PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TPS Sensörü- Gaz kelebek sensörü problemi ve çözümü?

alidgn
20 Temmuz 2014, 01:20
Merhaba arkadaslar,
suan motorumun gaz kelebek sensorunun problemlı oldugunu ogrenmıs olmaktayım.. tabı bu sensorun varlıgından yenı haberdar oldum.. ordan burdan okuyarak. tabı aklımı kurcalayan bır kac soru var. bunları sızlerle paylasmak ıstıyorum..
gaz kelebek sensorunun soketını cıkarsak ılerıde nasıl problemler yaratabılır?
bu kelebek sensorunun tamırı olur mu?
bu sensorun problemlı oldugunu nasıl anlarız?
mesela benım motorum dusuk devırlerde stop ederdı ozellıkle kırmızı ısıklarda sonra yenıden calıstırmak zorunda kalırdım vs. yada yol bıtımlerınde gaz kesme sorunu yasardım..
sımdı motorum tamırhanede motosıklet ustası cok acıl bır ıhtıyac olmadıgını motorun boylede kullanılabılecegını soyledı.. acaba motoru boyle kullansam ılerıde problem yasarmıyım.

mckayrak
20 Temmuz 2014, 01:39
TPS sensörü gaz konumunu bilgisayara bildiren bir elemandır. Çoğunlukla bildiğimiz potansiyometredir. TPS ye ulaşabilirsen, açıp içini kontakt cleaner ile temizleyebilirsin. Servis manuelini bulabilirsen eğer relanti ve tam gaz değerlerini ohmmetre ile kontrol edebilirsin. Bir de ayarı vardır. Yerine taktıktan sonra sağa sola hafifçe çevirerek ayar yapmak gerekir. Ancak bu ayarı motoru servis moduna getirip ekrandan bakarak yapmak lazım. Bu da her motora göre değişiklik gösterebilir.

RunemagicK
20 Temmuz 2014, 02:16
geçenlerde başıma geldi. çözümü basit aslında ve ayar yapılması gerekir. istanbulda olsaydınız bir servise yönlendirebilirdim.

mterayes26
20 Temmuz 2014, 04:08
çinlilerde ucuz onlar komple degıstır tamırı randıman vermıyor

< iLk@yy >
20 Temmuz 2014, 15:38
aslında değişmesi daha iyi olur
sabit gazda giderken gaz verip kesme yapıyorsa özellikle böyle bir durumda hem zincirine hemde egsantrik zincirine ek yük bindirip ömürlerini kısaltmış olursun çıkmada bakabilirsin veya ebayde bulabilirsin daha ucuza da çıkma olarak tabi elektronik bir parça olduğundan ne kadar gideceğş belli olmaz 0 parçada olsa 2. elde olsa

alidgn
22 Temmuz 2014, 11:37
yorumlarınız için teşekkür ederim.. çok faydalı bilgiler verdiniz.. çok sağolun

bassturbin
22 Temmuz 2014, 13:36
Dynoda bir işe yaramadığını söyleyenler vardı...

kurubuz
22 Temmuz 2014, 14:18
Parça değişiminden başka bir çözüm yok. Yamaha fazer ve mt-03 xt660 ların kronik arızasıdır. 500-600 lira tutuyor yamaha da tamir bedeli.

alidgn
25 Temmuz 2014, 11:55
tps sensorunun ıptal ettırdım ve sorun kalmadı..

Khutuck
25 Temmuz 2014, 12:20
İptal ettirmen motorun yakıt tüketimine ve performansına olumsuz yansıyabilir.

s.b
21 Ekim 2018, 16:35
Merhaba bende tps arızası mevcut kymco dink 200i ayar yapıldı 1 gün sorunsuzbindim ertesi günü aynı sorun baş gösterdi bildiğiniz uer varmı acaba