PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ebayden kask alicam gümrük sorunu

Motorcu Abi
29 Temmuz 2014, 16:59
Ebayden kask alicam yakında.
Gumrufe takilmamasi için 100 $ dan aşağı olması gerekiyor diyorlar. alacağım kask ise 200 $
Aklımda 2 fikir var.
1 hediye paketinde yollamalarini isteyecegim.
2 faturaya 90 $ yazacaklar ama yine 200 $ yollayacagim.

Ne yapmamı önerirsiniz bu durumda?
Türkiyeden al demeyin. Ebayde 200$ olan kask Türkiyede 600-700tl

sadocanni
29 Temmuz 2014, 17:05
mantıklı olan o dur genelde hediye paketi halinde gönderirler fakat faturayı bilmiyorum
kaskın markası nedır acaba?

Motorcu Abi
29 Temmuz 2014, 17:11
mantıklı olan o dur genelde hediye paketi halinde gönderirler fakat faturayı bilmiyorum
kaskın markası nedır acaba?

Daha marka belirlemedim 200$ bütçem var. Agv veya üzerine 70-80$ daha ekleyip bell alabilirim

Darkcity2000
29 Temmuz 2014, 17:11
Bayramlardan ve yilbasindan 1 ay once ve 1 ay sonra gumrukten gecme limiti shipment dahil 300 Euro dur. Ayrica normal zamanlarsa 100 Usd degil 100 Eurodur shipment dahil.
Ben olsam kask isine yurtsisindan girmem, uzaktasin diye sana refurbished yada iade urunlerden gonderebilirler ayrica yolda kaskin kutusu ciddi hasar alabilir o zaman at cope...

Motorcu Abi
29 Temmuz 2014, 17:17
Bayramlardan ve yilbasindan 1 ay once ve 1 ay sonra gumrukten gecme limiti shipment dahil 300 Euro dur. Ayrica normal zamanlarsa 100 Usd degil 100 Eurodur shipment dahil.
Ben olsam kask isine yurtsisindan girmem, uzaktasin diye sana refurbished yada iade urunlerden gonderebilirler ayrica yolda kaskin kutusu ciddi hasar alabilir o zaman at cope...

200 tl fazla vermektense bu riski göze alabilirim

Darkcity2000
29 Temmuz 2014, 17:31
Mesela L beden hic birseyim yoktur ama Kaskim L beden oldu, ayni markayi bir magazada deneyip oyle siparis verin, ayrica gumrukculer gift falan takmiyorlar artik o 5-6 sene onceydi, faturasina bakacaklar.

redmachine
29 Temmuz 2014, 17:38
Gümrükçüler keriz değil. Gift olayını yemezler. Ayrıca koskoca kaska 90 dolar yazarsan onuda yemezler. İnternetten fiyatına bakıp karşılaştırma yapıyorlar doğru mu değil mi diye.

Darkcity2000
29 Temmuz 2014, 17:39
Aynen oyle hemen internetten fiyat bakiyorlar, birde shipment ucreti nedir, jask hacim olarak cok yer kapladigindan en az 100 usd shipment alirlar..

serotizm
29 Temmuz 2014, 23:35
Gümrük olayı biraz şans işi.
Ben 2 sene önce Harley Davidson motorum için koruma demiri almıştım.
100$ üzerindeydi, gümrüğe takılmadı.
Ama takılsa bile, gümrük vergisini ödeyip teslim alırsınız, yüksek ihtimalle yine daha ucuza gelir buradaki fiyatlardan.
Kask olayı hassas konu. Ben kaskı ebay'den almaya cesaret edemem açıkçası. Garanti olmadığı için arızalı, hasarlı çıkması durumunda tamamen satıcının insafına kalıyorsunuz.

Reşit
30 Temmuz 2014, 00:02
Kargolara hiç nazik davranılmıyor. Bir o yana bir bu yana atacaklar. Kask gibi darbeye karşı hassas olan ürünü pahalı da olsa buradan alman iyidir. Yurt dışında tanıdık olur gider alır ve güvenli bir şekilde getirir ona eyvallah. Ama kargoda kask bana mantıklı gelmiyor :rendeer:

seigen
30 Temmuz 2014, 00:23
Ebay'deki satıcıya güvenilir mi bilmiyorum. Kargolamayı iyi yapabileceğine eminsen, total cost'u 50 dolar yazıp yollayın diye mesaj at. Sorunsuz gelir, gümrükten de geçer.

Gümrükçüler keriz değil. Gift olayını yemezler. Ayrıca koskoca kaska 90 dolar yazarsan onuda yemezler. İnternetten fiyatına bakıp karşılaştırma yapıyorlar doğru mu değil mi diye.

Shoei NXR kaskım gümrük vergisiz geldi :mrgreen:. Sağolsunlar, pek sık hata yaptıklarına şahidim. Ocaktan beri 4 kere gümrük vergisi çıkması gerekirken çıkmadığı oldu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:07 ----------

Bir de kargo PTT'ye teslim etmeli, kurye tarzı özel şirketler yurt içi dağıtımını yapıyorsa hiç yanaşma. Ciddi masraflar çıkıyor ve zaman kaybı yaşarsın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:11 ----------

2009'dan beri geçerli değil bu uygulama. Bu kanunlar konusunda güncel kalmak önemli...

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:21 ----------

Son olarak bunu da buraya bırakıp gideyim.
http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri

Darkcity2000
30 Temmuz 2014, 11:20
%20 lik vergi nereye yatiriliyor?

Motorcu Abi
30 Temmuz 2014, 22:42
Gumruge takilmazsa vergi yatirilmiyor

qezgin
31 Temmuz 2014, 02:02
Vergi ptt ile geliyorsa kapıda alıyor. Zaten gümrüğe takılmasa da 3tl civarında damga vergisi gibi bir ücret ödeniyor. 100 dolar altı aldığım ürün için ödemiştim.

Ahmetbahadır
31 Temmuz 2014, 03:12
Gümrükçüler işi öğrendi artık, eskisi gibi saf değiller.

capozzz
31 Temmuz 2014, 09:33
1- Gümrüğe takılma bedeli 75 euro dur (100 dolar civarına gelir)

2- Aslında, sadece ürünün bedeli için 75 euro olması lazım kanun öyle, yani kargo bedelinin hariç tutulması lazım ama bizim gümrükte ürün bedeli + kargo bedeli = 75 euro dan az olursa gümrüğe takılmıyor, derdinizi de kimseye anlatamazsınız.

3- Yapmanız gereken: Satıcı ile irtibata geçin, fatura açıklamasını "used helmet" olarak isteyin. Bedeli 90$ uygundur. Ambalaj üzerine "gift" ibaresini de yazsın. Ve asla shipment bedelini ffatura üzerinde göstermesin. Sadece 90$ kask bedeli görünsün. Ayrıca gönderiyi devlet postası ile isteyin. Ups vs gibi özel hava kargo ile gelirse mutlaka gümrüğe takılır ve korkunç ücretler ödersiniz (ordino, hava kargonun aracılık bedeli vs). Devlet postası ile gelirken gümrüğe takılırsa sadece %20 (ab ülkelerinden geliyorsa %18) gümrük vergisi ödersiniz. O vergiyi de kapıda alıyorlar.

yeknet
01 Eylül 2014, 01:41
1 ve 2. maddeler doğru. Ancak gümrüğe takılması durumunda used veya repaired yazan ürünleri sokamazsınız. en uygunu sample yazdırmak fatura üzerindeki miktar için de value for customs purpose only ibaresi yazdırabilirseniz ups veya dhl ile de takılmadan gelir.

draggy
03 Eylül 2014, 00:45
alan alıyor arkadaşım :) Zibil kadar kaskım var açık kapalı hepsini de yurtdışından getirttim. Tüm korumalarım montlarım da öyle.. Biraz araştırın ama burada değil bunun için özel siteler var..