PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu parça ne işe yarar?

BKTS
03 Haziran 2014, 14:23
s.a arkadaşlar

Honda Kinetic motorumda bakım sırasında bir parçanın yanık olduğunu fark ettim, parçayı söktüğüm yer şurası:
http://i58.tinypic.com/t9b32o.jpg

Üzerinde 5W 9.5 Ω yazıyor, bir tür direnç ama ne işe yarıyor, motora ne gibi bir fayda sağlıyor?
Çok aramama rağmen aynı değerlerde olanı bulamadım. 5W 6Ω olanı buldum, acaba motora taksam bir sıkıntı yaşar mıyım ?

Bulduğum parça ise şu:
http://i60.tinypic.com/15g9r9z.jpg

Bilenlerden yardımlarını rica ediyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:47 ----------

arkadaşlar hiç bi fikri olan yokmu?bu parçayla ilgili.

ulkerhan
03 Haziran 2014, 19:58
Otomatik jikle direnci.

BKTS
04 Haziran 2014, 18:47
kardeşim çok teşşekür ederim nihayet bilen biri varmış.peki bunun orjinali 5w 9.5Ω benim bulduğum 5w 6Ω orjinal yerine bulduğumu taksam sıkıntı yaratırmı?

mckayrak
05 Haziran 2014, 02:21
Piyasada bulamazsan elektronikçilere bak. Ama bu kılıf içinde bulamayabilirsin. Araya kendin uydurarak monte etmen gerekecek.

elantronikçi
05 Haziran 2014, 03:48
kardeşim çok teşşekür ederim nihayet bilen biri varmış.peki bunun orjinali 5w 9.5Ω benim bulduğum 5w 6Ω orjinal yerine bulduğumu taksam sıkıntı yaratırmı?

Direnci düşük olduğu için çalışmada sıkıntı yaratır ya otomatik olduğu için cürümü yetmeyebilir.

BKTS
05 Haziran 2014, 13:20
aslında elektronikçi lere sordum onlarda da düşük Ω var ancak dediğiniz gibi yaptırmak gerekecek sanırım.bilgi için teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:10 ----------

öncelikle teşekkürler yardımlarınız için.sanırım çalışmada sıkıntı yaptı marş motoru çok iyi ateşleme de çok iyi fakat ilk marştan sonra otomatik jiklenin devreye girmesi gerekirken şu durumda girmiyor bu nedenle de geç alıyor ayak marşına 4-5 kere basmak gerekiyor.dediğiz gibi cürümü yetmiyor.bunu elektronikçiye ne deyip de yaptırmamız gerekiyor peki?

acayüp
05 Haziran 2014, 14:23
Bu direnç otomatik jikle kullanmayan motorlarda da var. Otomatik jikle kendisi bir direçtir zaten , motor çalışmıyorken devreye girdiği için aküden beslenir.
Mesela honda cg , yada skygo gy200 kross gibi.
Jikle manuel olmasına rağmen var.

Bazı markalarda parça ismi headlight resistör ( far direnci ) olarak adlandırılır. (mesela honda )
Yeni motorların çoğunda yoktur. Yada eski teknoloji çin motorlarda çıkıyor hala .

Bazı motorlarda motor çalışmaya başlayınca far , stop sinyal gibi aydınlatma elemanları direk alt sargıdan beslenmeye başlar. ( altenatör )
Bazılarında da motor çalışmıyorken hiç çalışmaz zadece motor çalışmaya başlayınca alternatörden beslenerek çalışır.
İşte bu yüzden bu direnç gerilimi düşürüp ampullerin bozulmamasını sağlıyor.
Bu direnç bozulduğunda yada iptal edildiğinde tüm apuller patlayacaptır. Direk sargıdan gelen akıma dayanamayacaklardır.

Piyasada alüminyum gövdeli ve daha kaliteli taş dirençler var. Aynı değerlerde alıp kullanabilirsiniz. Direnç değeri (ohm)
aynı olsun watt daha yüksek olabilir.

Örnek
http://i01.i.aliimg.com/img/pb/681/572/442/442572681_721.JPG

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:07 ----------

Yani bir nevi ballast görevi görüyor . ( akım dengeleyici )

mckayrak
05 Haziran 2014, 14:30
Bu durumda 3-4 ohm luk bir direnç daha alıp seri bağlayabilirsin. Böylece 9-10 ohm yapar bu da idare eder seni.

acayüp
05 Haziran 2014, 14:34
Bende de 10 ohm 25 watt var . Senin işini görebilir. Bulamazsan bir zarfa koyup ptt ile gönderebilirim. Hatta üzerine monte edeceğin alüminyum plakayıda gönderirim.

BKTS
05 Haziran 2014, 22:08
teşekkürler bilgileriniz ve yardımınız için.peki o zaman bende olan parça olmuyor anlamına geliyor? hiç bir yerde bulamadım aradım yok.daha doğrusu parçanın ne işe yaradığını bilen yok. W yüksek olur ohm da aynı değer de olursa sıkıntı olmaz yani?otomatik jikle şuan faal durumda değil bu parça ile alakalı diye düşünüyordum.eger sizin eliniz deki uyar diyorsanız zahmet olmassa ptt yolu ile alabilirim.

acayüp
06 Haziran 2014, 01:11
Sizin motorunuzda otomatik jikle için olabilir.
Genelde aydınlatma sistemini destekler.
Kaç model o motor , otomatik jikleli olduğundan eminmisiniz. Birde sanırım 2 zamanlı.
DAha düne kadar üretilen activa larda bile jikle elle çekiliyor .
Yanlış hatılamıyorsam kinetic tede sol elciğin altındaydı .

İsterseniz özelden kargo bilgilerini gönderin yarın kargoya veririm.

BKTS
06 Haziran 2014, 16:09
otomatik jikle li evet 2005 model 2 zamanlı.