PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hondaya hangi yağ koymalı

belderia 250
02 Eylül 2014, 22:04
arkadaşlar
hondaların kitapcıklarında ısrarla 10w30 jaso MA yağ koyulmalı derken servisler hayla 10w40 yağ koymaya devam ediyorlar ısrar edincede biz işimizi biliriz diyorlar
Ey honda türkiye ve servisleri siz honda mühendislerinden daha mucit olup yeni motormu geliştirdiniz siz ne yazıyorsa onu koyacaksınız adamlar bu motoru çok daha sicak ülkerede satıyor araştırdım ordaki kitapcıktada aynısı yazıyor
bu iş yalnız sicaklık değeri değildir arada akışkanlık farkı vardır bu nedemektir bu motor en iyi performansı bu oranda vermektedir
ben ısrar ettim ve motul 10w30 yağ koydurdum gaz bırakırken olan yığılma şiddeti azaldı ve 8000 devirden redline kadar olan kısım 10w40 a oranla nerden baksanız %15 oranında çabuklaştı buda demek oluyorki ivmelenme arttı ama arkadaşlar mutlaka MA veya MA2 onayına dikkat edin bu sizin ıslak debriyaj sertifikalı yağ aldığınızın kanıtı olacak
MotoGP de bile 0w30 yağ kullanırlar Honda mühendisleri nerdeyse buna yakın bir oranı standart hale getirmişken bizim bilmiş ustalarımız hayla 10w40 hatta 10w50 15w50 yağdan bahsediyor tabiki buda eski teknoloji motorlar için geçerli olabilir benim kullandığım motor 2014 model cbr 1000rr
arkadaşım cb 650f aldı ondada benim kitapcıktaki aynı şeyler yazıyor
Kitapta aynı zaman da sıkıştırma oranı 11,5 üstündeki motorlara 95 oktan üstü benzin tavsiye edilir yazıyor yani demekki 97 oktan daha iyi ama bu memelekette bu benzinde yok ettiler bu güç makinelerini en yüksek devirlerde kullandığınızda demekki 95 oktan yetmicek
Neyse honda servislerinde motorunuzun kitabında ne yazıyor ise onu koydurun merak etmeyin Japon, servisteki ustadan Türkiye iklimini daha bilimsel takip ediyor

bursagsli
02 Eylül 2014, 23:08
Bende dikkat ettim motorların kullanım klavuzunda 10w30 kullanın yoksa ona eş değer olan yağı kullanın yazıyor ayrıca yağın grafiğinide vermiş ama 10w40 yağı motor için özellikle yaz ayında 20 km yi geçince motor çok ısınıyor hayliyle yağda aşırı ısınıp su gibi oluyor ve vites geçişleri daha sert ve daha sesli oluyor bazende vites geçmiyor kitapçıklarda motor yağı yaşamış olduğunuz şehire göre farklılık gösterir de yazıyor

oyunageldim
02 Eylül 2014, 23:15
Tebrik ederim bende kitapçıkta hangi yağ yazıyor ise onu kullanıyorum
Motorum yarı otomatik olmasına rağmen 35 derece sıcakta bile olumsuz bir yönünü hissetmedim
Her kafadan çıkan seside mantıklı ise dinlerim
http://www.yagcarsisi.com/asp/product/612/ENEOS-CITY-MAX-4T-10W-30-1-LT

HONDAANTALYA
02 Eylül 2014, 23:23
Castrol 10-40 koyuyorum ben ve mutluyum :) Scooterlarda yağ olayını kalitesini fark edemezsiniz zaten , anca vitesli motosikletlerde fark ediliyo.

zerzura
02 Eylül 2014, 23:46
10w40 yağı motor için özellikle yaz ayında 20 km yi geçince motor çok ısınıyor hayliyle yağda aşırı ısınıp su gibi oluyor ve vites geçişleri daha sert ve daha sesli oluyor

Aslında tam tersi. 10W-30, 10W-40'a göre yüksek sıcaklıkta daha kolay incelir.

belderia 250
03 Eylül 2014, 17:53
dostum
yarı sentetik istersen motul 5100 10w30 tam sentetik istersen motul 7100 10w30 veya iphone RS4000 10w30 bunları kullan o zaman vites gecişlerini görürsün parmak ucu yetiyor kadife gibi
bu yağlarda ester katkı maddeleri var buda 10w30 ısı limitini 45 dereceye çıkarıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:33 ----------

motorcu dostlar
özellikle performans motoru kullananlar
limitleri arayan arkadaşlarımız motulun 300v factory line yağını kullanıyor bu yağ tamamen pist için tamamen performans için yapılmış bir yağ içinde hiçbir koruyucu katkı yok 1000km den fazla kullanamazsınız motoru elinize alırsınız dikkat edin kaş yaparken göz çıkarmayın

Machair
03 Eylül 2014, 18:39
Daha bugün Honda Yükseliş'e periyodik bakıma gittim. Yağ koyarken kutulara baktım. Honda'nın kendi logosu olan 10W30 koyuyorlar. Faturada da aynısı yazıyor. Ustaya sordum herkes 10W40 diyor siz neden bunu koyuyorsunuz diye, Honda tüm motorlarına bunu koyduruyor dedi. Üretici firmaya güvenmek daha mantıklı.