PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Topcase montajı yardım ?

valadeut
04 Temmuz 2014, 20:42
Dün sipariş verdiğim topcase bugün geldi, beklediğimden büyük çıktı, ilerde çift kask falan olur, olmuşken de büyük olsun derken 45 lt maxem çanta aldım.

Aşağıda motorun(temsili) ve çanta tablasının fotosu var.
Tabla büyük gibi ve motorun demiri geriye doğru yükseliyor, ben bunu en sağlam şekilde nasıl monte ederim,
Olduğu gibi monte etsem yüksek olan kısım nedeniyle kırılma olur mu?
Yolda izde kırılmasın önerilerinizi bekliyorum .

http://i.hizliresim.com/6R4AdW.jpg
http://i.hizliresim.com/W2lMmL.jpg
http://i.hizliresim.com/1P9Q8A.png

mertekina
04 Temmuz 2014, 21:13
kaça aldın o cantayı

valadeut
04 Temmuz 2014, 22:03
kaça aldın o cantayı

sahibinden.com dan aldım 70 lira, maxem mx-45 modeli. 13 lirada kargo ücreti dediler ama kargocu geldiğinde 16 lira aldı 1 günde geldi.

kuroscu
04 Temmuz 2014, 22:20
o demir çantanı taşımaz kırılır çanta demiri sağlam bişey olmalı sonra yolda kırılır sıkıntı yaşarsın

oyunageldim
04 Temmuz 2014, 22:27
Bence o arkadaki demiri sök,kendin yapabilirsen yada bir bükümcüde onu düz hale getirip üzerine 2mm lik düz bir saç kaynattır
Ama köşeleri keskin kalmasın ,borunun köşesi gibi iki köşeyide yuvarlattır
Düzeltmeden dolayı boruda deforme olsada saç bunu kaybedecektir

Daha sonrada o altlığa göre delikler delip sağlam şekilde vidalarsın

mstf_gnc
04 Temmuz 2014, 22:28
inan ki mondialin tek sağlam yeri o demir çanta demiri :D

çanta montaj aparatları çıkmıştır onlar ile monte etmelisin..altlığı tam ortala tam orta demirden üstten ve alttan vidaları ile sıkılaştır montajı çok basit onların. kappa ile aynı.

valadeut
04 Temmuz 2014, 22:47
o demir çantanı taşımaz kırılır çanta demiri sağlam bişey olmalı sonra yolda kırılır sıkıntı yaşarsın

Öyle çabuk kırılacak bir şeye benzemiyor ama bilemedim şimdi :sunny:

Bence o arkadaki demiri sök,kendin yapabilirsen yada bir bükümcüde onu düz hale getirip üzerine 2mm lik düz bir saç kaynattır
Ama köşeleri keskin kalmasın ,borunun köşesi gibi iki köşeyide yuvarlattır
Düzeltmeden dolayı boruda deforme olsada saç bunu kaybedecektir

Daha sonrada o altlığa göre delikler delip sağlam şekilde vidalarsın

Demirciler sitesinde yaptırabilirim sanırım ama o kabiliyette usta zor, geçen bi boru kaynattırdık jeepe yamuk kaynattılar o derece :pr:, aletlerini kullandıracak bir usta bulmak lazım. Kendim yaparım aslında aletler ve malzemeler yok, direkt böyle taksam vidalama aparatları falan var aslında.

inan ki mondialin tek sağlam yeri o demir çanta demiri :D

çanta montaj aparatları çıkmıştır onlar ile monte etmelisin..altlığı tam ortala tam orta demirden üstten ve alttan vidaları ile sıkılaştır montajı çok basit onların. kappa ile aynı.

aynen bi dolu aparat çıktı ama takmayı düşündüğüm demir, tabladan küçük ortadan falan kırılmasından korkuyorum. En iyisi oyunageldim nickine sahip abinin dediği gibi yapmak olacak sonuçta sağlam olması avantajıma :cat:

numangokce
04 Temmuz 2014, 22:51
benim aklıma iki fikir geldi:

-çanta demirini bir şekilde düzleştirdikten sonra çantayı monte etmek,

-çanta altlığını çanta demirine göre oymak/kesmek.

yada aradığın özellikte bir çanta demiri bulmak da olabilir.

bi de çantaya led döşersen fren kullandığında yanacak şekilde dadından yenmez..

valadeut
04 Temmuz 2014, 22:59
benim aklıma iki fikir geldi:

-çanta demirini bir şekilde düzleştirdikten sonra çantayı monte etmek,

-çanta altlığını çanta demirine göre oymak/kesmek.

yada aradığın özellikte bir çanta demiri bulmak da olabilir.

bi de çantaya led döşersen fren kullandığında yanacak şekilde dadından yenmez..

yani en güzeli demiri düzleştirip sac kaynattırmak olacak, Led aklımda onu da yapacağım frene bastıkça yanması için güzel düşüncelerim var, güzel olduğunu düşünürsem(görsel anlamda) fotolayıp atarım.

mstf_gnc
05 Temmuz 2014, 02:30
led uygulama yapacaksan şöyle bir çalışmam var yardımı dokunabilir.
hem park lambası hem stop.. park lambası açıkken sönük yanıyor frene basınca parlak :)LED..

http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/88570-shad-40-canta-ve-serit-led-park-stop-uygulama.html

mertekina
05 Temmuz 2014, 02:34
ledler eritirmi o kapağı peki

mstf_gnc
05 Temmuz 2014, 02:40
ledler eritirmi o kapağı peki

ledler çok düşük enerji ile çalışıyor ısınma olayı yok..kullanılan led türü dış mekan led silikonlu arkası yapışkanlı. şimdi yeni motoruma da yaptım çok hoş oldu ayrıca kırmızı plastiğin üstüne siyah bayan çorabı geçirince çok daha muhteşem oluyor..

mertekina
05 Temmuz 2014, 02:43
led montaj tesısatı kolaymı pekı usttekı lınkde baktımda baglantılar nasıl olucak

mstf_gnc
05 Temmuz 2014, 02:48
evet çok basit.. üç kablo çıkacak biri nötr,diğeri park ve stop. olduğu gibi arka stop ampülüne giden üç kablodan paralel alınacak

mertekina
05 Temmuz 2014, 02:58
paylastıgın o 5. resimi anlamadım o nedir

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:53 ----------

şöyle bi düşünce olustu bende seritleri cekiyosun onları birbirine paralel bağlıyosun en son o entegreye bağlıyosun ama direnci neye bağlıcan
entegrenın ortasındakıne motordan gelen arka stop lambasındakı kabloyu bağlıcaz heralde sağdakınede ledlerden gelen kabloyumu

mstf_gnc
05 Temmuz 2014, 03:04
5. fotoğrafda 7810 ile yapılan devreyi (ortadaki) örnek alarak yapılmalı.. entegte sadece 12v sabitlemek için sol bacağına fren yani direk 12v direç ucuna ise park yani direnç sayesinde gelen düşük voltaj sönük yanmasını sağlar.. saten ledler 12v olduğu için paralel bağlanabilir

mertekina
05 Temmuz 2014, 03:06
yani normalde yapsak bi sıkıntı yaratmaz dimi

mstf_gnc
05 Temmuz 2014, 03:16
aslında bi sıkıntı olmaz..

mertekina
05 Temmuz 2014, 03:19
teşekkürler valla bilgi için ama kappa topcaseye olacakmı bılmem

mstf_gnc
05 Temmuz 2014, 04:22
kappa ya çok güzel oluyor..

http://i.hizliresim.com/BomZMg.jpg

valadeut
05 Temmuz 2014, 21:17
süper olmuş, bende aynısı gibi düşünüyordum, yani tam kafamdaki plan, tabi yapılmışı görmek daha iyi sonuca emin gözle bakarım tşkler.

Aslında şöyle bir planımda var, ledleri kademe kademe reosta ile yakmak, mesela fren az bastım bir sıra yanar, frene orta ayarda bastım 2 sıra yanar , birden frene asıldım 3 sıra birden yansın gibi ama reostaları su geçirmez yapmak lazım ama nasıl :D

mstf_gnc
05 Temmuz 2014, 23:13
direnç yerine ayarlı direnç potansiyometre koyacaksın diğer bi deyişle reosta :D fakat potansiyometreyi öyle biyere koymalısınki hem ön frene hemde arka frenle organize çalışsın.. o iş biraz zor ama olmazda değil..