PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorum bozuldu.

AH MEN
23 Haziran 2014, 11:09
Alalı 1 ay olmadı fakat acemilikten gaza basarken debriyajada bastım ve motor belli bi süre sonra çalışmamaya başladı.Bu hareketle ilgiside olmaya bilir .
marş basıyor vites atıyor fakat hareket etmiyor motor.
yolda bi kaç motorcuyu durdurdum motoru boğmuşsun dediler fakat başka biriside motor boğulsa marş bile basmaz dedi.
Acaba bu sorun kaç tl tutar serviste?
motorumu çekicekler bide beşiktaşta kaldı.
Yada ben yapabilir miyim?
veya istanbulda motoru ucuza sağlam tamir edicek var mı?

Teşekkürler iyi forumlar.

Thracian
23 Haziran 2014, 11:13
Marş basıyor derken Motor çalışıyor mu?

onr ayaztuna
23 Haziran 2014, 11:19
Motor ne marka

AH MEN
23 Haziran 2014, 11:26
Marş basıyor derken Motor çalışıyor mu?

evet marş düğmesine basınca çalışıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:22 ----------

Motor ne marka

mondial mg superboy

Thracian
23 Haziran 2014, 11:32
Motor çalışmasına rağmen haraket etmiyorsa;
-Debriyaj bir şekilde takılı kalmış olabilir
-Debriyaj plakalarında bir sorun olabilir
-Vites veya diğer dişlilerden birisi kırılmış olabilir
-Yada debriyaj sisteminde yukarıda yazdıklarımın dışında bir problem olabilir.

AH MEN
23 Haziran 2014, 11:39
Motor çalışmasına rağmen haraket etmiyorsa;
-Debriyaj bir şekilde takılı kalmış olabilir
-Debriyaj plakalarında bir sorun olabilir
-Vites veya diğer dişlilerden birisi kırılmış olabilir
-Yada debriyaj sisteminde yukarıda yazdıklarımın dışında bir problem olabilir.
değerli yorumların için teşekkür ederim yukardakilerden herhangi biri en pahalısı kaç tl tutar yaptırmak?
servisten kazık yemeyelimde :)
bir vidaya 5 10 tl diyen adamlar.
gittim civatacıdan aldım çalışan arkadaş çıktı ücretsiz verdi :)

Thracian
23 Haziran 2014, 12:37
değerli yorumların için teşekkür ederim yukardakilerden herhangi biri en pahalısı kaç tl tutar yaptırmak?
servisten kazık yemeyelimde :)
bir vidaya 5 10 tl diyen adamlar.
gittim civatacıdan aldım çalışan arkadaş çıktı ücretsiz verdi :)

Valla tam görmeden,incelemeden,araştırmadan kesin bir şey söyleyemem.Belki de sadece debriyaj teli takılı kalmıştır hiç bir masrafı olmaz.Belki sadece bir dişlide bir şey var adam para kazanmak için bütün debriyaj plakalarını değiştirir.
-Debriyaj plakalarında bir sorun varsa zaten önceden hissedilir.Motor yavaş yavaş çekişten düşer.Gaza bastığın ve motor devirlendiği halde motorda fazla hızlanma olmaz.En sonunda plaklar hiç tutamadığın motorsiklet hiç haraket etmez.Eğer önceden böyle bir şeyin farkına vardıysanız sorun plaklardadır.O tarz bir motorun komple debriyaj seti 50 TL yi geçmez.Ama kaç para işçilik alırlar orasını bilemem
-Eğer herşey birden bire olduysa daha önceden bir sorununuz yoksa büyük ihtimalle bir dişli kırılmış olabilir.Bunun yanında bence debriyaj telini baştan sona bir kontrol edin.Gerginliğini kontrol edin eğer debriyaj maneti normalden çok daha yumuşak ise tel belki bir yerde sıkıştı kaldı.Şanzıman aktarma dişli grubundaki en pahalı parça fiyatı 40 TL civarı.

Baştan da söylediğim gibi görmeden kesin birşey diyemem tamamen varsayımlar üstüne konuşuyorum.Saydıklarımın dışında da birşey olabilir.En iyisi size en yakın sağlam dürüst bir usta bulun.Sanırım o civarda ikamet eden forumdaki arkadaşlar usta konusunda yardımcı olabilir.
Şu adresten de motorunuzun modelini bulup hangi parçanın ne kadar olduğuna dair bir fikir edinebilirsiniz;
http://mondialyp.com/?part=yedekparcalar

pompei
23 Haziran 2014, 13:43
Gaza basarken debriyaja bastırdıysan muhtemelen sürekli yarım debriyaj kullanmışsın ve debriyajın bitmiş gibi duruyor.Debriyaj balataların değişmesi lazım.

AH MEN
23 Haziran 2014, 13:54
Gaza basarken debriyaja bastırdıysan muhtemelen sürekli yarım debriyaj kullanmışsın ve debriyajın bitmiş gibi duruyor.Debriyaj balataların değişmesi lazım.

hocam motor 1 2 günde bitermi bu balata?

birde istanbul beşiktaşta servis varmı? sağlam

onr ayaztuna
23 Haziran 2014, 14:03
Sana tavsiyem şu cin malı motordan kurtul uzerine birazdaha para koy japon motorsikleti al bu sacma sapan arızalar ortadan kalksın.

AH MEN
23 Haziran 2014, 14:09
Sana tavsiyem şu cin malı motordan kurtul uzerine birazdaha para koy japon motorsikleti al bu sacma sapan arızalar ortadan kalksın.

büyük ihtimal öyle yapıcam

acayüp
23 Haziran 2014, 14:40
Kalkışlarda fazla gaz verip yarım debriyaj kullandıysan , kısa sürede debriyaj balatasını yakabilirsin.
Hatta birtek kalkışta bile yakabilirsin.
Eğer telde sorun yoksa büyük ihtimal balatayı yakmış sındır.
Etrafında motorcu varmı onu araştır.
En azından 50-100 tl taşıma ücretinden kurtulursun.

ilkerabi
23 Haziran 2014, 15:00
Bir buji piposunu, benzin vanasını, hortumunu kontrol et diyeceğinize adama japon motoru aldırıyorsunuz ya... ben ne diyim artık.. Capon olunca emekli olana kadar arıza yapmıycak mı?

Mertcan39
23 Haziran 2014, 15:28
bu motorun aynısı bizim burdada var 4-5 tane motor daha buz gibi iken tekere kalkmalar ani gaz açmalar içkili motosiklete biniyolar düşüp kalkıyolar depo falan filan çökük içinde motor daha 17 bin kmde arka zincir dişlisinin 2 tane civatası kalmış hor kullanmaktan yağını sorsan 5-6 bin km de bir dğeiştiriyor MONDİAL MG SUPERBOY evet motor bu bu motor arıza vermiyorsa bu kadar hor kullanmaya zorlamaya arada 3 kişi bazen 4. bile binmeye çalışıyor zincir desen orta ayaklığa sürtüyor daha saymama gerek yok heralde japonda bu kadar zorlamaya arıza açar onca övdüğünüz japonlar cbf 150 yağ yakıyor ybr 10.26 hp ben drifitimi tam 12 ay önce aldım durmadanda uzun yol yaptım 300-400km yağını 900 km de bir ddeğiştiriyorum daha 2 kez yolda kaldım 1inde benzinim bitmişti diğerinde usta(ne kadar ustaysa) beyni değiştirdi bi süre gitti sonra stop etti soğuyunca tekar çalıştı geri döndüm değiştirdik hemen arkasından uzun yola çıktım şuan 18500 kmde motorum lastikler zincir dişli takımı herşey üstnnde geldiği gibi daha adam gibi bir masraf yapmadım bakımlar hariç yağ eksiltme yok tıkır tıkır çalışıyor ben bu motoru almışken daha yolda bile bırakmadı beni adam gibi neden çok daha fazla para vereyim??

Zuzuuw
23 Haziran 2014, 16:06
hemen japon tatavası başlamış,

1- debriyaj telinin kartere girdiği yeri elinle bir zorla, tel sıkışmış olabilir
2- Balataları yakmış olamazsın, mh 125 ile yolu olmayan dağlara motorun üzerinde tamı tamına 300 kg yük varken yarı debriyajda anırta anırta çıktım bana mısın demedi. Sorunun bu kadar büyük ve ciddi değil. Basit düşün. Kaldıki sen bu arızayı bile tespit edemeyecek kadar acemi birisin. Boşver japon tatavasını, ufak tefek arızaları yapabilir hale gel önce, sonra daha büyük bir motor alırsın.

AH MEN
23 Haziran 2014, 21:40
80 tl ye beşiktaşyan alibeyköye taşıttım.
90 tl de servise ödicem. (130 da olabilirmiş duruma göre)
motor gelsin bi %90 honda cbf le takas edicem tabi ederlerse :P

numangokce
24 Haziran 2014, 00:42
...fakat başka biriside motor boğulsa marş bile basmaz dedi...

kaçarak uzaklaş onu söyleyenden. boş keseden atmak dedikleri bu olsa gerek...

zaferkarizma
24 Haziran 2014, 00:53
ya japonla ne alakası var saçma saçma yazmayın surda madem bilgin yok laf olsun die japon al diı aynı hataları acemiliği japonda yapsında o motor aynı arızayı versin o zaman görürüm sizleri serviste şöle allı pullu bi 1000 tl geçirsin ozmn japonun küçüğünün tadına doyamassınız. sanki çin alanın aklı yok. parası olsa kaliteli motor almazmıydı.

cesur509
24 Haziran 2014, 01:04
İnş. fazla masraf çıkmaz , peki olay nasıl oldu . Motoru çok mu sıkıştırdınız :silent:

AH MEN
24 Haziran 2014, 12:43
ya japonla ne alakası var saçma saçma yazmayın surda madem bilgin yok laf olsun die japon al diı aynı hataları acemiliği japonda yapsında o motor aynı arızayı versin o zaman görürüm sizleri serviste şöle allı pullu bi 1000 tl geçirsin ozmn japonun küçüğünün tadına doyamassınız. sanki çin alanın aklı yok. parası olsa kaliteli motor almazmıydı.
haha hocam çok güzel özetlemişsin :) param olsa fireblade 1000rr alırdım zaten Allah C.C izin verirse alıcamda.

İnş. fazla masraf çıkmaz , peki olay nasıl oldu . Motoru çok mu sıkıştırdınız :silent:
80 tl çekici masrafı 90 ya da 130 tl de motor masrafı tamir gördükden sonra belli olcakmış.
nasıl diyim gaz verirken debriyajada basdım motor bağırdı ama hemen hızlandı sanırsam %90 ondan dolayı.