PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cup marş motoru arızası

fatihkesan
14 Mayıs 2014, 15:38
Arkadaşlar uzun bir süredir marş basamıyorum. Ayak marşıyla çalıştırıyorum motosikletimi. Ben başta aküden diye düşünüyordum fakat farlarım gayet güzel yanıyor. Korna da basabiliyorum motor çalışmıyor olmasına rağmen. Marş motoruna basınca çıt çıt diye ses geliyor. Hiç dönme sesi gelmiyor yani.

Bir ustaya gösterdim marş motorun bozulmuş 100 tl'ye tamir edilir dedi. Dedi de bu fiyat bana çok uçuk geldi arkadaş ya. Yani komple marş motorunu değiştirse marş motorum 46 tl. 54 tl işçilik mi alacak bu adam?

Demek istediğim bu arıza nasıl çözülür, nasıl yapılır var mı bir fikri olan?

cenkito
14 Mayıs 2014, 16:28
az bekle geliyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:16 ----------

önce bunları bir dene . aku kablo baglantılarınıda kontrol et, oksit pas olmasın

sonra linki incele

http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/97268-mondial-150-x-treme-max-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-220.html#post3334522

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:19 ----------

kollectör temizlenmeden önceki hali

http://i.hizliresim.com/mlJWD1.jpg

buda ince zımpara ile temizlik sonrası

http://i.hizliresim.com/Ely408.jpg

tabi ara kanallarıda acman lazım birde kömürlerinde degen yuzeylerini zımparalaman gerek

h2rx
14 Mayıs 2014, 18:04
sana faydası olurmu bilmem ama ufak bir çekiçle işyerindeki honda spacynin marş motoruna hafif vurunca geçici olarak çalışıyodu. kesin çözümü marş motorunu değiştirmekte bulduk. değiştirmek en direk çözüm olur. ama öncesi yukarıdaki arkadaşın yaptıkları denenebilinir.

cenkito
14 Mayıs 2014, 18:09
sana faydası olurmu bilmem ama ufak bir çekiçle işyerindeki honda spacynin marş motoruna hafif vurunca geçici olarak çalışıyodu. kesin çözümü marş motorunu değiştirmekte bulduk. değiştirmek en direk çözüm olur. ama öncesi yukarıdaki arkadaşın yaptıkları denenebilinir.

ben sorunumu bu sekilde çözdüm, gayet güzel ve sorunsuz olarak kullanıyorum.

arkadasda cvp.ıma baktı verdiğim linki de inceledi ama bişey yazmadan kactı, herhalde motoruna bakıyordur

h2rx
14 Mayıs 2014, 18:27
kollectör temizlenmeden önceki ...
kollektör dediğin parça; kömürlerin değerek siyahlaştırdığı kendisinin bakır rengi olan parça galiba, doğru mu anlamışım?

cenkito
15 Mayıs 2014, 14:47
kollektör dediğin parça; kömürlerin değerek siyahlaştırdığı kendisinin bakır rengi olan parça galiba, doğru mu anlamışım?

evet o parca. birde o ara kanallarında acık olması gerekli.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:33 ----------

Arkadaşlar uzun bir süredir marş basamıyorum. Ayak marşıyla çalıştırıyorum motosikletimi. Ben başta aküden diye düşünüyordum fakat farlarım gayet güzel yanıyor. Korna da basabiliyorum motor çalışmıyor olmasına rağmen. Marş motoruna basınca çıt çıt diye ses geliyor. Hiç dönme sesi gelmiyor yani.

Bir ustaya gösterdim marş motorun bozulmuş 100 tl'ye tamir edilir dedi. Dedi de bu fiyat bana çok uçuk geldi arkadaş ya. Yani komple marş motorunu değiştirse marş motorum 46 tl. 54 tl işçilik mi alacak bu adam?

Demek istediğim bu arıza nasıl çözülür, nasıl yapılır var mı bir fikri olan?

varmı durumda gelişme ?

fatihkesan
15 Mayıs 2014, 15:39
dostum yazdığın bilgiler çok güzel çok doğru ama ben yağ değiştirmek dışında eli alet tutan biri değilim. dediklerini yapacak alet edevatım da yok. dağıtsam toplayamam gibi geliyor. otomobil marş motoru tamircisine götürsem bunları print ettirip, yapabilir mi acaba?

cenkito
15 Mayıs 2014, 16:41
sen öncelikle kontrol etmen gereken yerleri

-akü baglantısı,

-mars rölesini dediğim sekilde kontrol et,

olmadı mars motorunu yerinden söküp direk aküye bagla dönmezse o zaman götürürsün, orada kontrol ederler.

sadece mars motoru tamir edenler değil elektirik motoru saran bobinajcılarda yapabilir.

ama sorunu önce iyi tespit etki usta kazıgına gelmeyesin

fatihkesan
16 Mayıs 2014, 14:03
#cenkito kardeşim kusuruma bakma cahilim bu konularda. röle dediğimiz parça hangisidir, neresidir? bir de marş motorunu nasıl çıkaracağım?

cenkito
16 Mayıs 2014, 15:08
estagfurullah.

mars motorunu tutan bir kac vida olmalı onlar sökülünce cıkmalı.

amaben daha önce hiç cup incelemedim tam olarak nasıl olacak bilemiyorum.

RÖLE ise mars motoruna gelen kablonun baglı oldugu parcadır, mıhtemelen tek kablo vardır artı kablosu , oda röleden gelir

http://g1303.hizliresim.com/17/2/knddx.jpg

bu resim biraz yardımcı olur