PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GT 250 R Debriyajdan Gelen Ses Hk.

RapForLive
09 Ağustos 2014, 21:54
Merhaba arkadaslar. GT250R sahibiyim ve şöyle bi sorunum var yardımcı olursanız sevinirim.

Oturduğumuz semtte Hafif dik bir yokuş var (Büyükçekmece - Beykent yolu ). Yokuştan inerken motoru herhangi bir viteste hafif hafif 7-8bin devire çıkartıyorum ve gazı bırakıyorum motor viteste aşağı doğru salınırken debriyajı tamamen çekiyorum ve yavaş yavaş bırakırken motordan uğultu gelmeye başlıyor ve debriyajı tam bıraktığımda ses kesiliyor.

Sesi tarif etmek gerekir ise şehirler arası otobüslerde şöförler yavaşlamak için Retarder'ı açtığında çıkan sese benziyor.( vvviiiiiyyuuuuuuuuuu... gibi :) )

Debriyaj balatasında kaçırma da yok çekişinin de normal olduğunu belirtmek ister şimdiden teşekkür ederim :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:20 ----------

Yardımcı olacak biri yok mu arkadaşlar aciliyetim var .

ridvan35
09 Ağustos 2014, 23:04
Tam kavramadigi icin siyirma sesi o cok yapmasan iyi edersin :-D

babaduru
09 Ağustos 2014, 23:57
Aynı şey benim apachedede oluyor bi sorun olduğunu düşünmüyorum.

54RR
10 Ağustos 2014, 00:26
Debriyajı çeksen de balata tam olarak ayrılmaz, kesin o ses yapıyordur.

Samet Ağır
10 Ağustos 2014, 00:44
yaptığın şeyle alakalı gayet doğal bir ses....
debriyajının sürtünme sesi..tam kavrama sağlayınca sesde kesiliyor...

iyide bu hareketi neden yapma ihtiyacı hissediyorsun???

RapForLive
10 Ağustos 2014, 04:18
yaptığın şeyle alakalı gayet doğal bir ses....
debriyajının sürtünme sesi..tam kavrama sağlayınca sesde kesiliyor...

iyide bu hareketi neden yapma ihtiyacı hissediyorsun???

Daha önce böyle bir ses yapmıyordu vites geçişlerinde, Bende sesin nereden geldiğini bulmak için test ettim baskı balata tarafından geldiğini anladım bu hareket ile .

Sorunu çözmüş bulunmaktayım, 2-3 dakika rölantide çalıştırıp motoru kapattım ve düz bir zemine çektim bir süre sonra yağı kontrol ettiğimde epey bir eksildiğini gördüm 'L' çizgisinin biraz üzerindeydi. Bende 'F' çizgisinin 2-3 mm altına gelecek kadar yağ ekledim ve ses kesildi.

Motor ıslak debriyaj sistemine sahip olduğundan sorunu buraya bağladım.

Yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar.

ufukk
10 Ağustos 2014, 12:22
benim makina da kompresöre bindiği zaman fiiiiivvvvv diye ses geliyor gayette hoşuma gidiyor , sanki uçak inişe geçiyormuş gibi:P

ridvan35
11 Ağustos 2014, 00:51
neden yağ eksildiki kacıran biyer mi var yoksa yağ mı yakıyor ?

RapForLive
11 Ağustos 2014, 02:39
Motorun altındaki yağ tahliye bölümünde sürekli yağ var yere damlatmasıda olmuyor . Zinciri sürekli motor yağı ile yağladığımdan hareket halindeyken hep oraya sıcratıyor dolayısıyla kaçak varsa bir miktar ordan vardır sonucta Zincirden sıcrayan yağdan anlaşılmıyor. Yağ yaktığını düşünmüyorum ilk calıstırmada benzin kokusu ile hafif beyaz duman atıyo eksoz oda ısınınca düzeliyor kafam karıstı simdi bak :)