PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benim motosikletim nasıl satılır?

Fubiku
31 Temmuz 2014, 13:36
Arkadaşlar Ekim 2012'de kendime, annemin adına taksitle Mondial 125 MH Drift almıştım. Geçen hafta kendime Yamaha YBR 125 aldığım için Mondial 125 MH Drift'i satıyorum. Ancak satışını nasıl yapacağım net olarak bilmiyorum. Ruhsat annemin üstüne, 4 taksit(aylık 145₺)borcu var ve trafik sigortası Ekim 2013'de bitmiş. Bugün tarih Ağustos 2014. Yani trafik sigortası biteli 10 ay olmuş. Ben bu motosikletimi karşıya nasıl satacağımı bilmediğim için aklıma takılan soruları cevaplarsanız sevinirim.

* Diyelim ki motosikleti satacağım kişiyle fiyat konusunda anlaştık. Ama motorun 10 aylık geçmiş trafik sigortası var! Bildiğim kadarıyla sigortasını yaptırmak motosikleti alan kişiye ait. Bu geçen 10 aylık gecikme de bana mı ait?

* 4 taksit borcu olan motosikletimi, motosikleti alan kişiye ''kardeş borcu sen öde, paradan düşelim'' desem olur mu? Çünkü devrini hemen verip çok uğraşmak istemiyorum. Bu şekilde olur değil mi?

* ''Tamam'' derse bu 4 taksit borcu vergi dairesine mi yoksa bankaya mı ödüyoruz?

Bilen bir arkadaşım bana olması gereken usul ve yolu anlatırsa çok sevinirim. Teşekkür ederim.

ronnytechno
31 Temmuz 2014, 13:41
sigortası olmayan araç satılabilirmi bilmiyorum , eğer olmuyosa sen sigortayı geriye dönük borcuyla birlikte ödeyip satısını yapıcaksın, fakat sigorta kişiye yapıldığı için alan arkadaş tekrar kendi adına sigorta yaptırması gerekecek, eğer sigorta borçlu satış yapılabiliyosa ki sanmıyorum alıcıyla aranızda fiyatta anlaşıp satabilirsiniz tabi ruhsat sahıbının notere gelmesi gerek

tinerci
31 Temmuz 2014, 13:48
Araç sigortası yokken de satış yapılabilir çünkü sigortalı olsa dahi satışta sigorta iptal olur alan kişi yeniden yaptırır. Sigorta için gecikme cezası ödemeyeceksin.
Taksitleri de önceden nereye yatırıyorsan oraya ödemen gerekir. Ama bence satıştan önce alacak kişiyle taksitleri yatırın. Aracı üzerine aldıktan sonra taksitleri ödemez ise senin başın ağrır.

erro
31 Temmuz 2014, 15:06
motorda taksit olması sıkıntı değil..ruhsat rehinli değildir muhtemelen...dilediğin gibi satışı yapabilirsin...

satış şartlarından birisi borcu yoktur durumu...senin motorun şu an bir ceza borcu var...sigortasız satış diye bir şey yok benim bildiğim...teorik olarak her araç sigortalı olmak zorundadır ve sattığın gün sigorta senin üzerinden düşer...cezalı biçimde sigortanı yaptıracaksın..diyelim ertesi gün sattın...sigortadan poliçe parasını geri alacaksın ( ceza ve 1 günlük prim hariç)

4 taksit ile vergi dairesinin bir ilgisi yok...senet yaptıysan aldığın mağazaya, ya da mağaza bankaya yönlendirdiyse oraya...

ama kredi ile alındıysa ( taşıt kredisi) ruhsatta rehin vardır muhtelemen...bu durumda önce borcu kapatıp rehini kaldırtman lazım...

copycat
31 Temmuz 2014, 16:06
taksitten kastın mtv ise aracı satamazsın. mtv yani 6 aylık vergilerin tam olmalı. özellikle bu temmuz ayında devreye giren 2014 e 4. taksitin de ödenmesi gerekiyor. yok motoru aldığın bayiye taksidin varsa o durumda ruhsatında haciz yoksa hiç etkilemez. trafik sigortasında da sorun yok. iki önce aldığım motorun 3 aydır sigortası bitmişti sorunsuz aldım.

Fubiku
31 Temmuz 2014, 16:46
Motorumun durumu şöyle; Krediver ile Adana Cem Motor'dan 24 ay vade ile annemin üzerine alındı. 4 taksit borcu kaldı. Trafik sigortasıda 10 ay önce bitmiş. 6 aylık vergileri ödendi. Sadece bu Temmuz'da devreye giren taksidini ödemedim.(Temmuz pulu bana mı ait alıcıya mı?) Ruhsatın rehinli olup olmadığını nasıl anlarım? Rehinli ise ne yapmam gerekecek?

07mehmet07
31 Temmuz 2014, 18:07
Ben noterde çalışıyorum sana şöyle izah edeyim
1- Satış için sigortanın olup olmaması yada sigortasının geçip geçmemesi önemli değil satış yapabilirsin zaten satış esnasında sigorta yeni bile olsa iptal oluyor.
2- Bandrol(pul), haciz, rehin vb. borcu bulunmaması gerekir. (temmuz bandrolünü genelde alıcı öder çünkü ocakta ödenen temmuza kadar kullanım için temmuzda ödenende ocağa kadar kullanım için geçerlidir ocağa kadarda alan kişi kullanacağına göre mantıklısı onun ödemesidir ama bu tamamen anlaşmaya bağlı aranızda nasıl anlaşırsanız)
3- Ruhsatı eline al yazılı kısımları aç ruhsatta ....... tarafından rehinlidir veya hak mahrumiyeti vardır yazmıyorsa rehini yoktur satışı yaparsın, taksit kısmı tamamen seni ilgilendirir, k.kartınamı taksit yaptılar senetmi aldılar her nasılsa zamanı gelince aynı şekilde ödersin ama ruhsatın üzerinde .... tarafından rehinlidir veya hak mahrumiyeti vardır ibaresi varsa satış yapamazsın önce borcunu kapatıp ondan sonra satışı yaparsın, takıldığın başka birşey olursa sorabilirsin

memduhb
31 Temmuz 2014, 18:07
arkadaşım aracın vergisi sana ait alıcı kişi aracı borçsuz alır ve borçlarını temizlemekte senın gorevın buna vergisi de dahil sigortası olmayan aracında satışını yapamazsın(tam olarak emın değilim ama bu şekilde diye hatırlıyorum)bunlar olmadan noter satışı yapamazsın alıcı kişi sadece noter deki satış masrafını karşılar onun haricinde çıkacak her borç senindir ve ödemek zorundasın.

Benli
31 Temmuz 2014, 18:08
Rehinli ise zaten noterde size söyleyecekler.

Fubiku
01 Ağustos 2014, 01:04
Ben noterde çalışıyorum sana şöyle izah edeyim
1- Satış için sigortanın olup olmaması yada sigortasının geçip geçmemesi önemli değil satış yapabilirsin zaten satış esnasında sigorta yeni bile olsa iptal oluyor.
2- Bandrol(pul), haciz, rehin vb. borcu bulunmaması gerekir. (temmuz bandrolünü genelde alıcı öder çünkü ocakta ödenen temmuza kadar kullanım için temmuzda ödenende ocağa kadar kullanım için geçerlidir ocağa kadarda alan kişi kullanacağına göre mantıklısı onun ödemesidir ama bu tamamen anlaşmaya bağlı aranızda nasıl anlaşırsanız)
3- Ruhsatı eline al yazılı kısımları aç ruhsatta ....... tarafından rehinlidir veya hak mahrumiyeti vardır yazmıyorsa rehini yoktur satışı yaparsın, taksit kısmı tamamen seni ilgilendirir, k.kartınamı taksit yaptılar senetmi aldılar her nasılsa zamanı gelince aynı şekilde ödersin ama ruhsatın üzerinde .... tarafından rehinlidir veya hak mahrumiyeti vardır ibaresi varsa satış yapamazsın önce borcunu kapatıp ondan sonra satışı yaparsın, takıldığın başka birşey olursa sorabilirsin

Sevgili @07mehmet07 ilgi alakan için teşekkür ederim. Diğer arkadaşlarıma da teşekkür ederim ilgi ve alakalarına... Noterde çalışmanın avantajıyla en net bilgi senden geldi.

1. Satış için zorunlu trafik sigortası olsun olmasın geçsin geçmesin satışa mani olmaz diyorsun. Onda sıkıntı yok. Peki benim geçmiş sigorta için gecikme bedeli ödemem gerekecek mi?

2. 2014 Ocak-Temmuz pulu ödendi. 2014 Temmuz-2015 Ocak ödenmedi. Zaten şu an Ağustos ayındayız. Ben satışını vermiş olsam bu andan itibaren alan kişi Ocak ayına kadar kullanacak. Nasıl ben motoru alırken pul parasını ben ödüyorsam alan kişide bundan sonrası için ödemeli. Sonuçta 6 ay var. Alan kişiye belirtirim.

3. Ruhsatı açtım her bir yerine iyice baktım. Rehinlidir ya da hak mahrumiyeti vardır ibaresi yok. Bu durumda rehinli olmadığına emin olabilirim değil mi?

h2rx
01 Ağustos 2014, 13:34
Motoru satarken tam fiyatina sat. Aldıgin paranin bi kismiyla 4 taksidi odersin. Sigorta ile hicbir harcin borcun gorunmez.