PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikleti Orta Sehpaya Almak

GB79
29 Ağustos 2014, 08:06
Arkadaş ne zor bir iştir bu yahu. Tek başına bunu yapabilen kaç kişi var merak ediyorum. Motorum da çok ağır bir motor değil yani PCX 125.

burak5353
29 Ağustos 2014, 08:29
elinle kaldırmaya calısırsan zor ayaklıgın üstüne yükünü ver zıpla hafiften kalkıcak

hsk
29 Ağustos 2014, 08:31
Arkadaş ne zor bir iştir bu yahu. Tek başına bunu yapabilen kaç kişi var merak ediyorum. Motorum da çok ağır bir motor değil yani PCX 125.

Bir elin direksiyon da diğeri de arka sele yerinde olmak şartıyla çok yüklenmeden rahatça alınabiliyor arkadaşım ayağa basarken geriye doğru çek yardımı olur

GB79
29 Ağustos 2014, 08:36
Sağolun, akşama deneyeceğim :)

fofer
29 Ağustos 2014, 09:30
Bir elin direksiyon da diğeri de arka sele yerinde olmak şartıyla çok yüklenmeden rahatça alınabiliyor arkadaşım ayağa basarken geriye doğru çek yardımı olur

Benim makina 220 kilo tek elle kaldırıyorum =)Arkadaşın yazdığı gibi yapacaksın.

burak5353
29 Ağustos 2014, 13:27
ben 1 ay boyunca arka canta demirini kaldırıyodum motoru park ettigimde 2 3dk motoru kaldırmakla ugrasıyodum yandan gecen motorcu bırak bırak beceriksiz dercesine bak böyle kaldırılır deyip öğretmişti

ahmetersoz1
29 Ağustos 2014, 14:01

Valla bende arkaya çanta taktıntan sonra yapamıyordum. Yan sehpaya alıyordum. Son bir iki gündür. Ayaklığa iyice abanıp birden iki elle direksiyondan çekiyorum. Bu seferde motor fırlayacak gibi oluyo ama oluyo :)

Tİme_shİft42
29 Ağustos 2014, 14:04
Gidonu sola kır sol elinle sol gidonu tut sağ elinlede artçı tutamak demirinden tut sağ ayağının ucu orta sehpada olsun sehpayı yerle temas ettirdikden sonra tek hamlede geriye doğru it ağırlığı eşit dağıtırsan sol el sağ el ayak ucuna kolaylıkla sehpaya alabildiğinin farkına varacaksın sen genede her fırsatta pratik yap

fatek95
29 Ağustos 2014, 14:59
Arkadaslar yazmış, tekniğini kapsan bebek oyuncağı. Çok cılız bir yapım var. Ben motoru ilk aldığımda orta sehpaya almayı bırak düz bir şekilde zor tutardım. Hatta nasıl moralim bozulmuştu bunun zincirini yağlarken hep başkalarını mı çağıracağım diye. Bi arkadaş sağolsun gösterdi. 1 gün sonra her şeyi kaptım canım sıkıldıkça orta sehpaya almaya başladım :P demem o ki halledersin kafaya takma. :)

mustbe
29 Ağustos 2014, 15:13
Valla bende arkaya çanta taktıntan sonra yapamıyordum. Yan sehpaya alıyordum. Son bir iki gündür. Ayaklığa iyice abanıp birden iki elle direksiyondan çekiyorum. Bu seferde motor fırlayacak gibi oluyo ama oluyo :)

hocam bir el direksiyonda diğeri motorun tutmak için yapılmış bir kısmı vardır, ordan tutun. sonra ayaklığa basın mmotor kendini arkaya atar zaten

PEACEBALL
29 Ağustos 2014, 17:19
Motosikleti orta sehpaya alırken en çok yapılan hata, orta sehpanın tek bir ucunu yere değdirmek ve o şekilde kaldırmaktır.Orta sehpanın her iki ucunuda yere değdirtip o şekilde yüklenirseniz çok kolay kalkacaktır. Ki pcx 125 çok hafif bir motosiklettir. teknik doğru uygulandığında 250 kg lik motosikletler bile kolaylıkla orta sehpaya alınır.

tt768
29 Ağustos 2014, 17:28
Motoru tam teraziye al. 90 derece dik açıyla dursun. Sol elinle sol gidonu, sağ elinle artçı tutamağını tut. Sıkmana gerek yok. Sonra orta sehpa demirinin üzerine çık. (Dikkat : Ayağınla bas demiyorum, üzerine çık.)...

Ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksın.

kurubuz
29 Ağustos 2014, 17:42
Aynı sorun bende de var. 250 kg motoru orta sehpaya alırken belim çıkacak gibi oluyor.

isobln
29 Ağustos 2014, 18:43
orta sehpaya almak bu kadar mı zor abi bas kaldır güç harcamana bile gerk yok

Bekozade
29 Ağustos 2014, 19:10
Bugün itibari ile kaldırmaya alıştım motoru ulan kalkmıyor diyip sinir oluyordum kendi kendime meğer viteste kalmış hemen debriyaj takviyesi ve ayağımla güçlüce sehpaya basarak kaldırdım :mrgreen:

ronnytechno
29 Ağustos 2014, 19:56
bilmeyince elbette çok zor gibi görünebilir ama aslında çok basittir , yılların motorcusu dediğimiz bi abi ye motorumu vermiştim bi tur attı geldi sehpaya alırken gidonu koparcaktı o zaman anladımki bu işte yılların pek bi önemi yok sadece bilmediğini bilmek kabullenmek gerekiyormuş :) arkadaşların dediği gibi bi elle gidona bi elle arka tutmaca tut ayağınla bastır sehpaya hoop bu kadar.

burakfbz
29 Ağustos 2014, 20:37
motoru ilk aldığımda bende burda aynı konuyu açmıştım hey gidi günler. orta sehpanın üstüne sağ ayağınla çık motoru belirtilen şekilde tut ve geriye çek :) :)

tinerci
29 Ağustos 2014, 21:20
Abi pcx hayatımda gördüğüm en kolay orta sehpaya kalkan motordur. Senin sehpanin ayak basma cubugu falan yamulmus olabilir mi? Pcx'i orta sehpaya alirken neredeyse ellerinizi kullanmazsiniz.

GB79
30 Ağustos 2014, 01:08
Sağolun arkadaşlar, çocuk oyuncağı olmasa da ben de artık motorumu orta sehpaya alabiliyorum :)

hsk
30 Ağustos 2014, 01:19
Sağolun arkadaşlar, çocuk oyuncağı olmasa da ben de artık motorumu orta sehpaya alabiliyorum :)

Benim ilk motor um bu bende ilk deneme olmadı sonra kullanan kişilerden gördüklerim geldi aklıma ve ikinci deneme de tamam zor birşey değil belki ama pratik olmayınca iş değişiyor :)

oknglr
30 Ağustos 2014, 01:29
Benimkinde çok basit ayaklığa sıkıca basıp selenin yan taraflarında artçının tutması için demirler var ordan ve gidondan tutup geri doğru çekiyorum 2 saniye :D

motorcu48
30 Ağustos 2014, 02:32
size en pratik yol
motosikletinizi arkaya doğru elinizde iterken ayaklığa basın elinizlede yukarı doğru çekiniz çok daha kolay bir şekilde orta ayaklığa alacaksınız

HONDAANTALYA
30 Ağustos 2014, 02:35
Alıştınmı , zorlandığının farkına bile varmıyosun:P

Gökhan_Aygün
13 Ekim 2014, 18:07
Arkadaşlar bende motorunu orta sehpaya kolay kolay alamayan acemiler arasındayım ama merak ettiğim farklı bir husus var.Bir gün motorumu park edip işe gittim ( yan ayak ile ) ve geldiğimde motorumun orta sehpaya alındığını fark ettim.Sizce,motorum rüzgardan düştü de (ki bu mümkün mü ?)bir hayır sever orta sehpaya mı aldı dersiniz ?

rebirth
13 Ekim 2014, 18:20
tek elle yapıyorum,
motosikletten inilir, arka tekerleğin yanında durulur, orta sehba demirine basılıp aynı zamanda motosikletin arka tarafındaki artçı tutacak demirlerinden motosiklet geriye çekildiğinde çok kolay birşekilde orta sehbaya alınır.

Furkan Tarık
13 Ekim 2014, 19:21
Sizinki Yine 125 Lik. Adamlar 600F'i Nasıl Alıyor Acaba :silent:

Shamy
13 Ekim 2014, 19:22
bu ne sapık bir mesajdır, orta sehpaya nasıla lınmaz bir motosiklet?dahasehpaya alamazken nasıl kullanıyorsun? size motor verende kabahat birde konu açıp yer işgaliyesi yapiyorsun, ben yönetici olsam varya forumdaki konuların %60 ını siler, kişilerinde en az %50 sini banlardım.
okadar gereksiz konu ve cahil çoluk çocuk takımı varki forumda insan her girdiğinde acaba nasıl saçma bir konu göreceğim diye korkuyor artık foruma.

Mr.[T]
13 Ekim 2014, 20:06
hemşerim sakin ol :). adam yardım istemiş arkadaşlar da yardımcı olmuş.motor kullanmak ile parketmek farklı şeyler bence .ayakkabı bağlamayı bilmeyen yürüyemez mi örneğin ?

orta sehpaya almanın tekniğini bilmezsen çok zorlanırsın.belli ki arkadaşımızın da yardıma ihtiyacı var,yardımcı olmak ta bize düşer :cat:

Lucas
13 Ekim 2014, 20:24
bu ne sapık bir mesajdır, orta sehpaya nasıla lınmaz bir motosiklet?dahasehpaya alamazken nasıl kullanıyorsun? size motor verende kabahat birde konu açıp yer işgaliyesi yapiyorsun, ben yönetici olsam varya forumdaki konuların %60 ını siler, kişilerinde en az %50 sini banlardım.
okadar gereksiz konu ve cahil çoluk çocuk takımı varki forumda insan her girdiğinde acaba nasıl saçma bir konu göreceğim diye korkuyor artık foruma.
Ben yönetici olsam yardım isteyen üyelere yardım etmek yerine aşağılayan üyeleri iki dakika düşünmez banlardım.
Lakin şu an normal bir üye gözüyle bu mesajı yazıp, sizi anlamaya çalışıyorum şimdilik.

Being
13 Ekim 2014, 22:18

İşte bu yüzden sen yönetici değil üyesin :farao: Adam yan sehpaya alamıyorum demiyor! Orta sehpaya alamıyorum diyor, yani tekniğini bilmiyor. Yardım etmek istiyorsan edersin etmeyeceksen konuya girme zahmetinde bulunmazsın. Adam "Lütfen bir yardım" diye konu açmamış. "Motosikleti orta sehpaya almak" diye açmış. Madem orta sehpaya almayı bu kadar iyi biliyorsun neden giripte konuya değerli vaktini harcıyorsun?

TEKNECI
13 Ekim 2014, 22:22

yanlis yorum. tarz kotu. kucumseyici tavir. "sanirim moralin bozuk oldugu bi anda bilgisayar basinda idin" deyip bu forumda boyle kisiler olmaz diye kendimi avutayim.

kildren
13 Ekim 2014, 22:40
Arkadaşlar bende motorunu orta sehpaya kolay kolay alamayan acemiler arasındayım ama merak ettiğim farklı bir husus var.Bir gün motorumu park edip işe gittim ( yan ayak ile ) ve geldiğimde motorumun orta sehpaya alındığını fark ettim.Sizce,motorum rüzgardan düştü de (ki bu mümkün mü ?)bir hayır sever orta sehpaya mı aldı dersiniz ?

Yan ayak desteği aslında motosikletin en güvenilir, mühendisliği en iyi yapılan parçalarından biridir(çin motorlarında da öyle mi bilmiyorum tabii), yani eğer çok dik bir yokuşta çok dengesiz falan bırakmadıysan rüzgarın kolay kolay devireceğini sanmıyorum, anca dengesiz durumda birisi üzerine yüklendiyse falan düşebilir tabii.