PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites Boşa Çok Zor Geçiyor

cbrr125
18 Haziran 2014, 13:54
Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar...

Arkadaşımın mondial hyena (elden debriyajlı) motoru boşa inerken vites pedalına aşırı bi güçle basmak gerekiyor diğer vites geçiş inişlerinde sorun yok sadece 1 den boşa indirirken bu sorun anca çok sert şekilde basarsan vites indirmeye öyle iniyor boşa

Mondial hyenada boş-1-2-3-4 diye gidiyor honda yamahalar gibi değil...

Sorun neyden olabilir tavsiyeleriniz nelerdir?

Şimdiden teşekkür ederim...

tabuzbreaker
18 Haziran 2014, 14:08
Sorun motosikletin markasının Mondial olmasından kaynaklanıyor olabilir :) Benim de ilk motorum Mondial (250 MCT) idi ve boşa çok zor geçiyordu. Hatta geçmiyordu, ışıklarda sürekli 1. viteste beklemek zorunda kalıyordum.

Sarper Kaya
18 Haziran 2014, 14:09
Hafif ara gazı vererek düşürmeyi dene. Gaz verdiğin anda pedala bas girsin 1 e :)

yasinim
18 Haziran 2014, 14:10
Bi nebze yağın kalitesinden olabilir benim önceki tvs apachime i pone yağ koydurdum hem boşa kolay geçiyoda hemde vites geçişleri çok rahatladı

empa
18 Haziran 2014, 14:47
motorun yağını değiştirme vakit gelmiş 2bin kmde bir yağını değiştir marka birşey koy kardeş

kdiner
18 Haziran 2014, 14:52
debriyaj ayarı veya yağdan kaynaklanıyor bir ustaya göster veya yapabiliyorsanız debriyaj ayarı yapın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:48 ----------

Sorun motosikletin markasının Mondial olmasından kaynaklanıyor olabilir :) Benim de ilk motorum Mondial (250 MCT) idi ve boşa çok zor geçiyordu. Hatta geçmiyordu, ışıklarda sürekli 1. viteste beklemek zorunda kalıyordum.

sizdeki motor hint kumaşımı arkadaş, dün ekmek yiyordun bugün yediğin ekmeği kötülüyorsun. Çin üretimi japoncu mu oldunuz şimdi.

tabuzbreaker
18 Haziran 2014, 15:19
debriyaj ayarı veya yağdan kaynaklanıyor bir ustaya göster veya yapabiliyorsanız debriyaj ayarı yapın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:48 ----------

sizdeki motor hint kumaşımı arkadaş, dün ekmek yiyordun bugün yediğin ekmeği kötülüyorsun. Çin üretimi japoncu mu oldunuz şimdi.

Bence siz anlayış tarzınızı değiştirin. Eski motorumda var olan bir kusuru söylemem motoru kötülemek mi oluyor? Yakın zamanda bir arkadaş 250 Mct aldım diye bir konu açmıştı, girin ordaki övgülerimi okuyun. Bu, motorun sadece bir kusuru. Kusurunu söyledik diye suçlu olduk.

cbrr125
18 Haziran 2014, 16:50
Arkadaşlar çok ilginçtir motoru kontağı kapatınca biraz yumuşuyor çalıştıdık gezdik geldik mesela durduk kontak açık çok sert oluyor düşmüyor kontağı kapatınca düşüyor ama genede sert basmak gerekiyor acaba güvenlik açısından bişey flan mı varda ne güvenliği olucak yani öyle saçma şey olmaz kontağı kapatınca yumuşaması garip geldi...

ismeter
18 Haziran 2014, 16:53
motoru az öne ittirerek boşa geçirmeyi dene :cat:

yoldas002
21 Ağustos 2014, 15:34
Evet bende de aynı sorun var, motor çalışmadan vites boşa geçiyor, çalışınca ise bi türlü geçmiyor 1 - 2 geziyor...

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:47 ----------

bilgisi olan??

oguzhanlal
21 Ağustos 2014, 20:56
Kimsenin yazmamış olması ilginç. Debriyaj ayarınızı yaptırın. Kullandıkça ya da sokaktaki veletlerin oynaması sonucu debriyaj ayarı bozularbilir. Debriyajı çektiğinizde aslında krankla şanzımanı birbirinden tamamen ayırmaz bir miktar sürtünme devam eder. Eğer debriyaj ayarınız iyi değilse yani tolere edilebileceğinden daha az ayırıyorsa o zaman zor geçer.
Ayrıca biraz ileri geri oynatarak geçirmeniz normaldir. Bu özellikle motor çalışmazken debriyajı sıkıp biraz ileri geri oynatınca da kolay geçer.
Uzun uzun yazmak zor geldi. Araştırın nedenini öğreneceksiniz.

lityumiyon
02 Mart 2017, 15:17
Arkadaşlar konuyu hortlattım kusura bakmayın. 13000 km oldu motorum YBR kullanıyorum.

İlk aldığım günlerde problem yoktu ancak aldıktan 1 hafta sonra 1, boş ve 2 arasında zor geçme ve geçtiğinde sesli geçme durumu çıktı ortaya.( ilk 1 -2 hafta gerçekten kötü vites değiştirdim) Yağ yeni motul 5100 10-40 koydum. Debriyaj tel ayarını kendim yaptım kavrama ya da ayırma problemi yok. Mesela boşa geçireceğim zaman illaki 4 bin devire kadar gaz verip yapmam gerekiyor. Çok nadir de boş ışığı yanmasına rağmen viteste oluyor motor.

Sonuç olarak hilal falan mı yamultmuşumdur sizce ? Eğer öyleyse ilerde daha büyük problem çıkarır mı bana ?