PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : cbf mercekli zenon yardımmmm !!!

cbfsalih
15 Mayıs 2014, 15:24
Arkadaşlar 2009 model cbf im var ve far aydınlatmasından memnun değilim ampülün kalitesi olsun eski kasalarda gaz verdikçe parlayan sistem olsun hoşuma gidmedi cbf 150 için satılan mercekli zenon set gördüm rialli.comda ve sahibinden.comda şimdi bunu alması kolay taktırmasıda kolay gibide benim kafama takılan sorun eski kasa cbflerde far dinamoya bağlı gaz verdikçe açılıyo far bu seti takınca yine mercekli zenondada böylemi yanıcak yada bunu kontagı cevirip motoru çalışdırdıgımız anda sabit yanan bir fara dönüşdüremezmiyiz veyahut araya bir düğmeyle fılan aramızda deneyenler varsa bu sistemi biraz aydınlatabilirlerse sevinirim abilerim ablalarım hepimizin başı sağolsun böyle bi günde bunları düşünüyorum ama kusuruma bakmayın üniversite finallerinden vakit bulamıyorum

rahmi34
15 Mayıs 2014, 15:28
Far elektriğini aküden çekerseniz, orjinal far da sürekli yanar herhangi bir zayıflama olmadan. Xenon takınca da mecbur olarak aküden çekmeniz gerekicek. Alternatör besleyemez xenon beynini ve hiç çalışmayabilir.

cbfsalih
15 Mayıs 2014, 15:34
peki direk aküden tek kablo ile akünün artı eksisinden çekiyoruz araya bir sigorta bir anahtar gidip kafada yeni aldığımız zenon setin kablolarıyla birleştiriryoruz peki düğme kontaga bağlı olmasına gerek yok herhalde bide orjınal sarı ampiller görünüm amacaından pek sağlklı değil amacım apacilik değil buarada tamamne yol aydınlatması amacım normal zenon alsam motorsikletler için olan 56 tl yazıyo 6000 k olanından fazlası aydınlatma için kötüde... normal beyinli bi zenonun tesisata veya elektirk aksamına zarar veriyormu biraz orjınalciyimde tesisatla oynamak pek isdemiyorum :cherry:

rahmi34
15 Mayıs 2014, 15:38
peki direk aküden tek kablo ile akünün artı eksisinden çekiyoruz araya bir sigorta bir anahtar gidip kafada yeni aldığımız zenon setin kablolarıyla birleştiriryoruz peki düğme kontaga bağlı olmasına gerek yok herhalde bide orjınal sarı ampiller görünüm amacaından pek sağlklı değil amacım apacilik değil buarada tamamne yol aydınlatması amacım normal zenon alsam motorsikletler için olan 56 tl yazıyo 6000 k olanından fazlası aydınlatma için kötüde... normal beyinli bi zenonun tesisata veya elektirk aksamına zarar veriyormu biraz orjınalciyimde tesisatla oynamak pek isdemiyorum :cherry:
şimdi sana şöyle anlatayım. benim cbf 2012 model yani yeni kasa ve far aydınlatma sorunu olmayan modelden ( devir verdikçe aydınlatandan değil). benimkinde de xenon var araba tipi olanlardan ve bağlantısını orjinal tesisatı bozmadan, orjinal soket üzerinde ki ampülün oturduğu uçlardan lehimle kablo çekerek bağlantısını yaptık. eski kasa cbfte 1. olarak far ın alternatörden gelen + bağlantısını aküden çekiceksiniz, bunu yaptığınızda kontağı açınca far çalışmalı. 2. olarakta benim dediğim yöntemle xenon u bağlayarak kullanabilirsiniz.

cbfsalih
15 Mayıs 2014, 15:45
bu dediğiniz yöntemle yani + yı aküden aldığımızda uzun kısa sellektör olayları sorunsuz çalışıyor galiba.. büyük ihtimal ben yapamicam o yüzden hiç elimi sürmeyeyim güvenebilceğim adam gibi ustada yok ereğlide otomobil elektirkçisi anlar galiba bu işden

rahmi34
15 Mayıs 2014, 15:47
bu dediğiniz yöntemle yani + yı aküden aldığımızda uzun kısa sellektör olayları sorunsuz çalışıyor galiba.. büyük ihtimal ben yapamicam o yüzden hiç elimi sürmeyeyim güvenebilceğim adam gibi ustada yok ereğlide otomobil elektirkçisi anlar galiba bu işden
benim abim de otoelektrikçi zaten onunla beraber yaptık :)

cbfsalih
15 Mayıs 2014, 15:51
çok teşekkür ederim cevaplarınız için ben bi araçdırayım oto elektirkçilere söyleyeyim durumu anlatayım yapabilirim derlerse öyle alayım zenonu az değil 200 tl mercekli.. sizinki normal zenon galiba memnunmusunuz aydınlatmadan

rahmi34
15 Mayıs 2014, 16:04
çok teşekkür ederim cevaplarınız için ben bi araçdırayım oto elektirkçilere söyleyeyim durumu anlatayım yapabilirim derlerse öyle alayım zenonu az değil 200 tl mercekli.. sizinki normal zenon galiba memnunmusunuz aydınlatmadan

orjinal ampüle göre harika :) biraz fazla göz alıyor ama imkanlar çerçevesinde böyle olmak zorunda. merceklinin ki daha bir güzeldir :)

Acil112
15 Mayıs 2014, 16:08
xenon tesisatında zaten aküden kablo çekiliyor. rahatlıkla montaj yapabilirsiniz sıkıntı olmaz. Far duyundan sade "far çık-kapalı" ve "uzun-kısa" bilgisini alır.