PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jigle sorunu

STEWARD26
20 Haziran 2014, 21:02
Selamlar
250 CC lik motorun karbüratörünü temizliyip ayarlarını yaptıktan sonra jigleyi Çektiğimde motor stop ediyor.Bu normalmi Çalışmasında bir sıkıntı yok ilk marşta çalışıyor ama jigleyi çektiğim zaman devir yükselme olmuyor stop ediyor sıcak motor veyahut soğuk motor hiç fark etmiyor . Sizce sebebi ne olabilir.

berkaye
20 Haziran 2014, 21:11
Bendede öyle .. Bende sonra heralde bu jikle değil deyip eski haline getirip bıraktım :D Demek jikleymiş sendede bu olduğuna göre sanki motorun benzinini kesiyor gibi gaz verince çok geç ve yavaş alıyor sonra stop ediyor zaten ,çektiğimde ..

numangokce
20 Haziran 2014, 22:40
Jiklenin amacı soğuk havalarda karbüratörde zengin karışım ( yüksek benzin-nispeten az hava) hazırlanması için fazladan benzin gönderimi ve hava girişini kısıtlamaktır. Motosiklette gaz vermeyince motoru boğacak kadar çok benzin geliyo, motor duruyo. biraz gaz verirseniz durmayacaktır, veya jikle ayarı yapılmalı. (benim motosikletimde de aynı sorun vardı (sorun sayılırsa)

STEWARD26
20 Haziran 2014, 23:30
Jiklenin amacı soğuk havalarda karbüratörde zengin karışım ( yüksek benzin-nispeten az hava) hazırlanması için fazladan benzin gönderimi ve hava girişini kısıtlamaktır. Motosiklette gaz vermeyince motoru boğacak kadar çok benzin geliyo, motor duruyo. biraz gaz verirseniz durmayacaktır, veya jikle ayarı yapılmalı. (benim motosikletimde de aynı sorun vardı (sorun sayılırsa)
Nasıl yani jigle ayarı derken neyi kastettiniz anlamadım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:22 ----------

otomatik jikle değil yalnız...

alper_becker
21 Haziran 2014, 01:13
jikle motor soğukken çekilir. motor çalıştıktan sonra jikleyi bir süre sonra eski haline getirmezseniz yani kapatmazsanız stop eder. Sıcak havalarda jikle ile oynamayada pek gerek kalmayabiliyor. Yani motor soğuk iken daha çok benzin göndermesi için o sistem. Eğerki çalışan motosiklete daha fazla benzin giderse ideal olan 14,7/1 "hava/benzin" karışımını bozacağımızdan, motor boğulur ve stop eder. Hatta bu işlemi çok fazla tekrar eder iseniz karbüratörde pislik birikeceğinden normal şartlarda'da stop etmeye başlayacaktır ve temizlemek gerekicektir.

zaferkarizma
21 Haziran 2014, 01:50
karburotoru temizlediğinizde motora rahatlık geldik ve suanki hava ayarı kısık geliyor o yüzden jikleyi çekitğinizde stop eder motor sıcakmış gb.

mckayrak
21 Haziran 2014, 04:14
Benzinin yanabilmesi için gereken hava benzin oranı 1/9-1/18 arasındadır. Bu değerlerin dışında benzin yanamayacağı için motor stop eder. Muhtemelen jikle ayarı yapılmamıştır.

STEWARD26
21 Haziran 2014, 11:31
Benzinin yanabilmesi için gereken hava benzin oranı 1/9-1/18 arasındadır. Bu değerlerin dışında benzin yanamayacağı için motor stop eder. Muhtemelen jikle ayarı yapılmamıştır.
Hangi jikle ayarl
Nasıl?

numangokce
22 Haziran 2014, 00:42
Hangi jikle ayarl
Nasıl?

karbüratörün altında jikle telinin takıldığı kulakçıkta telin takılacağı delikler bulunur, ayar da telin o deliklere takılmasıyla yapılır.