PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kanuni tiger ateşleme ayarı nasıl yapılır

umitbar
28 Nisan 2014, 00:26
herkese selam diyerek başlamak istiyorum
2005 model tiger 250 li aldım silindir üst contasından yağ sızdırıyordu bu sorunu gidermek için motoru söktüm daha önce söktüğüm motorları toplarken ateşleme için eksantrik mili ve rotor üzerinde işaretleri denk getirip ateşleme zamanını ayarlıyordum tigerın ateşleme zaman ayarı ile ilgli bilgisi olan var mı? ekzantrik mili üzerinde bir küçük daire var bunun konumu ne olacak rotorun konumu ne olcak bilen var ise herşeyi sökmeden halledebilirmiyim ? yardımlarınızı bekliyorum selamlar ATEŞLEME ZAMAN AYARINI DOĞRU YAPMAK İÇİN HANGİ İŞARETLER NERELERE GELMELİ?????

serkanADH13
28 Nisan 2014, 00:34
eksantrik mili üzerindeki o büyük daire en ustte olacak,
piston üst ölü noktada olacak,

bu esnada alternatör kapağında minik bir delik var vidalı onu açarsanız oradaki T işareti kapaktaki çizik ile denk gelmeli,
sonrasında subap ayarı yapılır ve marşa basılır,,,

umitbar
30 Nisan 2014, 19:29
öncelikle cevapladığınız için çok teşekkür ederim .alternatör kapağı dediğiniz rotoru örten en dış daki sol kapak mı?eğer o ise ortasında 2 veya 3 cm çapında oringli bir kapak var minik delik dediğiniz orasımı? yada soldaki kapağı tamamen mi sökmem lazım çünkü ortada ki delikden bakınca bakınca herhangi bir işaret görünmüyo .eksantrik üzerindeki daire öntekere dogru durunca siboblar kapalı durumda oluyo yukarı baktığında siboblara basmış oluyo? o yüzden daha ayrıntılı bilgi verebilirseniz çok sevinirim.bildiğim kadarı ile aşağıdaki t işareti çizgiye denk geldiğinde sibpların kapalı olması gerekir diye düşünüyorum saygılar selamlar çok teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:26 ----------

bu konu ile ilgili elinizde herhangi bir foto var mı teşekkür ederim

cenkito
30 Nisan 2014, 20:05
söz konusu kapaklar ve yerleri bunlar,

düz tornavida ile acılacak, bazı modellerde yan daki kapak vida ile de tutturulmus olabiliyor

http://s7.directupload.net/images/140430/h4sp8xlh.jpg

asagıda işaretli yerden krankı cevireceksiniz.

yukarıdaki yerden T işaretini çizgiye denk getireceksiniz.

krank iki tur dönünce 1 atesleme olur. T işareti iki defa çizgiye denk gelir

birincide egzos zamanında ikincisi subabları acmadan sıkıstırma zamanında.

egzos zamanında önce egzos subabı acılır ve T çizgiyte denk gelir peşinden de emme acılır.

subab ayarı onsan sınraki T denk geldiğinde yani sıkıstırma zamanında yapılır.

STEWARD26
04 Mayıs 2014, 12:01
Ne güzel benden başka tiger icinde forum acan oluyormuş. Sevindim.

umitbar
06 Mayıs 2014, 21:39
Cenkito kardeşim çok teşekkürler ilgin için .eksantrik milinin dişli takılı olan ucu değilde diğer ucunda 180 derecelik açı ile bir kama boşluğu ve "o" tırnak içerisindeki işaret bulunuyor bu tırnak içerisindeki işaret yukarda mı aşagıdamı soldamı sağdamı olacak deneyerek bulabilirim ama eğer bilgin varsa uğraşmadan 5 dakkada toplarım motoru teşekkürler

cenkito
06 Mayıs 2014, 21:49
Cenkito kardeşim çok teşekkürler ilgin için .eksantrik milinin dişli takılı olan ucu değilde diğer ucunda 180 derecelik açı ile bir kama boşluğu ve "o" tırnak içerisindeki işaret bulunuyor bu tırnak içerisindeki işaret yukarda mı aşagıdamı soldamı sağdamı olacak deneyerek bulabilirim ama eğer bilgin varsa uğraşmadan 5 dakkada toplarım motoru teşekkürler

o konuda bilgim yok ne yazıkki

umitbar
06 Mayıs 2014, 21:50
bide subap ayarları sentile göre kaç olmalı cevap verirseniz çok sevinirim

cenkito
06 Mayıs 2014, 21:56
genelde 0.10 mm uygun oluyor. ama mondial 0,06 emme 0.07mm egzos olarak benim 150cc cross motora değer vermişti.

fakat ben her zaman sıkı gecme 0,10 mm ayarlıyorum. sıkıstırsam dahi motorda sorun olmuyor . sadece biraz ses yapabilir

umitbar
06 Mayıs 2014, 22:03
teşekkürler Cenkito

canerol
06 Mayıs 2014, 22:10
bende zamanında tiger için kanuniye mesaj atmıştım subaplar için aynen kopyalıyorum..
Öncelikle Kanuni’ yi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Tarafımıza iletmiş olduğunuz konu ile ilgili; TıgerS model ürünümüzün Egzoz subap boşluğu 0,08 - 0,13 cm, Emme subap boşluğu ise 0,03 - 0,08 cm dir.

umitbar
06 Mayıs 2014, 22:27
çok teşekkürler canerol dostum

cenkito
08 Mayıs 2014, 14:45
bende zamanında tiger için kanuniye mesaj atmıştım subaplar için aynen kopyalıyorum..
Öncelikle Kanuni’ yi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Tarafımıza iletmiş olduğunuz konu ile ilgili; TıgerS model ürünümüzün Egzoz subap boşluğu 0,08 - 0,13 cm, Emme subap boşluğu ise 0,03 - 0,08 cm dir.

ustam ölçüleri CM cinsinden vermişsin ama MM olmalı bence

canerol
08 Mayıs 2014, 17:14
ustam ölçüleri CM cinsinden vermişsin ama MM olmalı bence

bende şimdi fark ettim :) epostayı direk kopyaladım kanuninin işleri hep bunlar :)

umitbar
29 Mayıs 2014, 22:04
BEN NASIL YAPILACĞINI DENEYEREK BULDUM AMA FOTOĞRAF NASIL EKLENİR BURAYA BİLMİYORUM YARDIMCI OLUN HERKES ÖĞRENSİN

cenkito
29 Mayıs 2014, 22:08
öncelikle resimleri www.hizliresim.com vs sitelere yuklemeniz lazım

daha sonra yukleme sonundaki Dogrudan Erişim adresini burada paylasırsanız olur

özel msj attım

umitbar
29 Mayıs 2014, 22:21
ÇOK TEŞEKKÜRLER KARDEŞİM
YAPTIM VE BBU FOTOYU KOYUYORUM
http://i.hizliresim.com/aq8QzQ.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:18 ----------

cenkito
29 Mayıs 2014, 22:21
ÇOK TEŞEKKÜRLER KARDEŞİM
YAPTIM VE BBU FOTOYU KOYUYORUM

bende resmi acıyorum

umitbar
29 Mayıs 2014, 22:24
YUKARDA VERDİĞİM LİNKDE GÖRDÜĞÜNÜZ ATEŞLEME İŞARETİ CENKİTO KARDEŞİM SÖYLEDİKLERİNE EK OLARAK AŞAĞIDAKİ T İŞARETİ KAPAK ÜZERİNDEKİ OK İLE ÇAKIŞTIĞINDA EKSANTİRK MİLİ ÜZERİNDEKİ "O" İŞARETİ MİLİN YATAKLARININ ÖN TEKERE BAKAN BİRLEŞME NOKTASINA GETİRİLECEK VE BÖYLECE BAĞLANACAK ATEŞLEME AYARI TAMAMDIR SAYGILAR İHTİYACI OLAN ARKADAŞLAR BURDAN ÖĞRENEBİLİR