PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MZ 251 Marş Kolu Hakkında..

MZ251 Candır
31 Mayıs 2014, 18:24
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım aslında derdime çare ararken buldum siteyi çok MZ ci olduğunuda gördüm umarım sorunumun çaresini bilen vardır..

2 yıldır tr dışında idim 20 gün önce geldim..
Yurtdışına çıkarken MZ 251 motorumu (gözüm gibi kollarım) garaja park etmiştim döndüğümde 1 2 tur atıym dedim lakin 1 km gitmeden baskı balata kokusu geldi motordan.. Arabaya yükledim getirdim garaja marş koluna vurduğumda piston hareket etmiyordu..O kokuyu aldıktan sonra,söktüm dağıttım balata kalmamış motorda,aslında 5 yıl önce değişmiştim balataları dedim ülkeye dönünce yenilerim,ama unuttum işte aklımdan çıktı..Balataları yenileri ile değiştim lakin marş kolu yine aynı pistonu itmiyor acaba balatalarımı yanlış taktım ne hata yaptım bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun o motoru benden başka kimse sökmedi bugüne dek söktürmedim daha doğrusu..
YArdımcı olanlara teşekkür ederim..::stretche:cat::rendeer:

cenkito
31 Mayıs 2014, 18:33
mars kolunun pistonu itememesi ile debriyaj balatasının alakası yok. yagsızlıktan piston kitlemiştir buyuk ihtimalle

yada debriyaj aksamını değişirken mars kolu dişlilerini de yanlıs takmıs olabilirsin.

ama balata değişimi öncesinde de mars kolu basmıyordu ise muhtemelen piston kitledi

MZ251 Candır
31 Mayıs 2014, 18:34
:cyclopsan

cenkito
31 Mayıs 2014, 18:39
insallah piston kitleyince kranka zarar vermemiştir.

üst kapagı söküp kontrol et piston hareket ediyormu diye, normal mi diye

MZ251 Candır
31 Mayıs 2014, 18:41
insallah piston kitleyince kranka zarar vermemiştir.

üst kapagı söküp kontrol et piston hareket ediyormu diye, normal mi diye
teşekkür ederim bi bakıym silindir ve kranka inşallah bişey olmamıştır..

ucanteneke5
31 Mayıs 2014, 19:08
marş kolu pistonu itmiyo derken kol hiç mi oynamıyo yoksam boşamı gidiyo?
mz kolay kolay debryaj balatası yemez ama ayarı iyi değilse kaçırıyosa yakar tabiki ozaman marş koluda boşa gider pistonu çevirmez.
bu genelde mz lerin debryajın ortasında debryaj telinin çekip balataları ayıran sülük denilen bir zımbırtı var onu yanlış takarsan debryaj güzel ayırmaz balataları yakar ve marş kolu çalışmaz.
hani sağa kapaın üstünde küçük üç vidanın sıktığı bi küçük kapak var bütün dert ordan ite.
birtek MZ lede debryajı sıkıp marş koluna basamassınız yani viteste çalıştıramazsın o yüzden debryaj balatası bitimi kaçırmaya başladımı istediğin kadar tepin çalıştıramazsın.
yardımcı olabildiğisem ne mutlu bana:cat:

MZ251 Candır
31 Mayıs 2014, 19:25
ucanteneke5 marş koluna basınca piston aşağı yukarı çok yavaş hareket ediyor üst kapağı açtım baktım..

ucanteneke5
31 Mayıs 2014, 19:58
debryaj balataların o bahsetiğim sülük düzgün ayarla iyi ayırsın düzelecek.
dikat etiğsen sağa sola ayar yeri var içindede aynı kilometre telini çeviren dili gibi sonsuz dişli dedikleri bi dişli var hataa debryaj teli ona bağılı alt tarafta onu ayarlaman gerekiyo.
ben en son 2001 de söküp toplamıştım o yuzden tam aklıma gelmiyo ama sen sağadaki küçük kapaa aç bak anlicam ne demek istediğimi.
balatalar iyi kavrama yapmadığından marş kolu da tam olarak basamıyo pistonu iyi hareket etirmiyo debraj balatanda ondan yanmış zaten.
orayı ayarla hiç derdin kalmicak.

MZ251 Candır
31 Mayıs 2014, 21:19
ucanteneke5 hemen deneyeceğim sölediklerini çok teşekkür ediyorum sonucu yazacağım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:04 ----------

cenkito düşüncelerini söylediğin konuyla ilgilendiğin için teşekkür ederim :rendeer:

ucanteneke5 söylediklerini harfiyen yaptım şuan marş kolu olması gerektiği gibi çalışmakta piston hareket etmekte önceden çok yavaştı şuan oldukça hızlı hareket etmekte sayende düzelttim :rendeer:

Silindiri açtım contaları değiştireyim açmışken elimle kesip değiştirecem :cherry:
Balata ayarlarını yaptım çalıştırınca bi göz atacağım yinede...
Çok teşekkür ederim arkadaşlar..
Allah razı olsun..
http://i.hizliresim.com/rLpa6m.gif (http://hizliresim.com/rLpa6m)

ucanteneke5
31 Mayıs 2014, 21:34
yardımım dokunduysa ne mutlu bana:thumleft:
silindiri çıkarmadıysan eleme üst contayı değişmesende olur yetrki düzgün ve dengeli sık kaçırma yapmaz.

MZ251 Candır
31 Mayıs 2014, 21:38
:bestmt: :cherry: