PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletinizin düşmanı, KÖPÜK!

ramcixx
28 Ağustos 2014, 11:38
http://www.hizliresimyukle.com/images/2014/08/28/10169242_10152309143408467_8618932597376913560_n.j pg (http://www.hizliresimyukle.com/image/PMW7)

MOTOSİKLETİNİZİN BİR NUMARALI DÜŞMANI, KÖPÜK!

Saygıdeğer Motosiklet Kullanan Arkadaşlarım;
Öncelikle hayırlı günler dilerim.

Malum konumuz yine motosiklet… Bu makaleyi, siz motosikletini önemseyen ve üzerine toz dahi konmasını istemeyen arkadaşlarım için araştırdım, ve derledim.

Her şehrin kendine özgü bir iklim yapısı, havası, suyu, insanı olduğu gibi, motosikletlerinde bu koşullara uyum sağlayabilecek yapısı, üzerinde ki boya, soluduğu hava, bulunduğu şehrin yükselti ve basınç değerleri göre bir alışkanlık ve davranış şekli olduğunu hepimiz biliyoruz.

Tabi bu şartlar içinde motosiklet sürücüsünün de üzerine düşen bazı görevler var. Bu görevleri yerine getiren kaç motosiklet sürücüsü var o da ayrıca bir tartışma konusu…

Denizli’nin havası basık ve meşhur tozu hepimizi farkına varmasak da bir şekilde etkilemektedir. Astım hastalığı rahatsızlığına bile yakalanan insanların olduğu tahmin edebiliriz. Tabi bu çerçevede motosikletlerinde sürekli kirlendiği “siliyorum ama yine toz oluyor, yıkıyorum üstüne branda çekiyorum alttan kenarlardan her yerden kapatıyorum ama yine toz oluyor” şeklinde şikayetler de bulunuyoruz. Bu kaçınılmaz bir durum olsa da her yönüyle can sıkıcı…

Her defasında çözüm olarak “Motosikletimi yıkayayım, temizleyeyim” güdüsüne kapılıyoruz ve motosikletimizi yıkıyoruz.Bu belki de bizim için bir vakit geçirmek, bir iki saat olsa da hiç sıkılmadan onunla beraber olmak, parladığını görmek, silmek, silerken gevşeyen vidasını fark etmek, çıkan kablosunu yerine takmak… Fakat!... Yıkamadan önce hepimizin farkına varmadığı KÖPÜKLÜ YIKAMA…

Arkadaşlar köpüklü yıkama dediğimiz hadise motorumuza zarar veriyormuş da haberimiz yokmuş. Son senelerde herkes tarafından ve benzin istasyonlarının kolayına gelen bu yıkama da köpüğün içinde gizli bir tehlike araçlarımıza ve motosikletlerimize zarar veriyor. Bembeyaz köpükte ki KOSTİK ASİT. Kostik dünyada bilinen en ucuz temizleyici madde olarak bilinmektedir. Benzin istasyonlarında ki yıkamacılarda bol bol kullanmaktadır.Bu madde sayesinde bilindiği gibi çok daha çabuk kirlerden arındırılan motosikletimizin aslında aşırı kostik etkisine maruz kaldığını bilmiyoruz. Köpükler boya üzerinde ki vernik, boya, plastik aksamlar ve metal kısmına zarar vermektedir. Motosiklet üzerinde ki boyanın zamanla matlaşması, verniğin sararması, deforme olması göze görünmeyen zamanla belirginliğini gösteren zararlardır.

Acaba hiç düşündük mü köpüğün bu temizleyici cazibesi karşısında?
- Yıkamacı köpüğü nereden temin etmiş?
- PH değeri boyaya zarar vermecek değerde mi?

Sürekli gittiğiniz ve iyi bildiğiniz yer aslında motosikletinize zarar veriyor olabilir. Veya bir sonra ki köpük hazırlamasında kostik fazla katılmıştır. Bu da ciddi problemler oluşturabilir. Büyük Risk!

KOSTİK NEDİR?
Kostik, marketlerde satılan Lavabo açıcıdır.

ALTERNATİF ÇÖZÜMLER
Arkadaşlar bunu da forumlarda araştırdım. Bir kısım arkadaşlar;

1- Dededen Kalma Fırça + Şampuan.
2- Sünger + Bulaşık Deterjan
3- Sünger + Cilalı Şampuan
4- Mikrofiber Bez + Cilalı Şampuan

NOT: “Kendi motosikletinizi kendiniz yıkayın”

Garip
28 Ağustos 2014, 11:45
kesinlikle katılıyorum. Evet patlatmasına parlatıyor siyah yerleri vs ama içten içe yiyor. Hatta bu araçlarda bile sakıncalı. cam kenarındaki plastik silikonları da yiyor

biyeybaraküs
28 Ağustos 2014, 12:35
aynı konu var burayada göz atabilirsiniz http://www.motosiklet.net/forum/faydali-bilgiler/121194-kopuklu-yikamaya-karsi-ciddi-uyaridir.html