PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Resimdeki beyin tamir edilebilirmi ?

TheArcheus
17 Ağustos 2014, 02:41
arkadaşlar motor 2011 model hyosung aldığımda km göstergesi çalışmıyordu , sonra gösterge elektronikçiye fln gitti sorun yok dediler,elektrik tesisatı v.s kontrol edildi sorun bulunamadı ,daha sonra motoru toplayıp tekrar çalıştırdık 10 sn sonra bujiler elektriği kesti ,tesisatı kontrol ettik yine bulamadık birşey ,sonra beyinden şüpelenip beyni açtık ve kırmızı halka içerisindeki 3 kutucuğun yandığını gördük ,bu beyin tamir edilebilirmi? edilebilirse eğer ankarada nereye götürebiliriz ?
http://i.hizliresim.com/NYLR1Y.jpg (http://hizliresim.com/NYLR1Y)
http://i.hizliresim.com/aPnbGB.jpg (http://hizliresim.com/aPnbGB)

acayüp
17 Ağustos 2014, 03:52
Tamir deilebilir yalnız onlar değiştiğinde çalışırmı bilinmez. Başka arızalar da olabilir. Denemeye değer.
Oralarda yaptıramazsan bana ulaş yardımcı olurum.
Herhangi bir elektronikçide haledebilir. Kolay iştir.

TheArcheus
17 Ağustos 2014, 03:58
başka arıza varsa elektronikçi tespit edemezmi acaba ,olmazsa 350tl ye beyın buldum onumu alsam

biyeybaraküs
17 Ağustos 2014, 04:48
yanan bilgisayar anakartı tamir edilebiliyorsa oda edilir :silent:

o mikron boyutundaki lehim ve veri yollarını nasıl tamir edecekse artık bende merak ediyorum

bu arada konjektör ,beyin hyo nun kronik sorunu sanki yoksa banamı öyle geliyor sebebi bu zenoncularda olabilir kullanıcılar açıklayabilir

TheArcheus
17 Ağustos 2014, 05:27
hyonun sorunlu olmayan bir yeri yokki ,beyin ,gösterge, konjektör, egzantrik gergileri ,birdaha elektronik dijital aksamı fazla olan motoru kapıdan bile sokmayı düşünmüyorum hangi marka olursa olsun

ARçİL
17 Ağustos 2014, 08:40
Elektronik kart tamiri yapan firmaları elektrikli bisiklet kart tamirini yapan firma onlarda yapar textil iş makinaların kartlarını tamir eden firmalar yapar.

lycantrophic
17 Ağustos 2014, 09:14
başka arıza varsa elektronikçi tespit edemezmi acaba ,olmazsa 350tl ye beyın buldum onumu alsam

Kart üzerinddeki diğer çipler de erimiş gibi yalnız, biraz zor onun yapılması, beyinler standard değil, hyosung üç ayrı beyin kullanmış, fotodakini daewoo beyine benzettim bir de 350'ye beyni nereden buldan? Kuralkan 2000 TL'ye satıyor bu el kadar kutuyu. Sadece şunu bulmuştum, ebayde filan da yok meret, diğer iki model beyinden çok var da. 350ye alacaksan eğer modelin tuttuğundan emin ol.

http://www.hyosungparts.asia/index.php?main_page=product_info&products_id=1001

bursagsli
17 Ağustos 2014, 12:05
Entegreler erimiş yenisiyle değiştir derim kendin lehimleyemezsin bu işlem için istasyonlu havyalar kullanılıyor

TheArcheus
18 Ağustos 2014, 03:32
Kart üzerinddeki diğer çipler de erimiş gibi yalnız, biraz zor onun yapılması, beyinler standard değil, hyosung üç ayrı beyin kullanmış, fotodakini daewoo beyine benzettim bir de 350'ye beyni nereden buldan? Kuralkan 2000 TL'ye satıyor bu el kadar kutuyu. Sadece şunu bulmuştum, ebayde filan da yok meret, diğer iki model beyinden çok var da. 350ye alacaksan eğer modelin tuttuğundan emin ol.

http://www.hyosungparts.asia/index.php?main_page=product_info&products_id=1001

daewoolar oyle ama bizimki delphi marka ,çiplere japon yapıştırıcı bulaştırmışlar bende korkmuştum ilk :)

mterayes26
18 Ağustos 2014, 04:07
beyin haşat , yenisini al dostum

gv650i
18 Ağustos 2014, 13:05
bu kaçlık motor 250 mi 650 mi enjeksiyonlumu?

shooter1
18 Ağustos 2014, 13:21
yanan bilgisayar anakartı tamir edilebiliyorsa oda edilir :silent:

o mikron boyutundaki lehim ve veri yollarını nasıl tamir edecekse artık bende merak ediyorum

bu arada konjektör ,beyin hyo nun kronik sorunu sanki yoksa banamı öyle geliyor sebebi bu zenoncularda olabilir kullanıcılar açıklayabilir
anakart tamiri yeni anakart parasını geçiyor bu beyin işi yenisi alacaksın herhalde

bilginozi
18 Ağustos 2014, 13:48
bence hiç uğrasma ebaydan yeni satın al. yada çıkma bulabilirsen. muhtemelen diğer parçaları da zarar görmüştür. tamir ettirmeye kalkarsan astarı yüzünden pahalıya gelebilir.

STEWARD26
18 Ağustos 2014, 23:55
Sevgili dostum
Şaşmaz da Hg elektronik ve imaj elektronik var bi onlara götür göster derim...

tristor
19 Ağustos 2014, 00:21
resimden net olarak anlaşilmıyor ama kırmızı çemberin içindeki 3 tane yan yana komponentin aynı olduğunu varsayarsak eğer; izopropil alkol gibi PCB temizleyici sıvılarla o bölgeyi temizleyip sağlam kalan en sağdaki komponentin kodunu yazabilir misin. İhtimaller:

1- Komponentler güç girişindeki kondansatörlerse eğer muadil parçalar takılarak sorun çözülür. Ancak Bu durumda hali hazırdaki motorsiklete takarsanız bir daha yanma ihtimali mevcut. Ters gerilim veya aşırı gerilim girişe gelmiş olabilir.

2- Komponentler ateşleme bobinini süren entegre devreler ise bire bir aynısı bulup takmak gerekmektedir.

Ancak dediğim gibi tamir etseniz bile sorunun köküne inmeniz gerekmekte, aküyü ters bağlamış olsaydınız hiç marş basamazdınız, işlemci ayağa kalkmazdı. tahminimce 10 saniye sonra motor devri artıp konjektör aşırı gerilim üretip ECU' nun giriş kondansörlerini patlattı. Siz temizlik yapıp kodları okuyabilrseniz daha detaylı fikir yürütebiliriz.

TheArcheus
20 Ağustos 2014, 01:46
resimden net olarak anlaşilmıyor ama kırmızı çemberin içindeki 3 tane yan yana komponentin aynı olduğunu varsayarsak eğer; izopropil alkol gibi PCB temizleyici sıvılarla o bölgeyi temizleyip sağlam kalan en sağdaki komponentin kodunu yazabilir misin. İhtimaller:

1- Komponentler güç girişindeki kondansatörlerse eğer muadil parçalar takılarak sorun çözülür. Ancak Bu durumda hali hazırdaki motorsiklete takarsanız bir daha yanma ihtimali mevcut. Ters gerilim veya aşırı gerilim girişe gelmiş olabilir.

2- Komponentler ateşleme bobinini süren entegre devreler ise bire bir aynısı bulup takmak gerekmektedir.

Ancak dediğim gibi tamir etseniz bile sorunun köküne inmeniz gerekmekte, aküyü ters bağlamış olsaydınız hiç marş basamazdınız, işlemci ayağa kalkmazdı. tahminimce 10 saniye sonra motor devri artıp konjektör aşırı gerilim üretip ECU' nun giriş kondansörlerini patlattı. Siz temizlik yapıp kodları okuyabilrseniz daha detaylı fikir yürütebiliriz.

sağlam olanda dc m7 yazıyor

tristor
20 Ağustos 2014, 12:46
sağlam olanda dc m7 yazıyor

Diyodmus, zaten uzerinde yatay cizgi var zoom yapınca farkettim. Ancak yananlar diyod degil gibi gozukuyor, muhtemelen kondansator onlar. O kısımda guc girişi koruma devresi diye tahmin ediyorum.

Sonuc olarak Aktif komponent yanmadıgı icin tamiri mumkun gozukuyor. Oyle profesyonel lehim istasyonlarına mikroskoplara falan da gerek yok. SMD malzemeler ve kılıfları buyuk.

TheArcheus
24 Ağustos 2014, 21:49
beyin tamirini yaptırdım yarın deneyecez bakalım , ama sorun varsa tekrar yakmasını nasıl engelleyebiliriz onu bılmıyorum.

KUVVETMİRA
24 Ağustos 2014, 22:11
batıkent bilgi hastanesi yakınlarında sırf beyin tamiriyle iştigal eden bi yer var.
beyin merkezi miydi neydi adı.

ergün1968
24 Ağustos 2014, 22:18
KOnjektör uçlarını,yani şarj devresini ayırıp marşa bas derim,akün tam dolu olsun.Eğer çalışıyorsa konjektör çıkışını kontrol et,sorun yoksa bağla,devam.Devir 3000 civarında konjektör çıkışında 14 v civarlarında bir voltaj okuman lazım.yüksek ise sıkıntı var demektir.

TheArcheus
26 Ağustos 2014, 00:33
beyini bugun denedik motor yine çalışmadı :( ,yeni beyin alıcaz mecburen