PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet seçimi konusunda aşırı kararsız kaldım

akcrosshair
05 Ağustos 2014, 16:00
Öncelikle motosiklet küçüklüğümden beri hayalini kurduğum bir araç. Hali hazırda çok otomobil değiştirdim fakat çok gerekli olmadıkça her yere metro ile ulaşım sağlarım, bir yere araba ile gitmeye kalktığımda ilk aklıma gelen park sorunu, ikinci olarak diğer şoförler/trafik. Şuanda üniversite son sınıf öğrencisiyim, evimin ve okulumun kapalı garajı mevcut. Aracı okul-ev arası kullanmayı planladığım için sanırım güvenliği açısından bir sıkıntı olmayacaktır. Yıllarca bisiklet ile dağ tırmanışları ve şehirler arası yolculuk yaptım. Denge sorununa hakim olduğumu düşünüyorum. Geçen hafta ehliyet almak için bir yere gittim, ilk sordukları soru motosiklet kullanmayı biliyor musunuz oldu. Bende kendisine ehliyetim olmadan bu aracı nasıl kullanabilirim diye sordum. Genelde hep motor sahibi kişilerin ehliyet almaya geldiklerini söyledi. Şaşırdım, araştırdım derken bende önce motosikleti alıp, kapalı alanada sürüşümü geliştirip ehliyet almaya karar verdim. (B sınıfı ehliyetim mevcut)

İşin aslı özel eğitime ayıracak bütçem yok, konu 4 tekerli olunca ailem kesinlikle sorgulamaz arka çıkar fakat konu motor olunca güvenlik ekipmanlarını biz karşılarız kendi birikimin ile motorunu alırsın dediler. Durum böyle olunca 3000 lira nakit, 5000 lirada açık limiti olan kredi kartım var. Bir kısmı nakit, bir kısmı kredi kartı olacak şekilde incelemelere başladım.

Şuanda aklımda 2 marka/model var.

Birisi 2011+ üretimli Honda CBR125r
Diğeri 2010+ üretimli Yamaha YZF R125

şahsen bu ürünleri showroomda deneme fırsatı bulamadım, almam hususunda bana destek olan olmadığı için beraber gidip boyuma nasıl durdu diyemiyorum :).

Boyum 190cm, Kilom yaz aylarında 75, kış aylarında 80-82 civarı. Bu arada tanıdığı benim bütçeme uygun (nakit+kredi kartı) şeklinde farklı modeller satanlar varsa, her türlü yardıma açığım.

Şehir İzmir, sanırım kredi kartlı taksit olayını galerilerde yapar fakat hiç bildiğim bir yer yok.

Ertugyigit
05 Ağustos 2014, 16:17
Aslında düzgün sürücü kursları kurs ücretinin içinde 4 ders direksiyon dersi veriyor motosiklet için araştırın biraz , ve ehliyeti kesinlikle sonraya bırakmayın bu sene almaya çalışın stajyer ehliyet uygulaması geliyor 2015de önce m sonra a1 sonra a2 ehliyet alabileceksiniz yasa gereği , şimdi a2 alın alabiliyorken çok zorlaşıcak hem maddi hem manevi olarak

akcrosshair
05 Ağustos 2014, 16:20
Aslında düzgün sürücü kursları kurs ücretinin içinde 4 ders direksiyon dersi veriyor motosiklet için araştırın biraz , ve ehliyeti kesinlikle sonraya bırakmayın bu sene almaya çalışın stajyer ehliyet uygulaması geliyor 2015de önce m sonra a1 sonra a2 ehliyet alabileceksiniz yasa gereği , şimdi a2 alın alabiliyorken çok zorlaşıcak hem maddi hem manevi olarak

Ehliyeti almam maksimum 1 ay sürüyor zaten. Herhangi bir yazılı sınava girmeme gerek olmadığı için. Motoru 15 gün içinde alıp sıkı antreman ile hemen sınava gireceğim. İzmir içinde 6 yere sordum, fiyatlar 300-600 lira arası (bu parayı eğitim yoksa neden verdiğimi sordum, bana dökümanları yolluyoruz dediler) kesinlikle eğitim vermiyorlar.

french press
05 Ağustos 2014, 16:45
Ben de bu kurs dönemi için kayıt yaptırdım birkaç gün önce. 150 kurs + 50 TL sınav ücreti. Direksiyon kursu maalesef yok. Hal böyle olunca sözüm ona sosyal devletimizin vatandaşını özel sektörün önüne 'parçala' diye attığını düşünüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:43 ----------

Bu arada ilan sitelerinde ikinci el araçlar için de taksit yapanlar var vade farkı yansıtmadan. CBR 125r için rastlamıştım en azından...

Ertugyigit
05 Ağustos 2014, 16:46
Ehliyeti almam bir ay sürüyor diye deme onun belli dönemleri var dönem kaçırdın mı (sınavı yani ) 1 ay sonrasına atıyor , sertifika çıkması 1 hafta emniyete belge verdikten sonra ehliyeti almak 1 hafta uzadıkça uzuyor , bu sene mutlaka alın kafanız rahat olsun

akcrosshair
05 Ağustos 2014, 17:22
Ehliyeti almam bir ay sürüyor diye deme onun belli dönemleri var dönem kaçırdın mı (sınavı yani ) 1 ay sonrasına atıyor , sertifika çıkması 1 hafta emniyete belge verdikten sonra ehliyeti almak 1 hafta uzadıkça uzuyor , bu sene mutlaka alın kafanız rahat olsun

Ben kullanmayı öğrenmeden nasıl alacağım peki?. Bilmeden ehliyet almaya gelen yok diyorlar. Motosiklet seçimi için açtığım konu ehliyet konusuda dönüştü. Ben evime ait arazide çalışacağım motoru, hayvan bile yaşamıyor içerisinde.

Camo
05 Ağustos 2014, 17:25
190 Boya o motorlar bence çirkin duruyor,genede zevk meselesı

akcrosshair
05 Ağustos 2014, 17:33
190 Boya o motorlar bence çirkin duruyor,genede zevk meselesı

YZF en yüksek seleye sahip olan + en iri görünüme sahip olanı. Şuanda paramın yeteceği + kalite olarak en iyisi bunlar. Sizin önerebileceğiniz farklı modeller varsa incelemek isterim. Bir 1-2bin daha koy ile başlamasın öneriler :) öğrenciyim ben ha deyince 500 lira bile çıkaramam.

biyeybaraküs
05 Ağustos 2014, 17:45
YZF 125 çok pahalı alınmaz (ayrıca 250 çıktığı zaman oda dibi boylar cazibesini kaybeder seneye)cbr 125 devamı yok stoklar satılıyor çoğu bayide sıfır yok cbr 150 gelirse (seneye gelecek büyük ihtimal 17.8 bg)ikinci el değeri düşer ikisinide tavsiye etmem açıkça sı

aynı soruyu soran başka bir arkadaşa verdiğim cevap sanada önerim 15 bg geçmeyen bir şey al

AttilaXtreme
05 Ağustos 2014, 18:43
Boyun 1.90 ise şöyle buyur;
http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/97268-mondial-150-x-treme-max-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-253.html

akcrosshair
05 Ağustos 2014, 18:55
Boyun 1.90 ise şöyle buyur;
http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/97268-mondial-150-x-treme-max-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-253.html

Teşekkür ederim, ilanlara bakıyorum fakat satması zor olur gibi gözüküyor.

AttilaXtreme
05 Ağustos 2014, 19:02
Teşekkür ederim, ilanlara bakıyorum fakat satması zor olur gibi gözüküyor.
O boyla alınca satmak isteyebileceğini sanmıyorum :) Diğerleri altında çocuk bisikleti gibi kalınca pişman olmayasın :)

akcrosshair
05 Ağustos 2014, 19:35
O boyla alınca satmak isteyebileceğini sanmıyorum :) Diğerleri altında çocuk bisikleti gibi kalınca pişman olmayasın :)

Tekrar teşekkür ediyorum, fiyat olarak daha makul gözüküyor.

AttilaXtreme
05 Ağustos 2014, 19:42
İstanbuldaysan kask kilit dahil 36 aya kadar vade ile 350 TL'ye alma imkanın bile var. Ayda 150-200 TL ödeme ile tam uzun boylulara göre sıfır motor. Bundan iyisi Şamda kaysı :)
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-mondial-kampanya-mondial-cross-x-treme-max-kask-pluskilit-36-taksit-174370318/detay

ahmetttttt
05 Ağustos 2014, 19:57
kardeşim al bi cbf 150 keyfine bak:queen:

akcrosshair
05 Ağustos 2014, 20:10
kardeşim al bi cbf 150 keyfine bak:queen:

Kurye motoru tipinde düşünmüyorum.

Karalı
05 Ağustos 2014, 21:27
En azından evdekilerin ekipman konusunda yardımcı olmaları güzel bişe ben cbr 125 kullandım 7500km güEl motor yzf kullanmadım ama çok seksi makina sonuçta ikiside Japon bence yzf al ikisindende bir zaman sonra sıkılırsın yzf den daha geç sıkılırsın gitmese bile şekli yeter

mhmtesk
05 Ağustos 2014, 21:49
Öncelikle motosiklet küçüklüğümden beri hayalini kurduğum bir araç. Hali hazırda çok otomobil değiştirdim fakat çok gerekli olmadıkça her yere metro ile ulaşım sağlarım, bir yere araba ile gitmeye kalktığımda ilk aklıma gelen park sorunu, ikinci olarak diğer şoförler/trafik. Şuanda üniversite son sınıf öğrencisiyim, evimin ve okulumun kapalı garajı mevcut. Aracı okul-ev arası kullanmayı planladığım için sanırım güvenliği açısından bir sıkıntı olmayacaktır. Yıllarca bisiklet ile dağ tırmanışları ve şehirler arası yolculuk yaptım. Denge sorununa hakim olduğumu düşünüyorum. Geçen hafta ehliyet almak için bir yere gittim, ilk sordukları soru motosiklet kullanmayı biliyor musunuz oldu. Bende kendisine ehliyetim olmadan bu aracı nasıl kullanabilirim diye sordum. Genelde hep motor sahibi kişilerin ehliyet almaya geldiklerini söyledi. Şaşırdım, araştırdım derken bende önce motosikleti alıp, kapalı alanada sürüşümü geliştirip ehliyet almaya karar verdim. (B sınıfı ehliyetim mevcut)

İşin aslı özel eğitime ayıracak bütçem yok, konu 4 tekerli olunca ailem kesinlikle sorgulamaz arka çıkar fakat konu motor olunca güvenlik ekipmanlarını biz karşılarız kendi birikimin ile motorunu alırsın dediler. Durum böyle olunca 3000 lira nakit, 5000 lirada açık limiti olan kredi kartım var. Bir kısmı nakit, bir kısmı kredi kartı olacak şekilde incelemelere başladım.

Şuanda aklımda 2 marka/model var.

Birisi 2011+ üretimli Honda CBR125r
Diğeri 2010+ üretimli Yamaha YZF R125

şahsen bu ürünleri showroomda deneme fırsatı bulamadım, almam hususunda bana destek olan olmadığı için beraber gidip boyuma nasıl durdu diyemiyorum :).

Boyum 190cm, Kilom yaz aylarında 75, kış aylarında 80-82 civarı. Bu arada tanıdığı benim bütçeme uygun (nakit+kredi kartı) şeklinde farklı modeller satanlar varsa, her türlü yardıma açığım.

Şehir İzmir, sanırım kredi kartlı taksit olayını galerilerde yapar fakat hiç bildiğim bir yer yok.

Üşenmemişsin buraya bu kadar yazmışsın ama boş. Ne kadar akıl, fikir, öğüt alsan gene öyle.

Aynı üşengeçliği bir bayiye gitmekle yapmasan. Şöyle bi üstüne otursan, sağına soluna baksan, sorular sorsan. Seni tatmin edicek nokta bu.

Biz burda konuşuruz, onu sürmesi zor bunun daha kolay. Yok onun max hızı daha az, bu daha şekil vs. vs... boş.

Bayiye git üstüne otur gidonu bi tut için kıpır kıpır oldumu eee daha ne. Kap gel.

banro
05 Ağustos 2014, 23:38
Motorların ikisi de birbirine aşağı yukarı denk. Benim takıldığım nokta yaz kış arası 5-7 kg fark nasıl oluyor. O kadar diyet yapıyorum, hikaye kilo aynı 77-78 aşağı inmiyor.

akcrosshair
06 Ağustos 2014, 01:32
Motorların ikisi de birbirine aşağı yukarı denk. Benim takıldığım nokta yaz kış arası 5-7 kg fark nasıl oluyor. O kadar diyet yapıyorum, hikaye kilo aynı 77-78 aşağı inmiyor.

Kışın sonuna doğru yağ yakıcı takviyeler ile çok yoğun antremana başlıyorum, yaz sonuna doğru depo besin tüketiyorum. Yaşım 22, metabolizma hızımda oldukça yüksek. Yaz, kış arasında %3 civarı yağ farkım oluyor.