PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Soğukken Güçlü, Isındığında Pasif.

SonerCetin
22 Ağustos 2014, 15:49
Merhaba arkadaşlar,

Forumda yeniyim kuralları görüntüledim fakat yanlışım olduysa affola.

Kanuni Rokko 150CC 2008 Model bir scooter motorum var. Bakımlarını düzgün olarak sürekli yaptırdım. Fakat geçenler de hiçbir şey yokken ortada çalıştırdım motor ısısı gelene kadar çok güçlü, 3-4 dakika sonra ortalama motor çekişi tamamen düşüyor. Sürat ve güç kaybı yaşıyor. Ortalama 50-60 km hızla, rampaya geldiğinde bayılmalar yaşanıyor.

Buji'den olduğunu düşünüp, farklı bir buji taktım. Sonuç yine aynı. Hava filtresi ve benzin filtresini de söktüm. Sonuç yine aynı.

Sorunu servise gitmeden öğrenip, ona göre zamanımı ayarlamam gerekiyor. Sorun neyden kaynaklanabilir.

Son yağ değişim süresi : 1 ay
Yağ değişimden sonra geçen km : 400-500 hm arası
Motor sesi : ilk gün ki gibi herhangi bir değişiklik yok.
Not : Arka tekerin ordaki kapalı kutu etrafında bir yağ sızıntısı seziyorum. Normal midir herhangi bir fikrim yok.

Şimdiden teşekkür eder, iyi forumlar dilerim.

sahin08
22 Ağustos 2014, 16:23
Isınınca kayış kaçırıyor olabilir mi birde o kutunun orda kayış yağsız oluyor yağ değebilir ikisinde de motor devri belli eder rampada motor bağirir yada frene bassip gaza yuklenince yine kaçirir tabi sicakken

SonerCetin
22 Ağustos 2014, 16:25
Isınınca kayış kaçırıyor olabilir mi birde o kutunun orda kayış yağsız oluyor yağ değebilir ikisinde de motor devri belli eder rampada motor bağirir yada frene bassip gaza yuklenince yine kaçirir tabi sicakken

Zaten bende ona şaşkınım. Çekişten düştüğü gibi bağırmıyor da, balata yada kayış olsa bağırır ama gitmez diye düşünüyorum. Bunda direk olarak boğulma yaşanıyor gaz yemiyor.

ridvan35
22 Ağustos 2014, 22:17
kayışda sorun yoksa subap ayarına baktırmanı tavsiye ederim şiddetle :queen:

moturmotur
22 Ağustos 2014, 23:00
karbüratöründe sıkıntı vardır büyük ihtimalle onun zımbırtısı var gaz teline bağlı adı tam aklımda değil o lastik deliniyor muhtemelen odur :D

qewr
22 Ağustos 2014, 23:04
Benim motorda 10 km köy yollarında iyicine gazlıyınca geri dönüş yolunda u dönüşü yapacağım zaman iyi bir öksürüyor gaz yimiyor stop etmesin diye habire ara gaz yapmak gerekiyor.

mterayes26
23 Ağustos 2014, 03:24
Benim motorda 10 km köy yollarında iyicine gazlıyınca geri dönüş yolunda u dönüşü yapacağım zaman iyi bir öksürüyor gaz yimiyor stop etmesin diye habire ara gaz yapmak gerekiyor.

Motorun bır yerden hava alıyor , manifoltu bir incele çatlak olabılır .

Diğer arkadaşım sübap ve karbüratör ayarı gerekiyor

onur87
23 Ağustos 2014, 11:46
sorun sadece ısınınca oluyosa piston veya sekmanda bir sıkıntı olabilir. sekaman bozuksa ısınınca sıkışma yapma ihtimali var. motor sökülmeden belli olmaz. Güvendiğiniz bir motorcuya götürüp başında bekleyin derim.

kackinen
23 Ağustos 2014, 12:28
İlk önce kayışa bak bence, eğer kayışın eski ise zaten yeterince genişlemiştir böyle olunca motor daha yüksek viteste gidiyormuş gibi ilerlemeye başlar ve haliyle performansı düşer.

sbr
23 Ağustos 2014, 13:23
Senin sorunun otomatik jiklede dostum. Jikle surekli acik gidiyorsun. Motor isininca da makine boguluyor. Degistir duzelir.

mterayes26
25 Ağustos 2014, 04:35
Senin sorunun otomatik jiklede dostum. Jikle surekli acik gidiyorsun. Motor isininca da makine boguluyor. Degistir duzelir.

Sorsana bi giderken egzozdan siyah duman da atıyormuymuş

sbr
25 Ağustos 2014, 08:46
Sorsana bi giderken egzozdan siyah duman da atıyormuymuş

Tamam soruyorum. Giderken siyah duman atiyormu:p