00:19
Yeni aldigim KUBA 150-9 motorumun bu cuma gunu noter devirini alacagim. Bu islemleri bilmedigim icin soruyorum. Noter
fiyati sordugunda dusuk gostermek bize bir arti yada eksi getirisi olur mu?

Darkcity2000
03 Eylül 2014, 00:53
dusuk gostwremezsin ruhsattaki modele gore belirlenir zaten masraf 90 tl gibi birsey

o_city
03 Eylül 2014, 01:22
Eyvallah dostum

GB79
03 Eylül 2014, 09:11
101 TL verdim geçen hafta ben

hsk
03 Eylül 2014, 09:54
Bende 101tl verdim 15 gün önce

ziverman
03 Eylül 2014, 10:01
101 tl Cuma günü verdim

A.Volkan
03 Eylül 2014, 10:04
Sigorta ne kadar?

mkaptan
03 Eylül 2014, 10:07
101 lira kardeş masraf sana ait olur

hsk
03 Eylül 2014, 10:10
Sigorta ne kadar?

Daha önce üstüne araç varmıydı yaşın kaç bu etkenler fiyatı belirliyor. Benim ilk araçım yaş 25 420 tuttu axa da.

Zuzuuw
03 Eylül 2014, 11:08
Daha önce üstüne araç varmıydı yaşın kaç bu etkenler fiyatı belirliyor. Benim ilk araçım yaş 25 420 tuttu axa da.

Sana çok iyi bir kazık atmışlar.

Güneş sigorta, dubai sigorta gibi yerler hemen hemen yaş gibi kriterlere hiç bakmadan fiyat veriyorlar ve 70 ile 100 lira arası değişiyor 150 cc bir motor için.

Senin motorun eti ne butu ne ki 420 tane Turkiş Liras verdin sen sigortaya. :)

atreyu
03 Eylül 2014, 11:18
Yeni motorumu dün Fethiye'den ikinci el olarak aldım plaka değiştirmedim. Noter satışı 101 tl Sigorta 100 tl tuttu. 3.motorum oluyor bu fakat asıl büyük etkenin plakanın bağlı olduğu il olduğunu söylüyor herkes. Bir önceki motorumu Antalya'dan almıştım 180 tl gibi bir fiyat ödemiştim ki Motoru devrettiğim arkadaş da 160 tl ödedi.

GB79
03 Eylül 2014, 11:39
Yaş 35, İstanbul, PCX 125, 2012 model, ilk motorum, sigorta 246 TL tuttu.

07mehmet07
03 Eylül 2014, 11:47
Arkadaşlar öncelikle satışta plaka değişmiyorsa 101tl değişiyorsa 193,50 tl, yazdırdığınız satış fiyatında gelince, eğer aracı kredi ile alıyorsanız banka notere söylediğiniz rakamı baz alır veya alıcı ve satıcı arasında sonradan mahkemelik bir durum oldumu yine mahkeme bu satış bedelini baz alır, son olarakta eğer 1 yıl içinde 3'ten fazla araç satarsanız (almada sınır yok istediğiniz kadar alabilirsiniz) devlet yakaladımı vergi alır onun dışında hiçbir işinize yaramaz istediğiniz rakamı yazdırabilirsiniz, isterseniz 1 lira isterseniz 1milyon lira yazdırın hiçbirşeyi değiştirmez ama her zaman için en güzeli aranızdaki satış bedelini yazdırmaktır, kolay gelsin

s.ozer1991
03 Eylül 2014, 12:03
Motorun fiyatını noterde yüksek yada düşük göstermek noter fiyatını etkilemiyor sabit 101 TL olması lazım. Şu kısmı da atlamamak gerekir. O da Allah vermesin bir kaza halinde motorunuz perte çıkarsa karşı tarafın sigortası orada yazılan o fiyat üzerinden motorunuzun parasını verir diye biliyorum. Yani motorunuzun piyasa fiyatı noterde görünür o da 2000 TL diyelim, siz gittiniz onu 1000 TL yaptınız. Motorunuz perte çıktığında kasko bedeli olarak 1000 TL görünür ve karşı tarafın sigortası size 1000 TL verir diye biliyorum.

07mehmet07
03 Eylül 2014, 12:21
Motorun fiyatını noterde yüksek yada düşük göstermek noter fiyatını etkilemiyor sabit 101 TL olması lazım. Şu kısmı da atlamamak gerekir. O da Allah vermesin bir kaza halinde motorunuz perte çıkarsa karşı tarafın sigortası orada yazılan o fiyat üzerinden motorunuzun parasını verir diye biliyorum. Yani motorunuzun piyasa fiyatı noterde görünür o da 2000 TL diyelim, siz gittiniz onu 1000 TL yaptınız. Motorunuz perte çıktığında kasko bedeli olarak 1000 TL görünür ve karşı tarafın sigortası size 1000 TL verir diye biliyorum.

Yok hocam sen yanlış biliyosun her aracın bir kasko bedeli vardır kaza anında o kasko bedeli baz alınır ve bu bedelde her yıl %8 oranında düşer, noterlerde ve sigorta şirketlerinde aylık güncelleme yapılır o yüzden satış bedelinin benim söylediklerimin dışında hiçbirşeye etkisi yoktur, noter ücreti konusu doğrudur hiçbiryerde hiçbir şekilde değişmez standarttır, sadece plaka değişikliğinde 193,50 tl olur o kadar Not: Günlük 10-20 arası araç satışı yapan biri olarak söylüyorum

ibooo
03 Eylül 2014, 12:39
Ben 3 hafta önce notere 101 TL ödedim.
Benim üzerime olan ilk araçtı ve HDI'dan 166 TL'ye zorunlu trafik sigortası yaptırdım.

A.Volkan
03 Eylül 2014, 12:44
istanbul plakasının sigortası çok pahalıymış beyler

fasfasa
03 Eylül 2014, 13:40
Ben de ilk defa motor alacağım. Alım satım işlerinde de tecrübem yok hiç. Maalesef anlayan biriyle gitme imkanım da yok.

Nelere dikkat etmeliyim ?

ilkerakdag
03 Eylül 2014, 14:11
Havalar soğumaya başlayacak yakında çoğu kişi motosiklet sahibi olmak isteyecektir bu dönemde.Başlık Sıkça Sorulan Sorular şeklinde derlenebilir.
Saygılar.

o_city
03 Eylül 2014, 14:23
07mehmet07 Hocam yakalamisken seni bir sorum olacak. Cuma gunu aldigim motorumun noter devrini alacak biri olarak, su andaki plakasi 34 FB XXXX ve ben bu plakayi degistirmek istiyorum. Misal yine 34 plaka olacak. Nasil bir yol izlemem lazim? (bu arada hasta bir galatasarayliyim :) )

Bozüyüksporl
03 Eylül 2014, 18:20
07mehmet07 Hocam yakalmışken bende sorayım, aynı şekilde arkadaş gibi dün anlaştım, bi kaç gün içinde sanırım noter işlemlerim olucak.Yazdığınız kadarıyla plaka değiştirmek istenirse arada ki fark 92 lira.Peki eğer değiştirirsek plaka seçimi vb. işlemler nasıl ilerliyor, kendimiz mi seçiyoruz ?

o_city
04 Eylül 2014, 21:21
07mehmet07 dostum senden cevap bekliyorum. Yada proseduru bilen varsa cevabi soyleyebilir mi?

Bozüyüksporl
04 Eylül 2014, 21:31
07mehmet07 dostum senden cevap bekliyorum. Yada proseduru bilen varsa cevabi soyleyebilir mi?

Hocam ben cevaplıyım bugün teslim aldım motoru.Noterde siz bi kağıt dolduruyorsunuz devralırken, orada seçiyorsunuz plaka değiştirmek istiyorum veya istemiyorum diye.Normal 101tl, plaka değiştirmek istersen 193tl civarı.Ben değiştirmek istedim ve 193tl verdim.iyi forumlar.

o_city
04 Eylül 2014, 23:35
Peki plaka ne zaman degisiyor hocam? Yani ekstradan ne yapiyorsun plakayi almak icin. Baska bir yere basvuru vs.

Bozüyüksporl
04 Eylül 2014, 23:58
Peki plaka ne zaman degisiyor hocam? Yani ekstradan ne yapiyorsun plakayi almak icin. Baska bir yere basvuru vs.

Hocam bugün noter işlerini hallettik ama sigorta ve plaka işini halletmedik daha, gerçekleştirince bilgilendiririm isterseniz.Tahminimce hepsi sigortacıdan halloluyodur plaka, sigorta, ruhsat vb. Sadece çıkmış plakayı emniyetten alırız diye düşünüyorum.

07mehmet07
05 Eylül 2014, 00:14
07mehmet07 Hocam yakalamisken seni bir sorum olacak. Cuma gunu aldigim motorumun noter devrini alacak biri olarak, su andaki plakasi 34 FB XXXX ve ben bu plakayi degistirmek istiyorum. Misal yine 34 plaka olacak. Nasil bir yol izlemem lazim? (bu arada hasta bir galatasarayliyim :) )

Ooooo o iş çok kötü olmuş ben de hasta Galatasaraylıyım ben olsam bende değiştirirdim ya da hiç almazdım :cat: sana şöyle söyliyeyim, ikamet adresin istanbulsa maalesef değiştiremezsin ama illa değitireceksen önce ikameti istanbul dışı olan bir arkadaşının üstüne alırsın, o yeni plaka çıkartır daha sonra sana tekrar satar tek yolu bu o da biraz tuzluya mal olur

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:10 ----------

07mehmet07 Hocam yakalmışken bende sorayım, aynı şekilde arkadaş gibi dün anlaştım, bi kaç gün içinde sanırım noter işlemlerim olucak.Yazdığınız kadarıyla plaka değiştirmek istenirse arada ki fark 92 lira.Peki eğer değiştirirsek plaka seçimi vb. işlemler nasıl ilerliyor, kendimiz mi seçiyoruz ?

Elbette seçebilirsin verirsin 1000tl güzel bir plaka alırsın :) aksi durumda plaka seçme gibi bir şansın yok çok olsa o gün hangi plakalar boşta ise onlardan birini seçmene imkan tanırlar yoksa tanıdığın biri olmadan istediğin plakayı alaman mümkün değil :cat:

Bozüyüksporl
05 Eylül 2014, 00:19
Ooooo o iş çok kötü olmuş ben de hasta Galatasaraylıyım ben olsam bende değiştirirdim ya da hiç almazdım :cat: sana şöyle söyliyeyim, ikamet adresin istanbulsa maalesef değiştiremezsin ama illa değitireceksen önce ikameti istanbul dışı olan bir arkadaşının üstüne alırsın, o yeni plaka çıkartır daha sonra sana tekrar satar tek yolu bu o da biraz tuzluya mal olur

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:10 ----------

Elbette seçebilirsin verirsin 1000tl güzel bir plaka alırsın :) aksi durumda plaka seçme gibi bir şansın yok çok olsa o gün hangi plakalar boşta ise onlardan birini seçmene imkan tanırlar yoksa tanıdığın biri olmadan istediğin plakayı alaman mümkün değil :cat:

Bende zaten o şekilde seçmeyi kastettim, artık ne gösterirlerse onların içinden seçicez, nerde 1000 lira :D

o_city
05 Eylül 2014, 00:24
Bozuyuksporl kardes sen hangi ildesin? Plakayi degistirdigine gore eski plaka ve ikamet farkli iller:)

07mehmet07
05 Eylül 2014, 00:28

Sana verilecek olan geçici tescil belgesinin 1 ay geçerliliği var 1 içinde istediğin zaman gidip trafikten değiştirebilirsin 1 ay'ı geçerse plaka değişikliğin iptal olur ama yukarda yazdığım mesajı unutma aynı il merkezi içerisinde plaka değişikli olmuyor, sadece başka iller ve merkezi ilçeler haricinde kalan ilçelerin plakaları değişebiliyor çünkü merkez ilçe haricindeki ilçelerin kendine özel harfleri oluyor, örnek vereyim ben antalyada yaşıyorum burada merkez ilçe olan konyaaltında ikamet eden birinden araç aldığımda ben plakayı değiştiremiyorum çünkü bende merkez ilçe olan muratpaşada ikamet ediyorum alanyada yada kemerde ikamet eden birinden araç aldığımda plakayı değiştirebiliyorum çünkü alanyanın plakası "n" kemerin plakası "k" harfi ile başlıyor kendilerine özel plakaları var yani, umarım anlatabilmişimdir, ikametini bilmeden bişey diyemem sen notere git onlara söyle ben plakayı değiştirebilirmiyim diye onlar kontrol edip sana söylerler

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:25 ----------

Ya bu arada benim yazdığım mesajlardan birisi alıntı yaptığında bana bilgilendirme gelmiyor o yüzden soruları konuya girmeden göremiyorum bununla ilgili ileti almanın bir yolu varmı acaba

o_city
05 Eylül 2014, 00:29
Sana verilecek olan geçici tescil belgesinin 1 ay geçerliliði var 1 içinde istediðin zaman gidip trafikten deðiþtirebilirsin 1 ay'ý geçerse plaka deðiþikliðin iptal olur ama yukarda yazdýðým mesajý unutma ayný il merkezi içerisinde plaka deðiþikli olmuyor, sadece baþka iller ve merkezi ilçeler haricinde kalan ilçelerin plakalarý deðiþebiliyor çünkü merkez ilçe haricindeki ilçelerin kendine özel harfleri oluyor, örnek vereyim ben antalyada yaþýyorum burada merkez ilçe olan konyaaltýnda ikamet eden birinden araç aldýðýmda ben plakayý deðiþtiremiyorum çünkü bende merkez ilçe olan muratpaþada ikamet ediyorum alanyada yada kemerde ikamet eden birinden araç aldýðýmda plakayý deðiþtirebiliyorum çünkü alanyanýn plakasý "n" kemerin plakasý "k" harfi ile baþlýyor kendilerine özel plakalarý var yani, umarým anlatabilmiþimdir, ikametini bilmeden biþey diyemem sen notere git onlara söyle ben plakayý deðiþtirebilirmiyim diye onlar kontrol edip sana söylerler

Anladim hocam. Tesk.

07mehmet07
05 Eylül 2014, 00:31
Bende zaten o şekilde seçmeyi kastettim, artık ne gösterirlerse onların içinden seçicez, nerde 1000 lira :D

Orayı bilmiyorum ama Antalya trafikteki memurlar çok anlayışlı insanlar, halden anlıyolar yani, ellerinden geldiğince yardımcı oluyorlar sen bir memurdan rica et belki yardımcı olur sana

Bozüyüksporl
05 Eylül 2014, 00:44
Bozuyuksporl kardes sen hangi ildesin? Plakayi degistirdigine gore eski plaka ve ikamet farkli iller:)

Ben motosikleti Eskişehir'den aldım 26 plaka, Bozüyük'te yaşıyorum resmi olarak bilecik diye bi ile bağlı plakası 11 :D Sonradan pişman oldum ama plaka değişsin işaretlediğime ne güzel 26 B 'ydi plaka, ulan dedim ben bileciği sevmiyorum ki neden plakayı 11 yapıyorum, ama artık vazgeçilmiyo sanırım. :D

07mehmet07
05 Eylül 2014, 00:50
Ben motosikleti Eskişehir'den aldım 26 plaka, Bozüyük'te yaşıyorum resmi olarak bilecik diye bi ile bağlı plakası 11 :D Sonradan pişman oldum ama plaka değişsin işaretlediğime ne güzel 26 B 'ydi plaka, ulan dedim ben bileciği sevmiyorum ki neden plakayı 11 yapıyorum, ama artık vazgeçilmiyo sanırım. :D

Sen noterde değişiklik istedin diye trafikte de değiştirmek zorunda değilsin aynı plakayla da devam ettirebilirsin :cat:

Bozüyüksporl
05 Eylül 2014, 00:53
Sen noterde değişiklik istedin diye trafikte de değiştirmek zorunda değilsin aynı plakayla da devam ettirebilirsin :cat:

Ama verdiğimiz parayı geri alamıyoruz demi ? Alamıyosak para vermişken değiştiririz artık :D Bi de ekstradan ne ücret ödeyeceğim ?

SlimShady1
05 Eylül 2014, 03:07
Bende yapmıştım bu işlemi 169.67tl ödedim 45 gün önce. Bende 100 tl bekliyordum bi fatura dayadı önüme, müdürünü çağır bana diyesim geldi diyemedim.

hsk
05 Eylül 2014, 03:47
Sana çok iyi bir kazık atmışlar.

Güneş sigorta, dubai sigorta gibi yerler hemen hemen yaş gibi kriterlere hiç bakmadan fiyat veriyorlar ve 70 ile 100 lira arası değişiyor 150 cc bir motor için.

Senin motorun eti ne butu ne ki 420 tane Turkiş Liras verdin sen sigortaya. :)

Burası istanbul fiyatlar böyle en ucuz sanpa mi ne çıktı onunda ne olduğu belli değil japon şirketi ymiş 10 tane yere sordum daha uygunu çıkmadı ergo falan 700 tl dedi motor zaten 1*000 tl dedim

EmirhanCoskun
05 Eylül 2014, 09:55
Burası istanbul fiyatlar böyle en ucuz sanpa mi ne çıktı onunda ne olduğu belli değil japon şirketi ymiş 10 tane yere sordum daha uygunu çıkmadı ergo falan 700 tl dedi motor zaten 1*000 tl dedim

valla çok ilginç hocam..benim yaşım oldukça genç ve ilk kendi üzerime aldığım aracım..honda hornet 600 2010 modeli ben ak sigortada 270tl ye yaptırdım..

o_city
05 Eylül 2014, 23:12
[QUOTE=07mehmet07;3435605]Ooooo o iş çok kötü olmuş ben de hasta Galatasaraylıyım ben olsam bende değiştirirdim ya da hiç almazdım :cat: sana şöyle söyliyeyim, ikamet adresin istanbulsa maalesef değiştiremezsin ama illa değitireceksen önce ikameti istanbul dışı olan bir arkadaşının üstüne alırsın, o yeni plaka çıkartır daha sonra sana tekrar satar tek yolu bu o da biraz tuzluya mal olur[COLOR="Silver"]

Bugün noter devri sırasında plakayıda değiştirmek istedim ve oldu :) Satan Ümraniye Alan Bahçelievler ilçesi ikametgahlı oluyormuş..

hsk
05 Eylül 2014, 23:23
valla çok ilginç hocam..benim yaşım oldukça genç ve ilk kendi üzerime aldığım aracım..honda hornet 600 2010 modeli ben ak sigortada 270tl ye yaptırdım..

Ruhsat için sigorta şartı olmasaydı daha fazla araştırmaya vakit olabilirdi iş den güç den kalan kısa zamanda yaptırdım acele olunca mecbur veriliyor o para ki istanbul plaka baya fark ediyor malesef

MOTORCU25
20 Şubat 2016, 01:37
S.a arkadaslar ben 17 yaşımdayım antalyadan motor almayı düşünüyorum fakat moter işi nasıl olacak 17 oldugum için benim üstüme alma imkanım warmı uzaktan devir warmı bilgilendirirseniz sevinirim

ayzek
20 Şubat 2016, 01:56
Ben 3000 e aldigim motorda 3900 kasko bedeli cikmisti ikisinide yaziyorlar 118tl tutmuştu