PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorsiklet alarm ve çalıştırma kontak bağlantısı

mstf_gnc
25 Haziran 2014, 23:54
herkese selamlar saygılar..

motorsiklet alarmı hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz.

tüm bağlantıları yaptım fakat aşağıdaki şemada kontak bağlantısını bir türlü yapamadım.
motor kontakdan gelen 4 tane uç var
motorum asya motor 150 swift. az çok motor ve elektronik işlerinden anlıyorum. çevremde tamirci yok kendim yapmak istedim 2 gündür uğraşıyorum :D
turuncu mavi pembe ve gri uçlar.

http://imageshack.com/a/img853/833/am9t.jpg

ilgilenen arkadaşlar çok teşekkür ederim saygılar.

Zuzuuw
26 Haziran 2014, 00:07
Koltuğun altında 1 adet soket olması lazım, alarmın soketini direk koltuk altındaki sokete takınca ekstra kablo bağlamaya falan gerek yok.

Aynı elektrik ve motor şemasına sahip mondial Drfit var bende, direk soket takarak alarmın uzaktan çalıştırma dahil tüm fonksiyonlarını çalıştırabiliyorum.

mstf_gnc
26 Haziran 2014, 00:18
koltuğun altına baktım ama göremedim sanırım benim modelde yok gibi. cbf de de yok :D

Zuzuuw
26 Haziran 2014, 00:40
Benzin deposunun altına doğru biraz içerde olabilir mi? Yada akünün arkasında falan.

mstf_gnc
26 Haziran 2014, 01:43
Benzin deposunun altına doğru biraz içerde olabilir mi? Yada akünün arkasında falan.

montajı yaparken alarmı taktımda sadece kontak kısmı kaldı baktım ama o soketi göremedim. kontak uçlarını buldum nasıl bağlanacağını çözemedim

forzaBJK
26 Haziran 2014, 01:50
gerekli malzemeler:

1. sabır
2. bip'li veya ışıklı bağlantı ölçüm cihazı

gelelim işleme:
1. turuncu kablo (acc): kontak anahtarında 4 kablo var diyorsun. bunun birtanesinde sürekli 12 voltluk akım olması lazım - ki o bize lazım değil.
anahtarı sağ'a çevirdiğinde geriye kalan diğer üç kablolardan birine (veya tümüne) 12 volt akım gelecektir. alarmın turuncu kablosunu iste bu kabloya bağlayacaksın (örneğin: kontaktan gelen bu kabloyu takip et ve gittiği yerde bir sokete giriyorsa oraya alarmın turuncu kablosunu bağla)

2. mavi (engine start wire): bu kablo marş tuşunu alarm sistemine katacaktır. bunun için bağlantı ölçüm aleti ile marş tuşundan çıkan (dikkat giriş kablosu değil) kabloyu bul ve takip et, mutlaka bir sokete gidecektir ve o noktaya alarmın mavi kablosunu bağla. giriş çıkışı bulmak için şöyle yapabilirsin; acil stop tuşundan çıkan kablo marş tuşuna gidecektir - yani acil stop ve marş tuşun bağlantısı olan uc değil, diğer uca bağlayacaksın mavi kabloyu.

3. gri ve pembe kablo (ignition): bu kablolar alarm sistemine kesici özelliğini ekleyecektir. en basit yöntem; acil stop tuşundan çıkan (dikkat giren değil) kabloyu kesiyorsun, acil stop tarafından gelen ucuna gri kabloyu, diğer (marş tuşuna giden uca) pembe kabloyu bağlıyorsun.

mstf_gnc
26 Haziran 2014, 02:27
gerekli malzemeler:

1. sabır
2. bip'li veya ışıklı bağlantı ölçüm cihazı

gelelim işleme:
1. turuncu kablo (acc): kontak anahtarında 4 kablo var diyorsun. bunun birtanesinde sürekli 12 voltluk akım olması lazım - ki o bize lazım değil.
anahtarı sağ'a çevirdiğinde geriye kalan diğer üç kablolardan birine (veya tümüne) 12 volt akım gelecektir. alarmın turuncu kablosunu iste bu kabloya bağlayacaksın (örneğin: kontaktan gelen bu kabloyu takip et ve gittiği yerde bir sokete giriyorsa oraya alarmın turuncu kablosunu bağla)

2. mavi (engine start wire): bu kablo marş tuşunu alarm sistemine katacaktır. bunun için bağlantı ölçüm aleti ile marş tuşundan çıkan (dikkat giriş kablosu değil) kabloyu bul ve takip et, mutlaka bir sokete gidecektir ve o noktaya alarmın mavi kablosunu bağla. giriş çıkışı bulmak için şöyle yapabilirsin; acil stop tuşundan çıkan kablo marş tuşuna gidecektir - yani acil stop ve marş tuşun bağlantısı olan uc değil, diğer uca bağlayacaksın mavi kabloyu.

3. gri ve pembe kablo (ignition): bu kablolar alarm sistemine kesici özelliğini ekleyecektir. en basit yöntem; acil stop tuşundan çıkan (dikkat giren değil) kabloyu kesiyorsun, acil stop tarafından gelen ucuna gri kabloyu, diğer (marş tuşuna giden uca) pembe kabloyu bağlıyorsun.

hocam çok teşekkür ederim yarın ilk iş deniyeceğim
1 i anladımda 2 de biraz karışık marş tuşu basınca kesiyo bip ölçü cihazı ile denedim normalde kısa devre gibi ama marşa basınca kesiyor. orada aklım çok karıştı çıkamadım işin içinden dediğini uygulayacağım çok teşekkürler.

forzaBJK
26 Haziran 2014, 05:02
böyle daha anlaşılır olur umarım..

http://i.hizliresim.com/nP89r5.jpg

mstf_gnc
26 Haziran 2014, 18:21
hocam dediğiniz gibi yaptım kontak çalıştı doğru kabloyu buldum turuncuyu bağladım motor stop etme kırmızı tuşun çıkışınıda kesi pembe ile griyi bağladım
kontak anahtardan açılıyo ama çalıştırmıyo marş motoru dönüyor sonra duruyor. anahtarla çalıştırınca çalışıyor.
sanırım olmucak gibi

forzaBJK
27 Haziran 2014, 01:02
uzaktan çalıştırabilmek için acil stop tuşu kapalı olmalı.

motoru anahtarla değil acil stop tuşu ile stop ediyorsan ve acil stop tuşunu tekrar geri kapalı duruma getirmiyorsan dediğin gibi sadece marş motoru çalışır.
Gerekli olan benzin pompası gibi diğer aksamlara acil stop açık olduğu için elektrik gitmez ve motor marş almaz.

kısaca; motoru kontak anahtarı ile çalıştır ve tekrar kontak anahtarı (veya kumanda) ile stop et - acil stop tuşuna dokunma. şimdi kumanda ile çalıştırmaya çalış bakalım.

forzaBJK
08 Temmuz 2014, 19:20
son durum nedir?

mstf_gnc
10 Temmuz 2014, 02:18
tüm bağlantıları yaptım alarm kontak hepsi tamam,
kontak dan çalıştırınca çalışıyor.
alarm düğmesine birkez basınca kontak açılıyor aydınlatma sistemi çalışıyor ikinci basışta marş motoru dönüyor fakat sanki kırmızı acil stop tuşu basılıymış gibi çalışmıyor. beyne elektrik gitmiyor sanırım. pes ettim alrmıda söktüm evde duruyor :( aklıma takılan kontakdan 4 kablo gidiyor onları çözmek lazım.