PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir yanlışlık mi var yoksa normal mi?

MotojeN
29 Ağustos 2014, 20:26
Arkadaslar
125 duke un kullanim kılavuzunda servis tablsounda aynen böyle diyor.
Yag yag filtresi
hava filtresi
buji
on arka balata lar için

1000km bakımından sonra
her 10.000km de bir diyor.
Every 10.000km or 2 years diyor.

Hadi balatalar ve buji anladim 10bin km olabilir ama Motor yağı +filtresi + hava filtresi 10bin km dayanır mı gerçekten?

shooter1
29 Ağustos 2014, 20:40
castrol power1 2500km dayanır demişti yağ satan adam ama ben dayanamayıp 2500 olmadan değiştiriyorum

ahmetttttt
29 Ağustos 2014, 20:42
10000 de bir yağ değişimi mümkün değil motoru kucağına alırsınnnn:queen:

Mertcan39
29 Ağustos 2014, 20:43
yağ açıldıktan sonra 6 ay sağlam kalır 6 aydan sonra bozulur

mephamd
29 Ağustos 2014, 20:58
Honda crf 12000 km kitapçıkta yazan

Sık sık yağ degısmeyın. Yazık paranıza.
Arabada 10 km dayanıyor burda da dayanır. Rahat olun.
Çabuk değişenler yagcılara çalışıyor. Kitapçığı haxırlayan kafadan yazmadı heralde.

bazen25
29 Ağustos 2014, 21:01
buna benzer bir şeyi honda nın yeni modellerinde de anımsıyor gibiyim,bende şaşırmıştım "10binde yağmı değişir" diye. Ancak cep telefonundan klimanın kontrolü yapıldığı günümüzde bu tip durumları çok yadırgamamak lazım. Şimdi tekrar baktım honda crf 250l 12.000 km yada yılda 1 diyormuş.

mephamd
29 Ağustos 2014, 21:02
Ha cin motoru kullaniyor olsaydın daha sık değiş derdim ama ktm 20 bin km degısmesen bile bana misin demez. Google elinizin altında bakabilirsinız.

Carbondioxid
29 Ağustos 2014, 21:24
Hazır başlık konusu açılmış iken "diplomasız prof'luk" yapayım ben'de; şincik efenim, motur çapağğh atması kesildikten kelli, sık sık yağ denişmese olur gimime gelii, emme bu defamda yağın cıvıklaşması meselesi var dabii, onu ne edeceeğik.

Haa, Ktm möhendisleri motur ısınmıyor dolayısı ile yağı'da kavurup özelliğini bozmayaai, dişli grubu ısıdan/fazla ısıdan teması yoğh diii iseler telaşa mahal yoğhh, ama ya ısınırda özelliği kayb edip sıvılaşma/su kıvamına gelme/ hasılı kelam viskozitesi korunuyor ise bu kilometrelerde bencede gerek yok, kendi çinkomda buna müsadee etmeden 1500-2000 kilometreyi bulmdan herdaim csrtl yağı değişiyorum.

mephamd
29 Ağustos 2014, 21:30
Bu farklılığın en önemli nedeni sizin ve benim motorun su sogutmalı sık yağ degısenlerın motorlarının hava sogutmalı olmasıdır

MotojeN
29 Ağustos 2014, 21:46
Valla kitapcikta yazan bu
1000km bakiminda 1 kere
5000km bakimknda 1 kere sonra
10.000km de bir.
Engine Oil and Oil Filter(yag ve filtre)
Spark Plugs(buji)
Air Filter(Hava filtresi)
Front and Rear brake fluid(on arka fren hidroligi)

Bana da garip geldi hadi Hava filtresi
kn 10bin km dayanır
Buji ve fren balatalari ve hidroligi oda tamam
Ama Motor yagi ve filtresi dayanır mi?
Bilemicem.

zaferkarizma
29 Ağustos 2014, 21:52
hiç birinizde dememiş motor omrün azalır firmadan burdan ii para kaznır sen yag parasını düşünürken motoru bile değiştirmek zorunda kalabilirsin en kral yag bile ( castrol 10w 50 ) 2.000 2.500 km de kendini kaybediyor. şölede bi durum var en dandik yağ dahi sizi 5.000 km götürür. ama su halinde gerisi size kalmış.

MotojeN
29 Ağustos 2014, 22:08
Valla hava filtresi miş(kn temizlenecek)
buji miş
Fren balatalari mış günlük kontrol ederim ama bi aksilik olmadigi surece
10bin km den evel değiştirmem

Ama yağı ve filtresini daha erken değiştiririm.

canerol
29 Ağustos 2014, 22:16
motorun ömründen yersin...5binde bir yağını filtreni değiş..benim klede 6binde bir bakımları 5binde bir yapıyorum ben.riske gerek yok senin duke 1-1.5 lt yağ alıyordur.5bin kmde 20 25 tl yağa vermişin çokmu...ben 3lt değişiyorum 5binde bir.

MotojeN
29 Ağustos 2014, 22:26
motorun ömründen yersin...5binde bir yağını filtreni değiş..benim klede 6binde bir
bakımları 5binde bir yapıyorum ben.riske gerek yok senin duke 1-1.5 lt yağ alıyordur.5bin kmde 20 25 tl yağa vermişin çokmu...ben 3lt değişiyorum 5binde bir.

1.5 litre yag alyo mecburen 2x 1lt alyom 50TL ediyo.
5bin km de bir değiştiririm dediginiz gibi riske gerek yok.
En azndan kendimi iyi hissederim.

maxiscooter
30 Ağustos 2014, 00:23
ktm erken motoru ölsün diye kitapçığa 10 bin kmde yağ değiştirin yazacak. Ya arkadaşlar komik olmayın hala 80ler kafasıyla motor kullanmayın. Azıcık araştırın. Güncel arabalar minimum 10 bin km bakım aralığı. Bazı modellerin 40 bin km olduğunu hatta bunun ötesine giden araçlarında olduğunu az bi araştırmayla görebilirsiniz.Genellikle kitapçıklarda da yazar eğer ağır kullanım varsa(yüksek devirde uzun süreli seyahat, aşırı ortam sıcaklığı vb.) durumlarda belirtilen aralıktan daha önce değiştirilmesi tavsiye edilir fakat normal bi kullanıcıda verilen bakım aralıklarında değiştirmek gerekli. Burda asıl önemli nokta kitapçıkta yazan ve üreticinin verdiği minimum yağ onaylarına ve viskozitesine uygun olması. Sık sık yağ değiştirmek bu tür motorlarda cebinize zarar..

mephamd
30 Ağustos 2014, 00:26
Alfa Giulietta kitapçık yağ değişimi aralığı 20 bin km. Alfa motor erken ölsün de mephamd bir daha alfa alsın diye böyle yazmış. Kardeşim motor erken ölürse ben bir daha bu marka alır miyim :mrgreen:
Ama şimdi alfa yeni arabasi Giula çıksın da alayım diyorum.

maxiscooter
30 Ağustos 2014, 00:36
Merak ettim 125 duke kitapçığını indirdim. yağ değişimi bölümünde every 5000km diyor.yani 10bin değil aman dikkat.düzenli 5 bin kmde değişmesi yada daha erken dolarsa 2 yılda bir değişmesi gerektiği yazıyor. ayrıca parially synthetic yani yarı sentetik motor yağı istiyor.

shooter1
30 Ağustos 2014, 00:50
Ha cin motoru kullaniyor olsaydın daha sık değiş derdim ama ktm 20 bin km degısmesen bile bana misin demez. Google elinizin altında bakabilirsinız.
ona bakarsan kuba cg var en son 26 bin deydi yağ değişimi de neymiş ilk alındığında konuyor diyordu adam halen kullanmakta siz düşünün yağ değişimi motor bozulunca ustası yapıyorsa bilmiyorum

mephamd
30 Ağustos 2014, 00:56
ona bakarsan kuba cg var en son 26 bin deydi yağ değişimi de neymiş ilk alındığında konuyor diyordu adam halen kullanmakta siz düşünün yağ değişimi motor bozulunca ustası yapıyorsa bilmiyorum
Siz degısın serbesttir tabiki. Herkes özgür. Ama yazık ediyorsunuz paranıza. Yag motora can vermez, mal belli sonuçta.
Ama su soğutmalı hava sogutmalı farkını gözardı etmemek lazım.