PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kontak anahtarı yağlanırsa?

ibrapd
09 Haziran 2014, 18:11
Bu sabah işe gitmeden önce kontak anahtarının içeri girerken çok fazla sürtündüğünü hatta ittirmek zorunda kaldığımı görünce yağlamak aklıma geldi. Garajdan aldığım ince sprey yağ sıktım. Biraz fazla oldu heralde. Anahtar tabiri caizse yağ gibi girip çıkıyor artık ama yolda giderken motor tekleme yaptı. Ateşlemeyi yağ mı kesiyor acaba? Düşük devirlerde tekleme kendini daha belirgin hissettirdi. Son olarak da eve gelirken düz yolda basınca kendini geri çekti motor.

sabree
09 Haziran 2014, 18:19
kontak anahtarıyla teklemenin hiç bir alakasını inan ki kuramadım. Motorun ne kaç kmde? en son ne bakımlarını yaptın/yaptırdın. Bence kontağı spreylemenle tekleme tesadüfen denk geldi.

Mertcan39
09 Haziran 2014, 18:24
bence yağ değildir bende kontağı 3 gün önce yağladım hemde biraz fazla anahtarı ne zaman çıkarsam yağ oluyor herhangi bir sıkıntı yok yağ 10/50 castrol :D

ibrapd
09 Haziran 2014, 18:25
Alakası nasıl olmaz. Anahtarı değil, anahtarın girdiği deliği yağladım içeriye doğru. Sonuçta kontak anahtarı ateşleme için devreyi tamamlıyor. Yani ahatarsız motor çalışmıyor kontak açmayınca. Birleşen uçlar yağlandıysa belki elektriği geçirmesi zorlanmıştır diye düşündüm sadece. Dün saat gibiydi şimdiye kadar hiç böyle olmadı. farklı olarak anahtar deliğinden yağ spreyledim o kadar. Bakımlar düzenli yapılıyor. 6 bin bakımına daha 500 km var.

cenkito
09 Haziran 2014, 18:29
elektirik kesiyor olabilir mi teklerken ?

ısıklar kadran gittiyse kontak anahtarı acık konumda kalmıyor olabilir

ibrapd
09 Haziran 2014, 18:36
Işıklara hiç bakmadım. Sabah giderken daha çoktu, gelirken bir iki kez yaptı. Okuldayken de anahtarı defalarca sokup her çıktığında sildim. Yağ biraz temizlendi heralde. Artık yarın öbür gün de devam ederse bakıma erken gidecem. Aklıma yağın elektrik geçirmeme durumu geldi.

Arda_Karaca
09 Haziran 2014, 18:41
Ayni delikten kontak temizleme spreyi alip sıkın.

cenkito
09 Haziran 2014, 18:45
Işıklara hiç bakmadım. Sabah giderken daha çoktu, gelirken bir iki kez yaptı. Okuldayken de anahtarı defalarca sokup her çıktığında sildim. Yağ biraz temizlendi heralde. Artık yarın öbür gün de devam ederse bakıma erken gidecem. Aklıma yağın elektrik geçirmeme durumu geldi.

temasda sorun yaratmıs olabilir. yuvaya hava basmayı deneyebilirsin. fazla yagı atmasını saglar,

yada arkadasın dediği gibi spreyde olabilir.

sabree
09 Haziran 2014, 18:45
eğer dediğin gibi olsaydı kontak anahtarı her su geçirdiğinde arızalanırdı. Bende geçen kuzenimin kontağını yağladım ama hiç bir sorun yok (zaten olması da neredeyse imkansız) soketlerin akü başların bobinlerin bujilerinden olmadı karbüratörden şüphelen derim.

boora
09 Haziran 2014, 19:06
bencede yağlaman ile alakalı bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. bende wd-40 sıkardım hatta öyleki alttan akardı sonra sıvı gres felanda doldurdum :D

ibrapd
09 Haziran 2014, 19:27
Ne yağı olduğunu bilmiyorum hiçbir şeyi ellemeden yarın da duruma bakacam. Sonra başka yerlere dikkati verecez artık. Kutup başına bayadır bakmadım. Bakıp yağlama yapayım doğru dediniz ;-)

muzoooo
09 Haziran 2014, 19:35
ben kontak, topcase anahtar girişi, halat anahtar girişlerine arada bir wd40 sıkıyorum. derdinizin çözümü wd40 , içerisindeki yağı da sıyırıp atmaya faydası olur

ibrapd
09 Haziran 2014, 19:45
Tamam motosikletin dolabına onu da ekleyeyim o zaman. Ama anahtar yağ gibi girip çıkıyor artık :-)

blueway2
09 Haziran 2014, 20:01
vd40 yapıyorum ben hep hiç sıkıntı olmadı

ibrapd
10 Haziran 2014, 11:36
Bugün hiç tekleme olmadı. Ayrıca dün cikle açık kalmış. Sabah farkettim. Yok böyle hata!