PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vizör Temizliği

GB79
31 Ağustos 2014, 11:42
Arkadaşlar kaskınızın vizörünün temizliğini nasıl yapıyorsunuz?

biyeybaraküs
31 Ağustos 2014, 11:45
gözlükçünün aldığım temizleme sıvısı ve bez ile içi dışı silindimi tamamdır

acayüp
31 Ağustos 2014, 12:03
SAdece nemli ve pamuklu bez.
Onun dışında birşey kullanılmamalı.

mystic80
31 Ağustos 2014, 12:36
Yumuşak bezler var ekran veya gözlük bezleri onlar dışındakiler çizebilir.

hayko5
31 Ağustos 2014, 12:50
Kasktan söküyorum ve yıkıyorum pamuklu bezle siliyorum geri takıyorum.

braveguy
31 Ağustos 2014, 12:56
eğer vizörün iç kısmında buğu önleyici kaplama varsa iç kısmına su dışında bir şey kullanmayın, yoksa özel kaplamadan vazgeçersiniz. kaplama olup olmadığını kuru elinizi sürterek anlayabilirsiniz. buğu önleyici işlem varsa camın iç kısmı elinizi sürttüğünüzde daha tutuk bir his yaratıyor.
ben vizörü söküp bulaşık deterjanı ve süngeri ile güzelce yıkıyorum. eğer kaplama varsa da sadece dış kısmı sünger ve deterjanla, iç kısmı akan musluk suyunda güzelce sıvazlayarak yıkayabilirsiniz.

Zeronix
31 Ağustos 2014, 13:03
Bende bunu otobüs şoföründen duymustum arabanın on camını dediğin gibi yapıyorlar buhu muhu yapmiyor

beko12345
31 Ağustos 2014, 13:54
Açıkçası direk ıslak mendille siliyorum.

Kimyasalı vardır falan diyebilirsiniz fakat açıkçası cam gibi oluyor.
Yolda vizör açıkmı kapalımı ayırt edemiyorum o derece güzel oluyor.

Yanlız ıslak medille sildikten sonra (iç , dış) hemen kuru bir bez, havlu veya mendille silin yoksa iz kalabilir.

PIERzig
31 Ağustos 2014, 17:18
Islak mendil asla kullanmayın benim 2 vizörüm gitti.
Agv nin vizörü o şekilde gitmişti yerine Tr de vizör bulamadım sonra lazaerin bir kaskının vizörü oluyormuş onu aldım onu da silerken camın dış kaplamasını bozdum .Yani anlayacagınız 3 vizörü temizlerken berbat ettim.
Lazerin vizörlerini bastırarak ,kagıt havlu peçete vs ile temizlemeyin

beko12345
31 Ağustos 2014, 17:40
Islak mendil asla kullanmayın benim 2 vizörüm gitti.
Agv nin vizörü o şekilde gitmişti yerine Tr de vizör bulamadım sonra lazaerin bir kaskının vizörü oluyormuş onu aldım onu da silerken camın dış kaplamasını bozdum .Yani anlayacagınız 3 vizörü temizlerken berbat ettim.
Lazerin vizörlerini bastırarak ,kagıt havlu peçete vs ile temizlemeyin

Ben en az 20 kere ıslak mendil ile temizledim.

En ufak renginde solma vs yok.

Halada aynı şekilde temizliyorum :)

RAMİREZ
31 Ağustos 2014, 18:53
ıslak mendil, ıslak bez, kasktan söküp musluğun altında sabunla, uzun yolda yapışan böcek için tükürükle vs..vs..
İyi artık. Vizör içinde bi ton teferruat... Hiç uğraşamam valla. Silerim elime ne geçerse olur biter.
Zaten iyice havaya soktuk bu ekipmanları. yok özel mont deterjanı yok pantolona ayrı yıkama. Bu ne yaa? Üç kuruşluk zevk verecek, etmediğini bırakmıyo.
Ben şahsen artık umursamıyorum hiçbirini. Yıllardır da hiçbirşey olmadı. Hepsi aslan gibi.
Ekipmanın fazla bitarafını kaldırmayın bence. Uzay gemisi değil alt tarafı plastik yada kumaş yahu...:rendeer:

efizikci
31 Ağustos 2014, 19:17
ıslak mendil, ıslak bez, kasktan söküp musluğun altında sabunla, uzun yolda yapışan böcek için tükürükle vs..vs..
İyi artık. Vizör içinde bi ton teferruat... Hiç uğraşamam valla. Silerim elime ne geçerse olur biter.
Zaten iyice havaya soktuk bu ekipmanları. yok özel mont deterjanı yok pantolona ayrı yıkama. Bu ne yaa? Üç kuruşluk zevk verecek, etmediğini bırakmıyo.
Ben şahsen artık umursamıyorum hiçbirini. Yıllardır da hiçbirşey olmadı. Hepsi aslan gibi.
Ekipmanın fazla bitarafını kaldırmayın bence. Uzay gemisi değil alt tarafı plastik yada kumaş yahu...:rendeer:
Sonunda biri çıktı ve konuştu ya gerçekten anlamıyorum özel sıvısı olmalı özel bilmem nesi felan arkadaş eskiden yoktu ne yapıyorlardı :)

acayüp
31 Ağustos 2014, 20:41
İçinde buğu önleyici dışında uv filtre yada çizilmez katman olan , belli bir kalitenin üzerindeki kasklara su dışında hiçbirşey sürmeyin.
Zaten neredeyse tüm kaskların camlarındaki etiketlerde bu konudan bahsediliyor ama okumadan söküp attığımız için bilmiyoruz.

Bir mal aldıkmı kullanma klavuzunu yada güvenlik uyarılarını okumamayı bırakın , orada yazanların tersi ne varsa yapma peşindeyiz.
Bırakın kaskın vizörünü ben yamaha scooterın ön camını lcd temizleme sıvısı ile sildim , camın bku çıktı. Çöp oldu resmen. Oda lcd ekran temizleme sıvısı .

Eğer illaki sabun kullanıcaksanız nötr sabunlar kullanın. Klasik sabun , yağ bazlı kimyasal içermeyen . ( hacı şakir diyim siz anlayın işte : )

Bir arkadaş eskiden yoktu diyor , evet eskide uv filtresi , buğulanma önleyici , çizilme önleyici yansıma önleyici , polarize vs özellikli vizör yoktu. Hatta yeterince eskiye gidince kaskta yoktu. Takmasakmı ?

Vizör deyip geçmeyin , orta sınıf bir scorpion kask vizörü en ucuz 100 tl. Oda bulabilirseniz.

emreaydin69
02 Eylül 2014, 02:42
CAMSİL sık mikrofiber bezle sil. Vizor varmi yokmu anlamazsin bile kaski takip vizoru indirince

Vintage
02 Eylül 2014, 03:48
Gözlükçüden alınan spreylerle silinebilir. Ben öyle yapıyorum. Alkollü madde , kolonya , ıslak mendil vs. sürmeyin kaplamasını bozar. Gözlük bezi + gözlük temizleme spreyi en iyisi olacaktır.

Farukxtm
02 Eylül 2014, 05:50
Alıcan 1 poşet peçete arada bir silicen peçetenin birini ıslat digeri kuru ıslak olanla sil kuru ile kurula fazla incelemeye gerek yok :cherry:

afu35
02 Eylül 2014, 08:28

Aynen kardeş. Yeni motorcuları da soğutuyor bu durum. Her gün yeni bişey görüyorum gözümde büyüyor sonra hiç bişey yapasım gelmiyor:)

Karalı
02 Eylül 2014, 09:27
Ben cam sil ve mikro fiber bez kullanıyorum vizör icin guzel oluyur

braveguy
02 Eylül 2014, 11:04
Aynen kardeş. Yeni motorcuları da soğutuyor bu durum. Her gün yeni bişey görüyorum gözümde büyüyor sonra hiç bişey yapasım gelmiyor:)

yapacağıız işlemler aldığınız ekipmanlarla doğru orantılı. yukarıda acayüp nickli üyenin anlattığı gibi, ekipmanınızda ne kadar teknolojik/kimyasal özellik varsa, o kadar dikkat etmelisiniz ki uzun ömürlü kullanım mümkün olsun.
burada yazılanlar genelde tecrübeyle edilmiş sonuçlar.
2yüz liralık kaskın vizörüyle 2bin liralık kaskın vizörü dıştan size aynı görünebilir, fakat o farkın oluşmasına sebep olan teknolojiler/kimysasallar daha konforlu sürüş yapmanızı sağlar.
örnekse; buğu yapmayan vizör, uv koruma, anti refle kaplama vs.
siz kolonyalı mendil alır bu kimyasal işlemler uygulanmış vizörü temizlerseniz 3 gün sonra 2bin lirya kask aldım ama vizörü adam gibi göstermiyor diye başlık açarsınız.
kimse sizi motordan soğutmaya çalışmıyor, tecrübeyle edinilmiş birikimleri paylaşıyoruz ki yapılan hataları bedel ödemeye gerek kalmadan tekrarlamayın.

mithrelios
02 Eylül 2014, 11:37
Bell kaskım var biri şeffaf diğeri iridium mavi olan iki vizörü mevcut. Kaplaması olan (Anti-refle, uv ve iridium da kendi kaplaması) vizörler olduğu için gözlüğümü yıkar gibi yıkıyorum.

Vizörü çıkarıp sabun ve su ile yıkayıp sonra kurulama şeklinde oluyor. Ancak ufak su damlaları bile iridium üzerinde iz bırakıyor. onun için de yumuşak bir gözlük silme bezi bulundurmak lazım sanırım, arada silmek için.

Kaplamalı gözlüklerde deterjan, camsil vb sabun dışı temizleyiciler kullanılmaz, vizörünüzde de kaplama varsa kullanmamak daha iyi olur kanaatindeyim.

kemboo
02 Eylül 2014, 11:59
yeri gelmişken sorayım kask aldım yeni içinde pinlock ayrı olarak çıktı onun bir ömrü falan var mı yaz döneminden takalım mı takmayalım mı yada fark eder mi ne dersiniz?

berkaye
02 Eylül 2014, 12:05
Bende bisey sormak istiyorum bunun icin konu acmayim dedim , bu motor ekipmanlarinda herseyde e1 , e2 , e3. Felan yaziyor benim lazer kaskin vizorunde e6 yaziyor mesela nedir bunlar ?

Birde belki basina gelen olmustur ormanda giderken çam agacincan biseyler akti damladi biraz cama yapistilar sinek olunce sivisi cikmis gibi islak bezle felan sildim hemen kurladim vs cikmadi cokta bastirmak istemiyorum varmi basina gelen nasil cikar bu :)

braveguy
02 Eylül 2014, 12:58
Bell kaskım var biri şeffaf diğeri iridium mavi olan iki vizörü mevcut. Kaplaması olan (Anti-refle, uv ve iridium da kendi kaplaması) vizörler olduğu için gözlüğümü yıkar gibi yıkıyorum.

Vizörü çıkarıp sabun ve su ile yıkayıp sonra kurulama şeklinde oluyor. Ancak ufak su damlaları bile iridium üzerinde iz bırakıyor. onun için de yumuşak bir gözlük silme bezi bulundurmak lazım sanırım, arada silmek için.

Kaplamalı gözlüklerde deterjan, camsil vb sabun dışı temizleyiciler kullanılmaz, vizörünüzde de kaplama varsa kullanmamak daha iyi olur kanaatindeyim.
bende de bell m1 ve altın iridyum vizör var.
sizin kaskınız hangi modeli bellin?
ben iridyum vizörü de normal vizörü de ıslak mikrofiberle siliyorum, ardından kurumadan hemen kuru mikrofiberle kuruluyorum.
ancak o şekilde leke kalmıyor, tavsiye ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:56 ----------

Bende bisey sormak istiyorum bunun icin konu acmayim dedim , bu motor ekipmanlarinda herseyde e1 , e2 , e3. Felan yaziyor benim lazer kaskin vizorunde e6 yaziyor mesela nedir bunlar ?

Birde belki basina gelen olmustur ormanda giderken çam agacincan biseyler akti damladi biraz cama yapistilar sinek olunce sivisi cikmis gibi islak bezle felan sildim hemen kurladim vs cikmadi cokta bastirmak istemiyorum varmi basina gelen nasil cikar bu :)

o e1/ e2/ e3 ten önce 4 haneli bir en kodu olması lazım. asıl standardı belirleyen o koddur.
mesela diz dirsek korumalarında kod; en1621'dir sonra e1/e2 gelir. en1621 tipi koruma standardında, e 1 nispeten düşük, e 2 nispeten yüksek koruma sağlar.

e6 nedir bilmiyorum fakat öncesindeki kodu bulabilirseniz daha detaylı bilgiye internette ulaşabilirsiniz.

kemboo
02 Eylül 2014, 15:00
e1 e2 e3 yapıldığı ülkeyi gösteriyor olması lazım her ülkenin bir kodu var. numara sadece ülke numarası

Karalı
02 Eylül 2014, 15:08
Bende sorayim mademki vizör konuusu acilmis shubert kask var hem güneş ten etkilenmemek hemde gece görüşü bozmayacak vizör ne tavsiye edersiniz kullanan bilen varsa lutfen

sgurdal
02 Eylül 2014, 15:42
abanıyorum ıslak mendille
veriyorum mendili
veriyorum mendili

sonra kurulamak için elime ne gelirse siliyorum

SlimShady1
02 Eylül 2014, 16:39
Fotoğraf makinesi aldığımda kutusundan temizlik kiti çıkmıştı onunla temizliyorum.

berkaye
02 Eylül 2014, 16:56
bende de bell m1 ve altın iridyum vizör var.
sizin kaskınız hangi modeli bellin?
ben iridyum vizörü de normal vizörü de ıslak mikrofiberle siliyorum, ardından kurumadan hemen kuru mikrofiberle kuruluyorum.
ancak o şekilde leke kalmıyor, tavsiye ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:56 ----------

o e1/ e2/ e3 ten önce 4 haneli bir en kodu olması lazım. asıl standardı belirleyen o koddur.
mesela diz dirsek korumalarında kod; en1621'dir sonra e1/e2 gelir. en1621 tipi koruma standardında, e 1 nispeten düşük, e 2 nispeten yüksek koruma sağlar.

e6 nedir bilmiyorum fakat öncesindeki kodu bulabilirseniz daha detaylı bilgiye internette ulaşabilirsiniz.

Tesekkur ederim