PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Marş Sorunsalı!

yunusus
30 Mayıs 2014, 13:03
Henüz çözümleyemediğim bir sıkıntım var. Daha önce yaşamış olanlardan bilgi alabilirmiyiz bakalim..

Motoru el marşı ile çalıştırmaya kalktığımda marş dinamosu 2-3 saniye kadar basıyor ve akü bitmişcesine kesiliyor. Bu durumu kasıtlı olarak 5 6 kez tekrarladigimda sıfır akü de takmış olsam el marşını çalıştırmayacak kadar gücü azalıyor.Buradaki sıkıntı aküden değil onu biliyoruz.

Şimdiii sıkıntının kaynağı marş dinamosunun fazla akım çekiyor olması gibi geliyor bana şayet öyleyse ne yapilabilir?(tesisat vs kontrol edildi sikinti yok) Yada dinamoyu söküp içinemi el atmak gerekiyor?
Benzer sikinti çekmiş yada çözümü bilen varsa bi el atin da komple motoru indirmeyeyim :)

numangokce
30 Mayıs 2014, 14:07
motosiklet mekaniğine biraz uzağım. o yüzden otomobil mekaniği üzerinden ifade etmeye çalışacam:

Benzer durum benim de arabamda başıma gelmişti. akü sağlam tesisat sağlam. marş motorunun burçları bozulmuş. rotor dönerken kasılıyo. hem fırçalar kollektöre tam basmıyo, hem de rotor döneceği yerde kasıldığı için statorun içinde mıknatıslara zarar veriyo. çözüm ise burçların yenilerinin çakılması. ben ise oraya rulman uydurdum. cayır cayır valla :D benzer sıkıntı sizde de var diye düşünüyorum.

cenkito
30 Mayıs 2014, 15:00
Henüz çözümleyemediğim bir sıkıntım var. Daha önce yaşamış olanlardan bilgi alabilirmiyiz bakalim..

Motoru el marşı ile çalıştırmaya kalktığımda marş dinamosu 2-3 saniye kadar basıyor ve akü bitmişcesine kesiliyor. Bu durumu kasıtlı olarak 5 6 kez tekrarladigimda sıfır akü de takmış olsam el marşını çalıştırmayacak kadar gücü azalıyor.Buradaki sıkıntı aküden değil onu biliyoruz.

Şimdiii sıkıntının kaynağı marş dinamosunun fazla akım çekiyor olması gibi geliyor bana şayet öyleyse ne yapilabilir?(tesisat vs kontrol edildi sikinti yok) Yada dinamoyu söküp içinemi el atmak gerekiyor?
Benzer sikinti çekmiş yada çözümü bilen varsa bi el atin da komple motoru indirmeyeyim :)

yunusus belki yardımcı olur, sayet aynı sorundan sıkıntılı ise

http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/97268-mondial-150-x-treme-max-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-220.html#post3334522

bunda resimler ölmüş

http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/97268-mondial-150-x-treme-max-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-222.html#post3336181

Carbondioxid
30 Mayıs 2014, 15:06

Bende'de olmuştu bu durum,1 defa başıma geldi, ancak uzunca seyahat sonrası bi sorunu kalmıyor, dediğin gibi olmalı çok akım çekiyor, hele motor boğuk, yada başka sebebten çalışmıyorsa vayy akünün haline, ancak uzunca dolaşmaktan sonra akü tam şarj oluyor sanırım, ve sıkıntı olmuyor .

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:04 ----------

yunusus belki yardımcı olur, sayet aynı sorundan sıkıntılı ise

http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/97268-mondial-150-x-treme-max-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-220.html#post3334522

bunda resimler ölmüş

http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/97268-mondial-150-x-treme-max-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-222.html#post3336181

Aslında benim alet müsait mevcutta zaten bloğu ayıracam şasiden, ama başka birşeyi sökmeye uğraşmaya gözüm kesmiyor, bakalım yined e belli olmaz daha boya elektrik kablolar ıyyyyy.

yunusus
30 Mayıs 2014, 15:11
Walla indirdim depoyu mepoyu aşagı bu marş moturunun akımını düzenleyen adı herneyse o zimbirtiyi cikarip yenisini uydurdum bi sikinti kalmadi. Olmasaydi dinamoyuda sokecektim halloldu sikinti bitti

Carbondioxid
30 Mayıs 2014, 15:14
Güzel sökmüşken arka maşanıda söküver, makara ve muhafaza lastiğin geldi:mrgreen:

yunusus
30 Mayıs 2014, 15:29
Makina oyuncak oldu zaten elimde. Hemen hemen hergun bi tarafiyla oynayip icinde boncuk ariyorum. Motoru kisa zamanda toplayacaksan bu tarafa bekleriz uzun surer dersen ben bi ara kaptirip gelirim :)

Carbondioxid
30 Mayıs 2014, 17:06
Net bişy diyemiyorum, halen sökme aşamasındayım, daha ne kadar sürer, elektrik için uygun kablo vs, sanırım benim iş uzun, sen buyur yahut ortak bir tanıdık olsa idi ben pac'a bıraktırırdımda kimse yok, dilediğin zaman buyur gel(yorgunluktan, oturduğum yerde zıbarmış yatmışım :P 1.5 saat şekerleme olmuş, tilifon uyandırdı :P )