PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyet sınavından gözetmenin uykusu geldiği için kaldım

kobra16
30 Ağustos 2014, 00:43
Geçen pazar günü direksiyon sınavım vardı. Sürücü kursu sınavdan önce bi kaç saat bişey gösterdi ben de hatasız sürüyorum sıkıntı yok gibiydi neyse sınav günü geldi sıram gelince ekipmanları takıp başladım sınava ilk kısımda platformdan falan düşmeden geçtim rahatça sekizi de çizdim sonra direk trafige geçtik. Arkamdan da takip ediyolar neyse ben 30 km civarı bi hızla gidiyorum sağ şeritten, dönüşleri falan sinyalle yaptım. Kurs hocası işaret edersek hızlan demişti sonlara dogru işaret ettiler ben de hızlandım biraz 40 falan yaptım neyse güzelce geçtigimi düşünerek geldim sınav yerine tekrar. Sonra kurs hocası geldi niye yavaş gittin falan dedi, gözetmen uykum geldi falan demiş içerde. Ben de yavaş gittim diye adam bırakmazlar herhalde falan dedim eve gittim akşam bi açıklandı sınav hop kalmışım. Tüm sinyalleri verdim dönüşlerde düzgünce kullandım olması gerektiği gibi yavaş gittim diye adam mı bırakılır bu nedir ya...:pr:

Darkcity2000
30 Ağustos 2014, 00:45
Benide gecen ay sinav bitiminde cok yavas gidiyorsun trafige uy dediler gectim sinavdan..

kobra16
30 Ağustos 2014, 00:48
Benide gecen ay sinav bitiminde cok yavas gidiyorsun trafige uy dediler gectim sinavdan..

Konyada okuyorum motoru bırakmak zorunda kaldım Bursa'da bi daha sınava gitcem falan off ne vardı beni de geçirselerdi :(

mephamd
30 Ağustos 2014, 00:53
Trafiğin seyir hızı vardır, yavaş gitmek de hızlı gotmek gibi trafiği tehlikeye atar ve en çok sahilde gezıyormus gibi yolu kapatanlardan nefret ederim ben de.
Sınav gozetmenı de benim gıbıymıs demekki.

kobra16
30 Ağustos 2014, 00:55
Trafiğin seyir hızı vardır, yavaş gitmek de hızlı gotmek gibi trafiği tehlikeye atar ve en çok sahilde gezıyormus gibi yolu kapatanlardan nefret ederim ben de.
Sınav gozetmenı de benim gıbıymıs demekki.

Hız sınırı 50 zaten 30la gitmem mi trafigi sıkıntıya sokuyo?

mephamd
30 Ağustos 2014, 00:58
Sınav nerede yapıldı bilemem tabi. Ama benim yaşadığım yerde 30 la giderseniz ölürsünuz.

bozok_54
30 Ağustos 2014, 00:59
trafiğin hızına ayak uydurman lazım. herkes elliyle giderken sen otuzla gitsen bile yolu tıkarsın. herşeyi geçtim kazaya sebep olursun. bizim eve giderken kullandığım yol da eğitim yolu. bazen denk geliyorlar trafikte 80-90 gitsen rahat rahat ilerlersin ama adamlar duble yolda 60la gidiyor mesela. yol ayrımlarında çok yavaşlıyorlar. bunlar hep trafiği tehlikeye atar. arkadaki adamın öndekine çarpma riskini artırır. trafiği aksatır.

kobra16
30 Ağustos 2014, 01:00
Sınav nerede yapıldı bilemem tabi. Ama benim yaşadığım yerde 30 la giderseniz ölürsünuz.

50yi geçmeyin diye kurs hocası özellikle belirtti ben de alt sınır yoktur herhalde dedim rahat rahat gideyim 30la diye düşündüm, nerden bileyim böyle yapcaklarını..

murad13
30 Ağustos 2014, 01:06
kardeşim demek ki adamına denk gelmişsin başka denilecek bişey yok itiraz desen itiraz edecek merci meb olarak görünüyor ama sanmam ki itirazını değerlendirsinler. zaten kursların işlerine geliyor çarpabildiklerini çarpıyorlar 50 tl sınav ücretine 75 deyip soyanlar var.

kobra16
30 Ağustos 2014, 01:09
kardeşim demek ki adamına denk gelmişsin başka denilecek bişey yok itiraz desen itiraz edecek merci meb olarak görünüyor ama sanmam ki itirazını değerlendirsinler. zaten kursların işlerine geliyor çarpabildiklerini çarpıyorlar 50 tl sınav ücretine 75 deyip soyanlar var.

Bizim kurs o konuda iyiydi ilk direksiyon ücretini kendileri ödediler ikinciyi de öderler muhtemelen. İtiraz sonuçlanana kadar ben ikinci sınava girerim bile yine aynı adamlar gelirse 100 yapcam :cherry:

mephamd
30 Ağustos 2014, 01:10
Merak etme. Zaten kullanmayı biliyorsun, sonraki sınavda geçip ehlıyetını alacaksın. Şimdiden hayırlı olsun.
Sınavlarda hocaların egoları genel durumu çok belirliyor. Hızlan diye işaret ettiyse hızlanmalı dur dediyse durmalı anlayacağınız köprüyü geçinceye kadar dayı demeyi bılmelısnız.
Bunu zarar veya vakit kaybı olarak değil bir hayat tecrübesi olarak değerlendirin.

kobra16
30 Ağustos 2014, 01:11
Merak etme. Zaten kullanmayı biliyorsun, sonraki sınavda geçip ehlıyetını alacaksın. Şimdiden hayırlı olsun.
Sınavlarda hocaların egoları genel durumu çok belirliyor. Hızlan diye işaret ettiyse hızlanmalı dur dediyse durmalı anlayacağınız köprüyü geçinceye kadar dayı demeyi bılmelısnız.
Bunu zarar veya vakit kaybı olarak değil bir hayat tecrübesi olarak değerlendirin.

Teşekkür ederim bilgiler için

zizulander
30 Ağustos 2014, 02:11
AŞAĞIDAKİ MADDELERİN HERHANGİ BİRİNİ HATALI YAPAN ADAY SINAVDA BAŞARISIZ SAYILIR.
SIRA NO SINAV ESASINDA DEĞERLENDİRİLECEK DURUMLAR KODLAMA
1 MOTORU İŞLETME VE HAREKET
a Motoru çalıştırırken vitesi boşa almıyor
(motorlu bisiklet hariç)
b Kalkış esnasında ön ve arka trafiği kontrol etmiyor. Çıkış işareti vermiyor.
c Kalkış esnasında motoru stop ettiriyor.
ç Çok sarsıntılı kalkış yapıyor.
2 KONİLER ARASINDA GEÇME
a Konilere çarpıyor ve deviriyor.
b Ayakları yere değiyor.
c Sınırların dışına çıkıyor.
ç Düşüyor.
3 SEKİZ ÇİZME
b Ayakları yere değiyor.
ç Düşüyor.
4 SAĞA-SOLA DÖNÜŞ
a Dönüş işareti vermiyor.
b Sınırların dışına çıkıyor.
c Ayakları yere değiyor.
5 HIZLANMA
a Gerekli hızı sağlayamıyor. (motorlu bisiklet 30 km, motosiklet 50 km)
6 FREN YAPMA VE DURMA
a Fren sınırlarının dışına çıkıyor. (motorlu bisiklet 20 metre, motosiklet 30 metre)
b Düşüyor
c Düzgün duramıyor.
Hatalı bulunan maddenin satırına dolma kalem veya tükenmez kalemle (X) işareti yazılarak işlem yapılır. Sonuç bölümüne başarılı olan aday için “BAŞARILI”, başarısız olan aday için “BAŞARISIZ” ve nedeni yazılır.

Arkadaşlar maddelerde de belirtilmiş zaten trafik kurallarına uyarak en az 50 km hızı geçmeniz gerek. Bu hatalardan sadece bir tanesini bile yapsanız oradaki gözetmenler başarısız yazmak zorundalar. Aklınızın bir köşesinde olsun.

kobra16
30 Ağustos 2014, 02:43
AŞAĞIDAKİ MADDELERİN HERHANGİ BİRİNİ HATALI YAPAN ADAY SINAVDA BAŞARISIZ SAYILIR.
SIRA NO SINAV ESASINDA DEĞERLENDİRİLECEK DURUMLAR KODLAMA
1 MOTORU İŞLETME VE HAREKET
a Motoru çalıştırırken vitesi boşa almıyor
(motorlu bisiklet hariç)
b Kalkış esnasında ön ve arka trafiği kontrol etmiyor. Çıkış işareti vermiyor.
c Kalkış esnasında motoru stop ettiriyor.
ç Çok sarsıntılı kalkış yapıyor.
2 KONİLER ARASINDA GEÇME
b Ayakları yere değiyor.
ç Düşüyor.
3 SEKİZ ÇİZME
b Ayakları yere değiyor.
ç Düşüyor.
4 SAĞA-SOLA DÖNÜŞ
a Dönüş işareti vermiyor.
b Sınırların dışına çıkıyor.
c Ayakları yere değiyor.
5 HIZLANMA
a Gerekli hızı sağlayamıyor. (motorlu bisiklet 30 km, motosiklet 50 km)
6 FREN YAPMA VE DURMA
a Fren sınırlarının dışına çıkıyor. (motorlu bisiklet 20 metre, motosiklet 30 metre)
b Düşüyor
c Düzgün duramıyor.
Hatalı bulunan maddenin satırına dolma kalem veya tükenmez kalemle (X) işareti yazılarak işlem yapılır. Sonuç bölümüne başarılı olan aday için “BAŞARILI”, başarısız olan aday için “BAŞARISIZ” ve nedeni yazılır.

Arkadaşlar maddelerde de belirtilmiş zaten trafik kurallarına uyarak en az 50 km hızı geçmeniz gerek. Bu hatalardan sadece bir tanesini bile yapsanız oradaki gözetmenler başarısız yazmak zorundalar. Aklınızın bir köşesinde olsun.

Teşekkürler bilgi için ama bunlar ilk aşama ve bunları dogru yaptım. İkinci aşamada trafige cıkıyoruz orda yavaş gittiğim için kalmışım ben

emreaydin69
02 Eylül 2014, 03:12
Genelde senin cesaretinide sınıyorlar. Yani konu senin o hiza cikip cikmadigin degil. Ornek veriyorum bazi bayan soforler direksiyon sinavini 15km/h ile tamamlar. Bu kisiye e-5 e cikma hakki verirsen ne kadar dogru olur ? Motor sinavlarinda da senin icin soylemiyorum ama artik hiz korkusunu asmismi diye test etmek icin bir alt sinir koymuslar. Zaten bahsettigin 50km/h platformda degil. Trafikte. Ki bir tavsiye vereyim. Birdahaki sinavinda kendinden cok emin biraz rahat davranip hizli surersen sana ehliyet vermeleri acisindan daha ikna edici olursun. Ben tekstilkent te sinava girdim. 60-70i bile gordum. Gordüm ki onlar motor surmeyi bildigimi dusunsunler

serkanabbas
02 Eylül 2014, 03:32
Bu hocalar cok garip şansın iyiyse egosuzu gelir,ben sınava gırdıgımde (soğanlıda eğitim alanında) okuldan başlayıp trafiğe cıkıp tekrar okula dönüş yapıcaktık,sordum ne kadar hızla gideyim diye,e orasıda sana kalmıs dedıler,neyse cıktım okuldan gidiyorum düzgün sekilde attım 3.vitesi biraz sonra korna caldılar yavasla diye,okula döndüm hayırlı olsun gectin dediler direk,sonradan arayıp haber vermedıler,sonra sıkıtısız ehlıyetımı aldım.

zheroen
02 Eylül 2014, 06:07
sizin yorumları duyanda adamın otobanda 30 la gittiğini düşünecek.trafik aksar kaza ,ölüm olur falan diyosunuz. Ölmeyi kazayı bırak kural olarak en üst hız limiti olduğu gibi asgari hız limitide vardır.
eğer sen bu hızlar içersindeysen hata yapmadığın da kesinse, kıl bir herife denk gelmişsin işte

burak5353
02 Eylül 2014, 09:46
hızlı gitsen trafik canavarı bunun gibi magandalara ehliyet vermemeliyiz derler yavas gitsen uykusu gelir türk milleti böyle

telike
02 Eylül 2014, 10:06
hız trafiğin durumuna bağlı tabi bomboş yolda 30 biraz yavaş ama o da kıllığına yapmış sınava giriyorsun heycan var bir de bu tür komisyoncuları genelde öğretmenlerden yaparlar bu nasıl bi adammış. içimizden sövmek lazım. açıkçası ben sınava kendi motorumla gittim. son sıradaydım sınav aracından indim kendi aracıma bindim. söyledikleri tek şey polise dikkat et dedi. ha trafiğe çıktığımda arkamdan gelmeye tenezzül bile etmediler. yani biraz insan yapısından kaynaklanıyor. eğer sadece hızdan dolayı bıraktıysa büyük ayıp büyük ah almıştır. yazıklar olsun.

bursagsli
02 Eylül 2014, 11:22
Sırf para koparmak için bırakmış
Ben sınava girdiğimde parkuru tamamladıktan sonra trafiğe çıkardılar motosiklet ile yanlışlıkla başka bir güzergaha girdim arkadan korna çalarak uyardı sonra aniden dolu bastırdı arkadan yine bir korna sesi duydumbana hızlan diye el işareti yaptı 50 verilen yolda 70 ile gidiyorum sonra sınav bitti geçtim anlayacağın bütün iş meb görevlilerinde bitiyor

Salih_T
02 Eylül 2014, 13:04
Ben 50 km hıza sabitlemiştim sınav esnasında gözetmen araçla beraber yanıma yaklaşıp el işareti yaparak hızlanmamı söylemişti yine hızlanmamıştım.. ve araçla önüme göçip hızlanarak yola devam ettiler.. ben yine 50km hızla tabi..

Sınav sonrası niye hızlanmadığımı sorunca "şehiriçi 50 km üstü yasak değilmi" diye sormuştum.. "ben hız sevmem" diye eklemiştim.. Sınavdan geçtim... Şimdi düşününce, belki verdiğim bu cevabın bile etkisi vardır.

07mehmet07
02 Eylül 2014, 13:22
Ben sınava girerken hoca özellikle söyledi yavaş gitme adamlar sıkıldı 70-80 bas dedi, verdikleri motorun gidonu öyle bir titriyoduki 70-80 yaparken uçuyorum sandım, 6-7 km'lik yolu hastaneye yetişiyomuş gibi gittim :queen: durduğumuzda çokmu hızlı gittim yoksa diye sordum hoca "ilk defa adamların yüzü güldü keşke herkez böyle gitse" dedi şaşırdım, kaldı ki 70-80 yapılacak yolda değildi

nisanci93
02 Eylül 2014, 15:34
sınavda hoca çok fazla vaktimiz yok biraz hızlı git demişti ara ara 90 lara çıktığım oldu. çevre yolunda yapılıyor sınavlar

ozrace
02 Eylül 2014, 16:04
benide sebepsiz yere bırakmışlardı,2. sınavda gözetmen bakmadı bile.ister kurala uy ister uyma,iş gözetmenin insafına kalmış...

sercan_unlu
02 Eylül 2014, 16:37
bu sınavlarda görev alan biri olarak söylemeliyim, "sınavda hoca çok fazla vaktimiz yok biraz hızlı git demişti" gibi bir şey olamaz zira her kursiyerin dakikası randevulu sistemle belirli ve o dakikalar içinde yapılması gerekiyor. 2 dk. önden bile alamazlar başkasını.
Bizim sınavlarımızın hepsi için il merkezinden ayrı müfettişler gelip, gün boyunca bizleri takip ediyorlar. Eskiye göre daha iyi ama çok çok daha iyi olabilir. Bir de,bence önemli olan bir şekilde ehliyeti alabilmek değil. Trafiğe çıktığında, güvenlik, kurallar gibi yönleriyle iyi bir motorcu olabilmek. Bunu bir kültür olarak yaşamak. Yoksa öyle ya da böyle ehliyet alınır. Önemli olan sonrası...

Garip
02 Eylül 2014, 16:47
sende haklısın..

kursda adam gibi öğretmiyorlar ki.. sınavda şu soru çıkar bu soru çıkar diyorlar. Başka hiçbir eğitim yok..

o_city
03 Eylül 2014, 14:27
Hazir konu acilmisken bu direksiyon sinavinda 8 cizelecek yerdeki dubalarin aralik mesafeleri ne kadar acaba?

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:20 ----------

Guncel

ustteki soruma cevap verip aydinlatacak biri varmi?

sercan_unlu
03 Eylül 2014, 15:07
8 çizilen çemberlerin çapları 6 m.

ReiZzZ
03 Eylül 2014, 15:35
hız sınırı 60 km idi benim sınav güzergahımda 55-60 civarı gittim sıkıntı olmadı ilk seferde geçtim çok yavaş gitmenin bir anlamı yok hız limitini aşma yeter

Pherus
03 Eylül 2014, 15:56
İstanbul'da Hasanpaşa Salı Pazarı'nda bu hafta sonu sınava gireceğim. Trafiğe çıkmakla ilgili bir şey demediler kursta. Aynı yerde sınava giren varsa aydınlatabilir mi ?

kemboo
03 Eylül 2014, 16:24
sınav ne kadar değişmiş ya ben alırken lise müdürüm görevliydi o bi duvarda oturuyordu 4 metre ilerdede bitane duba vardı. Hatta bende küpe vardı küpeyi çıkartmazsan geçirmem dedi bende ben mezun oldum hocam dedim :cherry: tamam geç ozaman dedi scooterı çalıştırdım dubadan döndüm geldim. tamam geçtin dedi gittik :mrgreen:

Terapist
03 Eylül 2014, 16:50
Burda yok para için bırakmıştır, yok beni sebepsiz bıraktı diyen arkadaşların kaç tanesi açıp sınav yönetmeliğini okudu ya da yönergeleri okudu acaba?
Millet olarak ne kadar bilgi sahibi olmadan fikir sahibiyiz. Kaç yıldır öğretmenlik yapıyorum. Lisede ki kafa neyse hala aynı kafa hoca bana taktı.
Arkadaşlar adamın sizle ne işi olabilir sizi sınavdan bırakınca extra bir para almıyor merak etmeyin. Başında dikilen müfettişler bırakılması gereken adamı bırakmaz ise bu adama bir daha görev çıkmaz yazan ne ise onu uyguluyor adamlar.
Bırakın artık hoca egosuymuş şuymuş buymuş. Adamları suçlamak yerine nerde hata yaptığınızı bulup bi daha ki sefere tekrar etmemeye çalışın. Arada işini düzgün yapmayan adam illaki vardır. Ama buraya bakarsak hiç kimse kendi hatası yüzünden kalmamış bütün suçlu gözetmenler.

Not: Bu yazdıklarım yeni sınav sitemi için geçerlidir. Eski sistem gerçekten laçkaydı.

kobra16
26 Aralık 2014, 10:16
2. sınavımda aldım yazmayı unutmuşum. İlkine göre çok daha iyi sürdüm tabikide. Hızlandım yavaşladım sinyalleri verdim tamamdır ama o stres adamı öldürüyo. Konyadaydım bi de sınav için bi günlüğüne bursaya gittim geldim ilkinde geçirmeyen görevliyi unutmucam saygıyla anıyorum :farao:

pnongrata
26 Aralık 2014, 11:04
Maalesef sınav gözetmenlerinin ne motosikletin kendisi ne de motosiklet sürüşü ile bir gram ilgileri yoktur.
O hafta sonu coğrafya, tarih, edebiyat öğretmenlerinden hangisine rastlarsa, Milli Eğitim onları görevlendirir. Yapacakları en teknik yorum da ancak bu olur... "yavaş gittin" , "hızlı gittin".... vs vs

burak5353
26 Aralık 2014, 12:59
konu yazdan kalma ama gene devam ediyor

hakikiteker
26 Aralık 2014, 13:23
Konunun eskimesi söz konusu değil bence, herkese tecrübe olabilecek bir konu.

chcts1
26 Aralık 2014, 13:41
100cc lik çinli motorla öndeki arabayı solladım sınavda , napıyorsun demişlerdi:queen:

Fevenes
26 Aralık 2014, 13:44
Ben sınava girdiğimde sadece dubaların arasından geçip 8 çizip geri dönme vardı. Daha önce hiç motor kullanmamıştım sınavdan bikaç gün önce öğrendim. İlk kalkışta gözetmen ben işaret vermeden kalkma dedi geri çağırdı beni. e tabi heyecan bastı zaten acemiyim. 10 dubanın 3ünü düşürdüm, 8 çizemedim, parkurun dışına çıktım düşmemek için de ayağımı yere koydum. en son da nasıl olsa kaldım diyerek hızlanmadım vites değiştirmedim. Kısacası bütün kuralları istisnasız çiğnedim. bi süre sonra kurstan aradılar geçmiştim :)

indirect
29 Aralık 2014, 19:20
Kakası geldiği için bile bırakırlar mantık yok sistem var

Bune
29 Aralık 2014, 21:22
oç ye denk gelmişsin arkadaşım geçmiş olsun, bizim kursta özellikle tembihlediler aman yavaş gidin 2. vitesi geçmeyin en kötü 3 e atın dediler ki motorlar bisan ceylan 100 dü, ben sınav alanına tiril tiril yeni aldığım apache motorumla gittim üstümde deri mont kafamda fiberglass kask elimde eldiven dizimde dizlik o kadar yavaş gidiyordu ki öndeki çatladım resmen sıcaktan içim dışıma çıkmıştı indiğimde :)

kobra16
02 Ocak 2015, 19:29
oç ye denk gelmişsin arkadaşım geçmiş olsun, bizim kursta özellikle tembihlediler aman yavaş gidin 2. vitesi geçmeyin en kötü 3 e atın dediler ki motorlar bisan ceylan 100 dü, ben sınav alanına tiril tiril yeni aldığım apache motorumla gittim üstümde deri mont kafamda fiberglass kask elimde eldiven dizimde dizlik o kadar yavaş gidiyordu ki öndeki çatladım resmen sıcaktan içim dışıma çıkmıştı indiğimde :)

Teşekkür ederim :) Sınav sisteminin sıkıntıları var :farao:

yavuz benli
03 Ocak 2015, 00:07
Katılıyorum hocam benimde arkadaşlarım görev alıyor o sınavlarda müfettişler denetledigi için hata yapanları bazen bırakıyorlar işte ama biz nedense hep hoşgörü bekliyoruz gecirsinler ne var diyoruz. Gerci kurslarda esas kabahat adam gibi eğitim veren yok hatta bi kursa gittim fiyatı söyledi, hemde normalden pahalı söyledi ee dedim eğitim kaç saat ? Eğitim veremiyoruz dedi bende o zaman niye para veriyoruz dedim ikimizde sustuk sonra kalktım gittim ve bu dedigim istanbulun göbeğinde oluyor herşeyden önce kursların iyi denetlenmesi gerekiyor kesinlikle

Wolvie
03 Ocak 2015, 00:34
Benim sinavda motor 2. Vitese gecmiyordu, bana da sakin hizlanma dediler :) benim de max hiz 30 du ama gectim.
Turkiye'deki ehliyet ve sinav sistemi adam gibi olsa trafikte arac kalmaz.