PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : enduro tam olarak nedir??

Sayfa : [1] 2

burakfbz
02 Ağustos 2014, 22:30
altın elbiseli adamda kross motoruna enduro diye bahsediliyor? enduro motorla kross motoru farklı tip ve tarzlarda motorlar değillermi?? ayrıca enduro motorlar azda olsa naked yani grenajı olmayan çıplak motorlara benzemezlermi? kross ve enduro aynı tip motorlarmı?? şimdiden sağolun :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:28 ----------

ek olarak misal yamaha mt 07 naked tipinde bir motor ama aynı zamanda enduro mu??

beko12345
02 Ağustos 2014, 22:37
İşte şimdi çok karışık bir işe girdin. Kavga çıkabilir.

Şimdi başlar dl endurodur. Dl enduro değildir tartışması.

Ama genel olarak enduro asfalt ile arazi motorunun kırmasına denir.

Örneğin r1200 e kimi enduro derken kimide kesinlikle enduro değildir der.

Sizin sorunuzu çok iyi anladım.
Bende kısaca ince yapılı, arazi için olupta asfaltta rahat olmayan ( crf-klx vs)motorlara cross diyorum. Onlarda 2 ye ayrılıyor . neyse
V-strom , r1200 gibi motorlarada enduro diyorum .

Son sorunuza cevap veriyim. Mt07 kesinlikle enduro DEĞİLDİR. Naked dir.

alper_becker
02 Ağustos 2014, 22:40
enduro=cross
beko12345, senin dediğin kırma motorlara süper moto deniyor. Bmw gs ' lerde enduro değil, touring.

Enduro ile cross motor aynıdır. Yanlışım varsa üstatlar düzeltsin.

canerol
02 Ağustos 2014, 22:42
dl enduro değildir :pl:

enduro=cross
beko12345, senin dediğin kırma motorlara süper moto deniyor. Bmw gs ' lerde enduro değil, touring.

öyle bişe yok enduro asfalt bittiğinde yola devam eden motordur.cross sadece arazi için bir motordur.

alper_becker
02 Ağustos 2014, 22:42
Ek olarak cross koşu demek, moto cross da motor koşusu. Motocross'dan gelen bir terim olarak endurolara cross diyoruz işte. Aslında motocross larda kullanılan modeller endurodur.

Ahmet Abi
02 Ağustos 2014, 22:44
Enduro budur.

http://www.youtube.com/watch?v=JWIZfYQhgMc

http://www.youtube.com/watch?v=btRvVLA0KzM

alper_becker
02 Ağustos 2014, 22:46
Altinelbiseli adam enduro nedir gösteriyor, ahmetabi sizin gösterdikleriniz sporttouring motosikletler.

http://www.altinelbiseliadam.com/250cc-enduro-karsilastirmasiktm-honda-kawasaki/

[Turan]
02 Ağustos 2014, 22:47
http://i.hizliresim.com/V2YX9j.jpg (http://hizliresim.com/V2YX9j)

Enduro var

http://i.hizliresim.com/vY486r.jpg (http://hizliresim.com/vY486r)

Endurocuk var :pl:

burakfbz
02 Ağustos 2014, 22:52
abi o zaman enduronun krostan tek farkı biraz daha yere yakın oluşları biraz daha ağır oluşları ve biraz daha yüksek cc olması. videodada görüldüğü gibi o tırtıklı tekerlekleri olan yüksek kross motorları ile yapılan herşey yapılıyor arazide. sadece şey yapılamaz bunlarla sanırım. hani o kross motorlarla futbol sahası gibi biryerde taklalar atıyorlar kumlu bir arazide. böyle rampalardan atlayıp atlayıp. sanırım enduro motorlarla bu hareketler yapılamaz ama araziye çıkılır. asflatta bir alakası yok enduronun o zaman.

zaferkarizma
02 Ağustos 2014, 22:52
üstteki ktm cross alttaki BMW enduro

alper_becker
02 Ağustos 2014, 22:56
Turan, ilk gösterdiğin ktm endurodur, fakat ikinci gösterdiğin bmw enduro değildir, endurolarda arazi dönüşlerinde bacak ileri uzatılır fakat touring motosikletlerde silindir bacak uzatcak alanı kapıyor, bende çok çok iyi biliyorum susun demiyorum, altınelbiseli adamdan duydugumu iletiyorum. Arkadaş videolar paylaşmış fakat her arazide gördüğünüz motora enduro demek yanlış olur, mesela bu videoda adam çöl için motor tasarlamış bunadamı enduro diyelim?

http://www.youtube.com/watch?v=NItJ2BcrTgk

Nitekim cross motosikletler endurodur işte.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:54 ----------

zaten sahibindene girerseniz, motosiklet aramalarında cross diye birşey cıkmayacak. bmw 1200 adventure gibi motorlar touring, bu yazdıklarımı okumayıp iki dakika internette araştırmayıp ısrarla yazan arkadaslarıda tebrik ediyorum :queen:

ferguson
02 Ağustos 2014, 23:00
endurance ---> dayanıklı

gerisine ben karışmam =)

acayüp
02 Ağustos 2014, 23:11
https://www.google.com.tr/search?q=enduro&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=AjndU8vRCYzH7AajrIGADQ&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1280&bih=675

https://www.google.com.tr/search?q=enduro&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=AjndU8vRCYzH7AajrIGADQ&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1280&bih=675#q=maxi+enduro&tbm=isch

https://www.google.com.tr/search?q=enduro&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=AjndU8vRCYzH7AajrIGADQ&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1280&bih=675#q=scooter&tbm=isch

https://www.google.com.tr/search?q=maxi+scooter&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=yzndU8vGCcup7AaMkYCgDQ&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1280&bih=675

GİBİ

fastturkish
02 Ağustos 2014, 23:22
Enduro ingilizce Dayanıklılık anlamındaki Endurance kelimesinden gelir. Asfaltın bittiği yerde isterseniz altınızda Chopper olsun yine gidersiniz keyfiniz bilir. Ama gerçek anlamda dayanıklılık gerektiren çamur deryasında tepeden tepeye atlayıp zıplayan motora Enduro denir. Öyle sağlı sollu çantaları yükle, çık asfalta allah ne verdiyse bas şeklinde gidilen motorlar Yüksek Seyahat Motoru tabir edilen tarzdır. Enduroyla alakası yoktur. Yüksek olmasından dolayı Enduroya benzetebilirsiniz ama kesinlikle farklı tarzlardır. Super Moto ise enduroya yine şekil olarak benzer ama asfaltta gazlamak için üretilmiş motorlardır. Kısacası DL, GS alıp ben endurocuyum ehe ehe diyen abiler kusura bakmasın kendileri gezicidir.:bounce:

burakfbz
02 Ağustos 2014, 23:22
olay budur sanırım

canerol
02 Ağustos 2014, 23:29
Enduro ingilizce Dayanıklılık anlamındaki Endurance kelimesinden gelir. Asfaltın bittiği yerde isterseniz altınızda Chopper olsun yine gidersiniz keyfiniz bilir. Ama gerçek anlamda dayanıklılık gerektiren çamur deryasında tepeden tepeye atlayıp zıplayan motora Enduro denir. Öyle sağlı sollu çantaları yükle, çık asfalta allah ne verdiyse bas şeklinde gidilen motorlar Yüksek Seyahat Motoru tabir edilen tarzdır. Enduroyla alakası yoktur. Yüksek olmasından dolayı Enduroya benzetebilirsiniz ama kesinlikle farklı tarzlardır. Super Moto ise enduroya yine şekil olarak benzer ama asfaltta gazlamak için üretilmiş motorlardır. Kısacası DL, GS alıp ben endurocuyum ehe ehe diyen abiler kusura bakmasın kendileri gezicidir.:bounce:

çok güzel anlatmışın..ozman cross nedir...

fastturkish
02 Ağustos 2014, 23:31
cross ingilizce motocross yarışının kısaltmasıdır. Bu yarışlarda yarışan motorlar endurodur. bunlara cross motor denilmesinin tek nedeni cross yarışlarında yarışmalarıdır. cross diye bir motor tarzı yok yani sadece yarışın adı bu. moto cross.

acayüp
02 Ağustos 2014, 23:42
enduroların arazi şartlarına dayanıklılığı kadar maxi endurolar uzun yollara dayanıklıdır. Hafife almamak lazım.
Enduro motora 2 kere rektefe gereken mesafede 1200 gs yağı bile değişmeden yola devam eder ( mesela)
Nedense bunlar birbilerine rakip motorlarmış gibi bir algı var ama tamamiyle ayrı dünyaların motorları.
Siz bakmayın öyle eski dünya şampiyonlarının altına ktm 1090 ı 1200 gs i verip arazide atlatıp zıplattıklarına. Kullanıcıları hepsi arazide motorun üzerinde zor duruyorlar.
Birde uç örnek olarak paris -dakar var . Onu karıştırmayın o ap ayrı bir olay. Hatta o kadar ayrıki , yarış federasyonu onu resmi yarış olarak bile görmez.

Carbondioxid
02 Ağustos 2014, 23:52
Bana göre enduro moto = stabilize/beter stabilize yollardan güle oynaya geçebilen, yerden yüksekçe, teker dişleri buna uygunca olan, yeterli hp/torka sahip hafif çamurlu yolda dikçe rampada ""ayyy ben bayılıyoruuuum"" demeyen alettir.

Bana göre süpermoto = asfalt'ta, merdiven'de :P, viraj'da , boyu posu yakışıklılığı ile dikkat çeken , tabii pilotaj isteyen, muzur bir yaratıktır.

Bana göre cross moto = " yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım " diyen bir yaratıktır, o kadar nokta net.

Ve bunların üçü bi arada bendedir::gazla::. dağılabilirsiniz, konu kilit :P

beko12345
03 Ağustos 2014, 01:13
enduro=cross

Beni yanlış anlamışsınız.
Supermoto apayrı bir olay.
Supermoto araziyede giremez, uzun yola da gidemez.
O şehir içi hoplamalık , zıplamalık , teker yapmalık , yan yan gitmelik bir alet.

acayüp
03 Ağustos 2014, 01:29
Beni yanlış anlamışsınız.
Supermoto apayrı bir olay.
Supermoto araziyede giremez, uzun yola da gidemez.
O şehir içi hoplamalık , zıplamalık , teker yapmalık , yan yan gitmelik bir alet.

Sm denedim hepsini harfien hakkını vererek yapıyor.
Virajda yan vericek diye bekliyorsun hem yanlayıp hem tekere geliyor meret.
Hatta havada durdum şahitlerim var :cherry: o derece
AMMA 690 felan olucak dabi. Ramzeyle felan olmuyor o işler :)

fromghetto
03 Ağustos 2014, 02:15
şimdi kafam karıştı ama olmaz ki böyle....
bu selesi farı aynası zıkkımı olmayan sadece motor gidon ve tekerden oluşan oluşum lar için cross denir
üzerine oturabilen polis abilerin ses etmediği asfaltta sıkıntı çıkamayan ve tabii stabilize yoldada ayağa kalkıp kolay yönlendirebilenlere enduro denir
diye bilirdim tabii endurolarda arabalardaki class lar gibi donanım ve cc farkları gözetilerek üst sınıf, orta sınıf, alt sınıf enduro diye bölümlenir bilirdim
ben zati stabilize yolu sevmem çok kullanmam asfaltı tercih ederim kızmayın bana touring ciyim :)
harbiden kafam karıştı şimdi....

beko12345
03 Ağustos 2014, 02:35
Sm denedim hepsini harfien hakkını vererek yapıyor.
Virajda yan vericek diye bekliyorsun hem yanlayıp hem tekere geliyor meret.
Hatta havada durdum şahitlerim var :cherry: o derece
AMMA 690 felan olucak dabi. Ramzeyle felan olmuyor o işler :)

Sm alıpta asfaltın tadına bakmayan yoktur diye düşünüyorum :)
Şahsen benimde aklımı kurcalıyor şu sm ler ama uzun yoldan dolayı eliyorum .
Ama 2. Motor olarak süper olur şehir içi.
Fakat mutlaka asfaltla tanışırız :)

alper_becker
03 Ağustos 2014, 03:29
Süpermotoya araziye giremez uzun yola gidemez demiş ya :queen: amaci zaten onun o. Bir süper moto yarisi falan izle gör biraz. Agzi olan konusuyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:23 ----------

öyle bişe yok enduro asfalt bittiğinde yola devam eden motordur.cross sadece arazi için bir motordur.
ah canim sende birgün aslinda endurolara cross dediğimizi anlayacaksın. Kafandaki endurolari tahmin edebiliyorum ama onlar malesefki touring. Birde bir eminsin kendinden varya

Survivalsyk
03 Ağustos 2014, 05:08
Benim bildiğim cross motor:125,150 cc 200 cc den emin değilim, olan yüksek amortörlü dişli lastikli hafif motorsikletler.örnek olarak ktm 125 sx,150 sx gibi motorlar.(tabi 450 cc ye kadar da oluyor galiba.)

Benim bildiğim enduro motor:biraz daha büyük cc olabiliyor.Ama bmw nin gs leri gibi motorların enduro ile alakası yok.

Cross yarışları benim bildiğim 2 kategori 125 cc ve 150 cc diye.

Saygılar.

atreyu
03 Ağustos 2014, 05:43
Bildiğim kadarıyla kros (motocross) ve enduro arasında ki bir fark da ağırlık ve süspansyondur. Ayrıca enduro sürüşlerde 2t motorlar düşük devirlerdeki atikliğinden ötürü tercih edilmektedir. Touring söylemlerine katılıyorum. Her dişli tekeri olup yerden yüksek olan ya da arazi şartlarında yola devam edebilen motor enduro değildir. Kros olayında ki ''kross-Enduro'' ayırımı da bu motorların yarış/kullanım tarzında ki farklılıktan geldiğini düşünüyorum. Motocross'da pist sürüşü yapılırken enduro da doğal oluşum alanlarında önünüze çıkabilecek her çeşit engele karşı mücadele ediyorsunuz. Dolayısıyla, Enduro sürücüyü fiziksel anlamda daha fazla yoruyor. Bu nedenle ''dayanıklılık'' anlamından gelen Enduro ismini almış olabileceğini düşünüyorum.

y.akan
03 Ağustos 2014, 10:20

Köylerde tarlaya giderken kullanılan çinli cgler, Cublar falan hep endroymuş. Köylü dayılar hep endrocuymuş haberimiz yokmuş.
Bilgilendirme için sağolun.

sebzelicorba
03 Ağustos 2014, 10:29
Endurans kelimesinden gelir. Dayanıklılık anlamına yakındır tam olarak olmasa da.
Özellikle yüzmede endurans antrenmanları oldukça önemlidir. At yarışlarında da endurans yarışı vardır.

Enduro motorlar da buradan gelir. Daha çok dayanıklılık anlamında.

beko12345
03 Ağustos 2014, 12:12
Süpermotoya araziye giremez uzun yola gidemez demiş ya :queen: amaci zaten onun o. Bir süper moto yarisi falan izle gör biraz. Agzi olan konusuyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:23 ----------

ah canim sende birgün aslinda endurolara cross dediğimizi anlayacaksın. Kafandaki endurolari tahmin edebiliyorum ama onlar malesefki touring. Birde bir eminsin kendinden varya
Evet ağzı olan konuşuyor.en iyi örnekte sizsiniz.

Siz sm ile araziye girilebileceğini mi sanıyorsunuz ? O asfalt lastikleri ile.
Komiksiniz.
Uzun yola çıkında o yüksek gövdeyle ve rüzgarla nereye kadar gidiceksiniz.

Daha bu sene üye olup maşallah ne çok biliyor ve yazıyorsunuz tebrik ederim.
Cidden ağzı olan konuşuyor.

glock
03 Ağustos 2014, 12:16
Peki, CafeRacer tarzında veya alt yapısında olan Scrambler modeller hangi kategoriye girer? Enduro mu? Cross mu?

acayüp
03 Ağustos 2014, 12:35
Peki, CafeRacer tarzında veya alt yapısında olan Scrambler modeller hangi kategoriye girer? Enduro mu? Cross mu?

multipurpose olabilir. Burdan tibete gidene kadar girdiği her yola uyum sağlayacak şekilde dayanıklı makineler.
Six days yarışları yıllarca scrambler tipine yakın motosikletlerle yapılmış. Enduro , cross vs çoook sonradan gelip onların yerini almış tarzlar.
Gerçi bahsettiğim zamanlar 2 bilemedin 3 tip motosiklet olan ve onlarada herhangi bir isim bile takılmamış olan yıllar. Enduroların gelişim birazda teknoloji ile orantılı. Ve artık eldeki ağır ve alçak motorların ihtiyacı karşılayamaması.

Bu arada bu konuyu daha iyi anlayabilmek için 6days yarışlarının tarihini okumak ve kronolojik sıra ile yarışları seyretmek çok faydalı olur. Hemde çok keyifli :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:21 ----------

https://www.youtube.com/watch?v=2zlRhMjMzRE

https://www.youtube.com/watch?v=iZQoGEZbzig

https://www.youtube.com/watch?v=9g3QRwRxYGQ

glock
03 Ağustos 2014, 12:39
Videolar için teşekkür ederim.

Tİme_shİft42
03 Ağustos 2014, 12:42
Enduro

http://attapirati.com/blog/wp-content/uploads/2009/09/R1200GS-2008.jpg

Süpermoto

http://static.blogo.it/motoblog/forcellone-dev-tech-supermoto-per-kawasaki-kx-450f/big_kawasaki_forcellone_supermoto_2009_01.jpg

Cross

http://bienvenuchezmoi1.b.i.pic.centerblog.net/0cpuong8.jpg

Touring

http://www.zercustoms.com/news/images/BMW/BMW-K1600-GT-3.jpg

acayüp
03 Ağustos 2014, 12:47
Videolar için teşekkür ederim.

Doğru siteyi bulabilirseniz çok daha güzel uzun videolar var.
Şuan hatırlayamadım ama biraz kurcalayınca çıkar karşınıza.
Şapkadan başka koruyucu yok , sepetli motosikletler yarışıyor vs çok eğlenceli görüntüler var :)

glock
03 Ağustos 2014, 12:50
benzer görüntüleri facebook ve bazı caferacer sitelerinde görmüştüm ve gerçekten eğlenceli ayrıca motosiklet tarihinde önemli bir yere sahip. Sınıfsız motosikletler mi diyelim peki bunlara? Caferacer Scrambler Bobber veya Chopper tarzlarına?

acayüp
03 Ağustos 2014, 13:01
scrambler e çok amaçlı derim çekilirim . Gerisine karışmam :) neme lazım çok bilmişlikle felan suçlarlar sonra .

"What is caferacer" ve "how make a cafe racer" diye iki dergim vardır. Etrafı kurcalayıp bulabilirsem gönderirim size. İng. sorunuda yoksa okursunuz faydalı şeyler vardı. AMa nerden çıkar , çıkarmı bilemiyorum. Bakıcam ama .

Yada şırayıda okuyabilirsiniz.
http://rideapart.com/2013/12/cafe-racers-history/

glock
03 Ağustos 2014, 13:05
Tamamdır, bulursanız bakar inceleriz birlikte. Yurtdışında çok güzel proje yapan kişiler veya firmalar var hatta kılık-kıyafette bile retro yapan markalar var.

mithrelios
03 Ağustos 2014, 13:37
AEA'da görükten sonra benim de kafam karışmıştı araştırma yaptım şu sonuçlara ulaştım:

hem arazi hem yol kabiliyeti olan motosikletler hemen her firma tarafından üretiliyor. bunlar dual purpose, dual sport, on/off, adventure, travel, enduro gibi kategoriler altında firmalar tarafından tüketicilere sunulmakta.

bu tanımlar üzerinde anlaşılmış herkesin fikir birliğine vardığı hususlar değiller. Örneğin KTM'nin ürünlerini incelerseniz, enduro olarak tanımlanan sınıfın neredeyse hepsinin motoru/dişli oranları biraz değiştirilmiş ve yolda da gidebilir hale getirilmiş motocrosslar olduğunu görebilirsiniz. ayrıca KTM'nin travel kategorisinde de 1190 Adventure modeli durmakta. Bunun yanında BMW'nin hiç arazi motoru olmamasına rağmen, büyük hacimli ve araziye kesinlikle uygun olmatan ancak bozuk yola uygun denebilecek motosikletlerini enduro olarak sınıflandırdığı görülebilir.

Honda/Kawasaki/Yamaha'nın ise, ülkemizde pek bilinmeyen birer "arazi" serileri mevcut. Bunların enduro veya motocross'a uygun modelleri var. bunlar aslında spor için üretilen aletler. bunların zaman zaman çok büyük değişikliklere uğratılmış ve fiyatı da yarıya indirilmiş versiyonları ise burada da satılıyor ve bunlar aslen "on-off", "dual purpose" ve "dual sport" gibi kategorilerde yer alan asıl amaçları arazi değil, yol ve bozuk yol olan motorlar. Aynı cbr 250 r'ın supersport bir pist motosikleti olmadığı gibi.

Yani kısacası, üzerinde herkesin anlaştığı bu budur dediği bir tanım olmamakla birlikte şöyle bir durum var:

1) arazi odaklı (spor için) motosikletler.

2) yol odaklı (pratik kullanım için) üretilen ve kötü yol/hafif arazi şartlarına da uygun motosikletler.

şimdi asıl fark burdan kaynaklanıyor, bir ekol, spor odaklı motocrossların istendiğinde yolda da gidebilsin diye modifiye edilmiş haline enduro diyor, diğerleri de ancak toprak yolda rahat gidebilecek ve asıl amacı pratik kullanım olan (ör. uzun seyahat) motosikletlere enduro diyor.

neyin ne dendiğinin önemi de pek yok aslında, amacınız AEA gibi arazi sürüşü öğrenmek, yol olmayan yerlerde takılmaksa ne alacağınız yok hindistana gitmekse ne alacağınız belli zaten :)

glock
03 Ağustos 2014, 14:14
Bu arada OFF ROAD denince bu da birkaç bölüme ayrılması gerekmiyor mu?
Kayalık arazi, çamurlu-toprak arazi, karlı bölgeler vs. Bunlara göre lastik modelleri üretiliyor (arazi araçlarından yola çıkarak)
mtr-atr lastikler... Motosikletlerde de aynı mantıkla gidersek, kayalık bir yerde hafif kiloda, düşük cc'li, dişleri olan lastikler tercih edilirse, 200 küsür kiloluk 1200cc'lik bir enduro kullanılamaz.

toomuchcc
03 Ağustos 2014, 14:26
Enduro, offroad maksatlı sürüşe verilen bir isimdir sadece. Ne kadar bir alan kapsadığını çok fazla tartışmaya lüzum yok. Offroad sürüş yapmış kişiler bilir ki, bu tarz sürüşler yapacak makinelerde olması gereken en önemli husus hafiflik, sonra da dayanıklılıktır. Dünyanın en büyük enduro yarışı Dakar'a bakarak enduro denen şeyin hangi yönde ilerliyor olduğunu görebilirsiniz. Dakar'da 2000'lerin başından bu yana kazanan makineler KTM 690 ile KTM 450'dir. 2000 öncesinde hep daha 'ağır' bilinen modeller kazanıyorken, KTM bu işi değiştirmiştir. Ki zaten olması gereken de buydu zira tekrar diyeyim, arazide en önemli şey hafifliktir. Yukarda BMW 1200'leri enduro olarak tanımlayanlar olmuş. 1200 GS toprak zeminde gidebilir evet (Yamaha R1 de gidebilir. Zaten R1 ile dünya turu yapmış, çöller geçmiş kişiler var), ancak 1200 GS 250 kilo ağırlığında bir motosiklet. Bir kez yere düştü mü geçmiş olsun. Bunun çamuru var, aşırı bozuk zemini var.. var oğlu var.. Bu tarz yüksek hacimli makineleri 'enduro' diye tanımlıyorlar ancak bunların 'gerçek' birer enduro olması mümkün değil ne yazık ki. Siz KTM 1190'ı, Yamaha Super Tenere 1200'ü veya BMW 1200 GS'yi alıp 'gerçek' bir enduro gibi kullanamazsınız. Yukarda bir KTM 1190 videosu var, hani "bakın kullanılabiliyor işte" diye çekilmiş. Yani işi bilen kişiler için o video sadece bir show ve bu kadar. O videonun aynısını R1 ile de çekebilirsiniz, çekmek istedikten sonra.

Dakar'da yıllarca yarışmış bir adam vardı şimdi linki paylaşamayacağım, evde değilim. Bu kişi pek çok hacimde 'araziye girebilir' motoru kullanmış ve sonuç olarak KTM 690'ın 'enduro' sınıfı ıçın bir üst limit olduğuna karar vermiş. Tüm makaledeki asıl değindiği kriter ise 'ağırlık'tı (KTM 690 ıslak 150 kilo civarında).

Enduro ile motocrossu ayırmak gerek. Motocross olarak bilinen disiplin farklı. Genelde 2 zamanlı 250cc ile pistine/parkuruna göre 4 zamanlı 450cc arasında dönüyor iş MX'de. Enduroda önemli olan genelde tork iken, motocrossda saf güç daha önem teşkil etmekte. Ayrıca motocross makineleri genelde yarışma amacıyla kullanıldığından yakıt tankları falan daha da küçük oluyor. Parçaları daha da hafif imal ediliyor, ağırlık iyice düşük olsun diye.

'Bence', enduro denen şeyi şu video güzel tanımlıyor: http://www.youtube.com/watch?v=8xfpU0yIpG4 (2 zamanlı, 300cclik KTM EXC300). Sizin endurodan beklentiniz farklı olabilir. 1200 GS ile araziye girmek ve ona uygun sürüşler yapmak size keyif veriyorsa o şekilde yaparsınız. Ancak 250 kiloluk bir makinenin bu videodaki gibi sürüş yapmasının imkansız olduğu unutulmamalı.

glock
03 Ağustos 2014, 15:34
Benden de şöyle bir video olsun o zaman. Kıyaslamak açısından...

http://www.youtube.com/watch?v=ERSgFbURRNQ

acayüp
03 Ağustos 2014, 16:21
Ktm in dakardaki başarısının altında yatan envayi çeşit ayak oyunlarıda var yalnız. Bunlarıda göz ardı etmemek lazım.
Adam lar türlü çeşitli alavere dalavere icad ettiler . Dakarı fethetmek için.
İçi gırtlağına kadar motosiklet yedek parçası dolu ve co pilotu teknisyen olan kamyonlarıından tutunda , sırf favori pilotlarına teknik ve parça desteği olması için bire bir aynı motorla yarış koşan yedek motosikletleri felan. Yarışta sıkıntı yaşayan sürücüye sadece bir yarışanın yardım edebileceği konusunu sonuna kadar istismar ettikleri konusunda iddialar var.

burakfbz
03 Ağustos 2014, 19:54
Enduro, offroad maksatlı sürüşe verilen bir isimdir sadece. Ne kadar bir alan kapsadığını çok fazla tartışmaya lüzum yok. Offroad sürüş yapmış kişiler bilir ki, bu tarz sürüşler yapacak makinelerde olması gereken en önemli husus hafiflik, sonra da dayanıklılıktır. Dünyanın en büyük enduro yarışı Dakar'a bakarak enduro denen şeyin hangi yönde ilerliyor olduğunu görebilirsiniz. Dakar'da 2000'lerin başından bu yana kazanan makineler KTM 690 ile KTM 450'dir. 2000 öncesinde hep daha 'ağır' bilinen modeller kazanıyorken, KTM bu işi değiştirmiştir. Ki zaten olması gereken de buydu zira tekrar diyeyim, arazide en önemli şey hafifliktir. Yukarda BMW 1200'leri enduro olarak tanımlayanlar olmuş. 1200 GS toprak zeminde gidebilir evet (Yamaha R1 de gidebilir. Zaten R1 ile dünya turu yapmış, çöller geçmiş kişiler var), ancak 1200 GS 250 kilo ağırlığında bir motosiklet. Bir kez yere düştü mü geçmiş olsun. Bunun çamuru var, aşırı bozuk zemini var.. var oğlu var.. Bu tarz yüksek hacimli makineleri 'enduro' diye tanımlıyorlar ancak bunların 'gerçek' birer enduro olması mümkün değil ne yazık ki. Siz KTM 1190'ı, Yamaha Super Tenere 1200'ü veya BMW 1200 GS'yi alıp 'gerçek' bir enduro gibi kullanamazsınız. Yukarda bir KTM 1190 videosu var, hani "bakın kullanılabiliyor işte" diye çekilmiş. Yani işi bilen kişiler için o video sadece bir show ve bu kadar. O videonun aynısını R1 ile de çekebilirsiniz, çekmek istedikten sonra.

Dakar'da yıllarca yarışmış bir adam vardı şimdi linki paylaşamayacağım, evde değilim. Bu kişi pek çok hacimde 'araziye girebilir' motoru kullanmış ve sonuç olarak KTM 690'ın 'enduro' sınıfı ıçın bir üst limit olduğuna karar vermiş. Tüm makaledeki asıl değindiği kriter ise 'ağırlık'tı (KTM 690 ıslak 150 kilo civarında).

Enduro ile motocrossu ayırmak gerek. Motocross olarak bilinen disiplin farklı. Genelde 2 zamanlı 250cc ile pistine/parkuruna göre 4 zamanlı 450cc arasında dönüyor iş MX'de. Enduroda önemli olan genelde tork iken, motocrossda saf güç daha önem teşkil etmekte. Ayrıca motocross makineleri genelde yarışma amacıyla kullanıldığından yakıt tankları falan daha da küçük oluyor. Parçaları daha da hafif imal ediliyor, ağırlık iyice düşük olsun diye.

'Bence', enduro denen şeyi şu video güzel tanımlıyor: http://www.youtube.com/watch?v=8xfpU0yIpG4 (2 zamanlı, 300cclik KTM EXC300). Sizin endurodan beklentiniz farklı olabilir. 1200 GS ile araziye girmek ve ona uygun sürüşler yapmak size keyif veriyorsa o şekilde yaparsınız. Ancak 250 kiloluk bir makinenin bu videodaki gibi sürüş yapmasının imkansız olduğu unutulmamalı.

video güzelmiş :) işte enduro budur bencede :)

noqturno
04 Ağustos 2014, 17:30
Aslında resmi tanımlardan ve ince detaylardan çok kafalardaki algı da önemli bence. Mesela bendeki algı şöyle
CROSS: Husaberg, Husqvarna, Tm racing gibi markaların modelleri. Ktm in birçok hafif modeli, Hondanın crf 250r 450r gibi modelleri. Yani arazinin toprağın çamurun tam hakkını verenler
ENDURO: Patikalar, piknik alanları, köy yollarına rahat girip çıkabilen, küçük derelerden geçebilecek kadar yüksek Ama asfaltta ve uzun yolda da kısmen konfor sağlayan, geniş göğüs, tur camı, yükleme imkanları olan biraz daha yüksek cc motorlar. Yamaha xt660z tenere gibi, Honda transalp gibi modeller
DUAL Purpose: ne cross ne enduro olamayan, ama ikisinide ucundan koklayan modeller. Benimde motorum olan Honda Crf250L ve yamaha wr serisi, kawasaki klx serisi

phradrel
04 Ağustos 2014, 18:22
modelden gitmek sakıncalı.

yanlış biliyorsam düzeltin lütfen.

cross dediğiniz motosikletler yurtdışında mx ve sx olarak kategorilendirilen trafiğe çıkamayan 2 zamanlı 21 inç ön jant zincir aktarmalı vs vs sadece arazide kullanabileceğiniz doğru düzgün selesi olmayan hafif motosikletler.

enduro ise cross diye tabir ettiğiniz motorlarla aynı "kalıpta" ancak daha uzun dayanıklılık gerektiren yarışlarda kullanılan 4 zamanlı makineler.

enduro touring ise gs, ktm adventure, transalp gibi motorlar ki bu motorların hepsinin arazi/yol ağırlığı farklıdır. mesela xl650 arazi için daha çok tutulurken xl700 asfalt için konforlu (küçülen ön jant ve enjeksiyon). bu motorlar aslında touring için yapılmış ancak karşısına çukur çıktığında istifini bozmayanlar için tasarlanmıştır. enduro touring ler 4 zamanlı uzun yol ve konfor için tasarlanmış aletlerdir. arkadaşlar da bahsetmiş tamam araziye girip çıkarsınız da şasiyi elinize alma ihtimaliniz yüksektir.

gerçek enduro nedir merak edenler için tek bir gerçeklik vardır o da Graham Jarvis (https://www.google.com.tr/search?q=graham+jarvis&hl=tr&gbv=2&prmd=ivns&source=lnms&tbm=vid&sa=X&ei=dJffU8e-MYnZ4QTQlYGoAQ&ved=0CAYQ_AU). lütfen videolarını izleyin.

scrambler eskinin enduro touringi. r80 r100 gibi motorlar vardı zamanında. bu arada ducati scrambler ı yeniden çıkarıyor.

kngsze
04 Ağustos 2014, 18:51

Hoop sen virajda ön fren sıkın'diyin kamil değil misin ?

Her şeyide bilecen demi ::miiz1::::miiz1::

Bkz:http://www.nedirnedemek.com/kamil-nedir-kamil-ne-demek

(Sonra kızmayında)

copycat
05 Ağustos 2014, 12:40
ÇİRKİN MOTORA ENDURO DENİR (NO OFFENSE)

Syanur
05 Ağustos 2014, 12:47
Genelde Amerikalılar yapar ama bu karışık busefer Avrupalıların bok yemesinden.

sodurlu88
05 Ağustos 2014, 14:18
Enduro, motocross yada supercross motosiklet tarzı değil yapılan sporların adı... Motocross ve supercross genel olarak sunni yani sonradan inşa edilmiş parkurlarda hoplamalı zıplamalı hızlı dar dönüşlerle yapılır. Belli bir tur yada zaman içinde birinci olmaya çalışılır. Enduro ise genelde doğal ortamlarda dayanıklılık yarışı olarak yapılır. Bölgeye göre tepe tırmanışları inişleri, orman içi geçişler vs olarak hem motorun hemde sürücünün dayanıklılığı test edilir. Dakar bir rally olarak yapılır, enduro yarışı değildir. Ülkemizde bir benzer olarak Trans Anotolia yada Trans Toros yapılmaktadır. Gelelim motor olarak ele almaya,

Aynı motorla motocross yada enduro yapılabilir, bu motorların trafiğe çıkış izni yoktur. Genelde farı sinayli aynası olmaz, deposu 5-7 litre benzin alır, iki zamanlı yada 4 zamanlı olabilirler. Trafiğe çıkabilen ve aynı zamanda enduro yada motocross tarzı gezilerde kullanılan motorlara da dualpurpose yani çift maksatlı motorlar denmekte. Rally de kullanılan motorlar ise motor hacmi ve tip olarak GS tarzı macera-tur tarzı motorlara benzerler. Son olarak supermoto denen tür yine bir yarıştan türemiştir. Asfalt ve kum çamur tarzı bir etapta koşulur. 21 ve 18 inç arazi lastikleri yerine 17 inç jant ve asfalt-oynak zemin lastiği takılır.

Model olarak yazarsak

CRF 250 R-X ile motocross enduro yapılır
WR250R yada KLR 650, XT660R dualpurpose
XT125X, XT660X super moto
GS1200, Supertenere macera-tur

TutkuluAcemi
05 Ağustos 2014, 15:14
Enduro xt 660 r dir ne yol motoru ne cross ikisi arası.