PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beyin mi yandı sigorta mı attı

cudjex
31 Mayıs 2014, 22:19
Merhaba
Motorumun aküsü bitmişti 1 ay önce çıkardım ve motora hiç ellemedim
Akü odada durdu sürekli.
Az önce motora taktım ama ilk artı kutbu sonra eksi kutbu takmışım. Bunu farkettikten sonra söktüm aküyü ilk eksi sonra artıyı taktım ve motoru çalıştırayım dedim ama motorda tık yok
Sizce sorun nedir?
Not:akü zaten bitikti ama ben motor bir tepki verir diye düşünmüştüm

xterkan
31 Mayıs 2014, 23:16
kardeş kısaca ilk artı takılır diye biliyorum ,yanlışda olabilir ama önemi nedir bilemem, bence akün tamamen bitik, emanet akü bul, yada yeni al dene, bence akün bitik, zannetmiyorum akü takarken beyin gitsin, sigorta atsın, şayet büyük amper takmadıysan, kontağıda gözden geçir, kontak elektrik vermiyor olabilir, aklımdakiler bunlar, fazlada elektriksel şeyleri karıştırma derim

Carbondioxid
31 Mayıs 2014, 23:20
Akünün bitik olduğunu siz kendiniz yazmışsınız zaten, yukardaki yorumada katılıyorum "" fazlada elektriksel şeyleri karıştırma derim ""

Gündüz gözü ile, bir ustadan(harbi ustadan, araki bulaki) yardım isteyin en temizi.

cudjex
31 Mayıs 2014, 23:23
Akü tamamen bitiktir inşallah da elektrik akışı olmamıştır motora korkum bu

Usta yokki adam gibi...
Var bi tane burda anlamıyorum diye bu işlerden anamı ağlattı 600 liraya patladı bakım temizlik egzos vs

Carbondioxid
31 Mayıs 2014, 23:29
600 tl nedir yahuu?, motorunuz Harley falanmı?

cudjex
31 Mayıs 2014, 23:33
Honda cbr 125
Motor 1 sene boyunca yatmıştı açıkta
Egzos akü koltuk kaplama yağ vs değişmişti
Ben zerre anlamıyordum bu işlerden o sırada
Sömürdü pzvnk

Carbondioxid
31 Mayıs 2014, 23:37
Egzos değişti ise, bişey denemez, her motorda aşağı yukarı pahalıdır, temizlik bakım vs deyince neyse, belkide usta gerçekten ustadır, mekanik kısmı üstüne almış, elektrik konusunu oto/moto elektrikçisine havale etmiş olabilir.

Benim arkadaş usta bana dahi aynısını söyledi, usul gereği bizler mekaniğe müdahale ederiz, kablo sıkmasın dahi elektrikçilere yönlendiririz dedi şayet böyle ise adamın günahını almayalım.

cudjex
31 Mayıs 2014, 23:39
Yok kendisi yaptı herşeyi egsoz çıkma idi
Koltuğa falan 60 lira almıştı da ona içim yanmıştı
Bi daha da gitmek nasip olmasın akü alayım da sıfır ben halledeyim

canerol
01 Haziran 2014, 00:37
zaten kendinde demişsin akün bitik bitik akü motora değil hareket ışık bile yaktırmaz...
önce eksi kutup takılır fakat ben bu güne kadar önce + yıda bağladım ve bir sorunla karşılaşmadım.kısaca senin sorunu akü...

Samet Özkan
01 Haziran 2014, 01:30
Büyük ihtimal akü ile ilgili bir sorunun var senin yeni bir akü alıp denersen büyük ihtimal sorunun çözünür. Akü olarak yuasa akü kullanıyorum tavsiye edebilirim. Diğer marka aküleride gözden geçirmende fayda var tabikide. Tekerin düz bassın her daim...

Lucas
01 Haziran 2014, 01:34
Herhangi bir oto lastikçi yada elektrikçisine git. Akünü ver ölçsünler. Eğer şarj ile kurtarılabilecekse zaten söyler sana. 5-10 liraya şarj ettirip takarsın.

cudjex
02 Haziran 2014, 13:36
Oto bakım yerine gitmiştim biz motor aküsü şarj etmiyyoruz
Akü patlar demişti

mckayrak
02 Haziran 2014, 14:07
Akü niye patlasın? Aşırı şarj olmadıkça patlamaz. Ayrıca akü takarken hangi kutbu önce bağlayacağınızın fazla bir önemi yok. Önce artıyı bağlamak anahtarı kullanırken kısa devre yaptırmamak için iyidir. Sökerken de önce eskiyi sökmek iyidir.