PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadan gelen araç korkusu

Darkcity2000
31 Temmuz 2014, 00:50
Selamlar
Yeni motora başlamış 40 yaşlarında bir arkadaşınızım, geçen hafta Honda CBR 125R alarak ve ehliyet kursuna yazılarak, aynı zamanda evin etrafında boş yollarda dikkatli şekilde kullanarak alışmaya çalışıyorum, kısmetse Honda akademi eğitiminede kaydımı yatırdım gideceğim, benim sormak istediğim 22 yıllık araç tecrübem var trafiği çok iyi okurum, tehditleri iyi sezerim, ancak motor üzerinde iken trafikte şöyle söyliyeyim ara sokaklarda ( bizim muhitte ara sokaklar bile 35 metrelik caddedir, çayyolu) dikiz aynasında arkada bir araç gördüğüm an içim çekiliyor, korku başlıyor düz giderken saçmalaya başlayabiliyorum ki bunu korku yapıyor, ileriki zamanlarda ana caddelere çıkacağım vakit hızlı akan trafikte nasıl kullanacağım diye inanın uykularım kaçıyor,

Bu herkes için başlangıçta böylemidir? Korkuyu nasıl yendiniz ? Biraz tecrübelerinizden bahsedermisiniz ne yapmalıyım ?

ccc67
31 Temmuz 2014, 00:55
Hocam henüz 17yasinda cbr 125 sahibi olan bir kardesinizim.ilk motorum ve trafik tecrubem tabiki yok :) ilk başlarda bende inanılmaz gerginlik oluyordu arkada araba olunca ama sonradan takmamaya çalıştım.gerçekten hizima uymak istemeyen sollayip gidiyor o yüzden dert etmemeye başladım tavsiye ederim

Arda_Karaca
31 Temmuz 2014, 00:58
Hızınızı arttırmaya veya yavaşlamaya çalışmayın. Yol durumuna göre gitmeniz gereken hızda devam edin.

Sağada yanaşmayın. Bunu araç sürücüleri "gel benim yanıma yaman" olarak anlayabilir. Tecrübe edindikçe bu gerginliği üstünüzden atacaksınız.

Son olarak gazı aniden keserek motor freniyle de yavaşlamaktan kaçının. Araç sürücülerinin bir çoğu motosikletin motor freninin arabadan daha etkili olduğunu bilmez. Plakanın dibine yamanır. Bu yüzden yavaşlayacaksanız fren lambanız mutlaka yansın.

SULH
31 Temmuz 2014, 01:01
tecrübe kazandıkça geçeceğini düşünüyorum.
fakat şu da var, arkadan gelip tamponunu tekerleğine değdirecek kadar yaklaşanlarlada karşılaşacaksınız.
bana denk geldiğinde, ronaldonun hareketini yapıyorum. avucum yere bakacak şekilde yukarı aşşağıya indiriyorum. yavaşla anlamında. ve hemen sağa kaçıyorum çünkü o kişiler bundan zevk alıyo, acelesi olan soldan selektör yaparak yapıştırıyo zaten.

mstf_gnc
31 Temmuz 2014, 01:07
sağ şerit psikopatları çok var artık ehliyeti hangi yollardan aldılarsa... dikiz aynası CAN dır herdaim bakmalısınız, arkadan gelen çok yaklaşan arabalarla hiç dalaşma yol ver gitsin zamanla alışıyorsun saten

bursagsli
31 Temmuz 2014, 01:08
Bu akşam başıma gelen olayı anlatayım
Her zaman orta şerit yada sol şeritten şeriti ortalayarak git sağdan gitme sıkıştırırlar
Bursa terminalden eve doğru gidiyorum orta şeritteyim sağ ve sol şerit boş arkamdaki araçlı herif dibime kadar sokuldu sellektör yaptı o yetmedi uzunları açtı ben hiç panik yapmadım sonra vazgeçip sol şeritten geçti tabi ki elimi havaya kaldırdım bir baktım arka koltukta 2 tane çocuk var sağ da dursaydı bir güzel girişirdim beyaz bir renkli araçtı o şahıs burdaysa yedi sülalesini andım. BUNLAR ADAM OLMAZ LÜTFEN DIKKAT EDIN

imtarky
31 Temmuz 2014, 01:49
Hocam korkunuzu ufak ufak atacağınıza inanıyorum, korkmayın çünkü CBR125R kullanıcına iyi davranan bir motor kullanımı basit kolay stabil hatayı telafi eder. ufak ufak çıkın plakaya semtiniz neresi bilmiyorum ama. Ben ilk aldığım zaman sizin gibiydim 1 ay içinde 3 deva boş sokaklarda turladım. Araba kullanmanız büyük bir artı.

Sadık1453
31 Temmuz 2014, 02:30
Çayyolu bildigim kadari ile Ankara da . Anakara nin soforleri bir acayip bir kac defa araba kullandim Isatanbul u ozledim bu kadar kural tanimazligi hic bir memlekette gormedim ben.

Ancak egitim sonrasinda bu korkunuz biraz hafifler ve tecrube ilede zamanla gever. Ama en buyuk sebeplerinden biri ise yasinizin olgunlugu nedeni ile sizden daha genç arkadaslara gore daha temkinli ve saglamci olma hissi kaynakldiri bu korku. zaman ve revrube e gecer egotom ilede nasil kontrol edeceginizi ogrenirsiniz. bir tane egitim alip birakmayin sonrasinda farkli egitimler ile devam etmenizi tavsiye ederim

"KAZASIZ SURUSLER"

umutk
31 Temmuz 2014, 02:32
Eğer kastın şehir içi ise bende aynı durumdaydım ama bir zaman sonra farkettim ki artık sürücüler daha duyarlı yol hakkım olmadığı halde yol vereni çok var millet artık motorculara saygı gösteriyor bazen istisnalar çıksada. Başlarda ayna hakimiyeti kötü oluyor alışık olmadığından ama ileride alışacaksın bende aslında daha alışma evresindeyim ama baya ilerledim trafiğe iyi ayak uyduruyorum.

erro
31 Temmuz 2014, 09:35
standart bir araç sürücüsü siz onun önündeyken görüyor...panik yapmayın...hatta bir çok kişi neme lazım diyip ilişmiyor, yolunuza gitmenizi bekliyor...ya da arkanızdan ayrılıyor...tehlike ani frenlemelerde mevcut...şöyle de bir gerçek var ki bi çok arkadaşımın arkasından sürdüğüm zaman bi çok tehlike atlatılıyo motor sürücüsünün farketmediği...muhtemelen bana da oluyodur:)

mustbe
31 Temmuz 2014, 10:04
Hocam henüz 17yasinda cbr 125 sahibi olan bir kardesinizim.ilk motorum ve trafik tecrubem tabiki yok :) ilk başlarda bende inanılmaz gerginlik oluyordu arkada araba olunca ama sonradan takmamaya çalıştım.gerçekten hizima uymak istemeyen sollayip gidiyor o yüzden dert etmemeye başladım tavsiye ederim

adam baban yaşında ... bunu yazmamış olsa neyse de abi de hürmeten git bayramlaş .....

herkese iyi bayramlarr

Pekbipicadam
31 Temmuz 2014, 11:26
İzninizle benimde size bir sorum olacak, daha önce kendiniz araç kullanırken motorcuları yavaş gidiyor diye sıkıştırmışlığınız var mıdır ? Acaba korkunuzun altında yatan şey kendiniz gibi bir sürücüden mi çekiniyorsunuz ? Lütfen soruda art niyet aramayın merak ettiğim için soruyorum :))

ccc67
31 Temmuz 2014, 11:33
adam baban yaşında ... bunu yazmamış olsa neyse de abi de hürmeten git bayramlaş .....

herkese iyi bayramlarr
Zaten saygısızlık yaptığımi düşünmüyorum ayrıca illa büyük olması gerekmez bayramlaşma için haklisin ama essekligimize gelmis

ozrace
31 Temmuz 2014, 11:35
zamanla nelere alışıyorsunuz bi bilseniz,bunada elbet alışırsınız,şahsen büyük cc motoru sevmemin bir nedenide; bu tür dallamalar arkama çok yanaşınca gazı açıp en az 100mt mesafe koyuyorum arama sonra bidaha görmüyorum...

Darkcity2000
31 Temmuz 2014, 11:52
İzninizle benimde size bir sorum olacak, daha önce kendiniz araç kullanırken motorcuları yavaş gidiyor diye sıkıştırmışlığınız var mıdır ? Acaba korkunuzun altında yatan şey kendiniz gibi bir sürücüden mi çekiniyorsunuz ? Lütfen soruda art niyet aramayın merak ettiğim için soruyorum :))

Selamlar, her zaman motorculari koruyacak sekilde arac surerim, yanlarindan olabildigince uzaklasirim, uzaklasamasamda onlari koruyacak onlem alirim, diger suruculerin taciz etmesine engel olurum, o konuda motorcular cok sanslidir benle :))

kdiner
31 Temmuz 2014, 12:12
avucum yere bakacak şekilde yukarı aşşağıya indiriyorum. yavaşla anlamında.
bide ön fren kolunu sellektor gibi kullanıyorum 3 defa dokun çek yapıyorum ki anlasınlar diye.