PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tiger 25O Karbüratörü hava alıyor! Tavsiyeleriniz?

STEWARD26
25 Nisan 2014, 22:28
Selamlar

Değerli motosiklet.net forumu takip edenleri

Tigerim bir türlü hava ayarı tutmuyor.

Karbüratörlü temizledim.
Manifold yenilendi.Manifoldu iIaçlayıp taktım.
Hatta çıkma bi karbüratör bile aldım taktım.

Bir türlü sorun çözülmüyor 2 karbüratörde de aynı problemi yapıyor.

Bir fikri veya tavsiyesi olan varmı?

ferhatkars
25 Nisan 2014, 22:42
evet var :)
hava filtre kutusunu komple söküp altını üstünü inceleyin kırık çatlak var mı...
benim 250 cc çapırda da öyle bir sorun vardı...
bu sorun yüzünden motoru satıyordum... ölü parasına da verecektim...
sorunu tesadüfen gördüm...
hava filtre kutusunun vidası çıkmış ve kutu zincir üstüne düşmüş...
zincir de kutuya değen yerde 2x10 cm lik delik açmış... deliği kapatınca motor eski haline dönünce
kendime de, motoru üretene de, gıbrısın yollarına da bir ton sövdüm... :)

Thracian
25 Nisan 2014, 22:45
Hava ayarı tutmuyor derken rolanti mi sabit değil?Gaz yemede mi sorun var?Motor boğuluyor mu?Genel olarak performansında mı bir sıkıntı var?Eğer ik karbüratörde de aynı sıkıntıyı yapıyorsa ikisinde de aynı sorun var yada hava filtresinde bir tıkanıklık veya filtre nin karbüratöre giden boğazında yırtık olma ihtimali var.

STEWARD26
25 Nisan 2014, 22:59
Hava ayarı tutmuyor derken rolanti mi sabit değil?Gaz yemede mi sorun var?Motor boğuluyor mu?Genel olarak performansında mı bir sıkıntı var?Eğer ik karbüratörde de aynı sıkıntıyı yapıyorsa ikisinde de aynı sorun var yada hava filtresinde bir tıkanıklık veya filtre nin karbüratöre giden boğazında yırtık olma ihtimali var.

öncelikle Teşekkür ederim.
Gaz yememe veya boğulma problemi yok.
Rölanti sabit durmuyor.
Ayarlıyorsun evet herşey normal sonra devir 350O 4000 lere çıkıvermiş.

Thracian
25 Nisan 2014, 23:17
öncelikle Teşekkür ederim.
Gaz yememe veya boğulma problemi yok.
Rölanti sabit durmuyor.
Ayarlıyorsun evet herşey normal sonra devir 350O 4000 lere çıkıvermiş.
Zaten arkadaşta benden önce yazmış.Hava filtresini açın bir güzel temizleyin iyicene her noktasını kontrol edin delik çatlak var mı diye.İki karbüratörde de aynı sorun olması çok düşük bir ihtimal.Bir de şimdi aklıma abuk subuk bir ihtimal geldi.Denemelerde motosikletin jiklesini kapattınız mı?Jikle yarım açık pozisyonda olabilir bir ihtimal.

cenkito
25 Nisan 2014, 23:19
jıkle yarım kapalı olunca rolantide değilde genelde yuksek devirde tekleme yapıyor

tecrubeyle sabittir

canerol
25 Nisan 2014, 23:30
hacı sen tigerı sat sat :) 2 karbüratörde aynı sorunu yapması ilginç bu yüzden manifoldlarda yada arkadaşlarında dediği gibi filtre kutusunda bişe var.

STEWARD26
25 Nisan 2014, 23:30
Zaten arkadaşta benden önce yazmış.Hava filtresini açın bir güzel temizleyin iyicene her noktasını kontrol edin delik çatlak var mı diye.İki karbüratörde de aynı sorun olması çok düşük bir ihtimal.Bir de şimdi aklıma abuk subuk bir ihtimal geldi.Denemelerde motosikletin jiklesini kapattınız mı?Jikle yarım açık pozisyonda olabilir bir ihtimal.
Kapalı olmak ne kelime teli jikle kolundan bile cikardim.

Thracian
25 Nisan 2014, 23:32
jıkle yarım kapalı olunca rolantide değilde genelde yuksek devirde tekleme yapıyor

tecrubeyle sabittir

Arkadaş rolanti devrinin yüksekliğinden şikayet etmiş.Jikle açıkken rolanti devirini yükselttiğinden bu geldi aklıma.Gaz verince de dediğiniz gibi jiklenin açıklığına bağlı olarak zengin karşımdan boğulmaya başlar.Sadece aklıma gelen küçük bir ihtimal.2 seneden beri karbüratörlü motorlarla uğraşmadığımdan yanılıyorda olabilirim. :)

STEWARD26
25 Nisan 2014, 23:33
hacı sen tigerı sat sat :) 2 karbüratörde aynı sorunu yapması ilginç bu yüzden manifoldlarda yada arkadaşlarında dediği gibi filtre kutusunda bişe var.

Valla seneye oglana sünnet düğünü yapacağım o telaşe olmasa hic bakmicamda el mecbur.

rumelian
25 Nisan 2014, 23:50
Nereden aliyor? Yerini tespit ettin mi? Etmediysen, balata spreyi veya en guzeli karburator temizleme spreyi alip, once karburatorun hortum girislerine, sonra birlesim yerlerine, gaz telinin birlestigi parcanin etrafina sık.
Eger o bolgeden hava aliyorsa, rolantide acayip bir duzensizlik yapar. Ya gaz vermisin gibi rolanti firlar ya da bogulur stop eder.
Genelde kaucuk malzemede catlaklar oluyor. Karburatorden ise, o bolgeye sivi conta ile tedavi edersin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:47 ----------

Youtube da "motorcycle vacuum leak" yaz. Orada hangi bolgelere sıkıyorlar gorursun.

cenkito
26 Nisan 2014, 00:04
Arkadaş rolanti devrinin yüksekliğinden şikayet etmiş.Jikle açıkken rolanti devirini yükselttiğinden bu geldi aklıma.Gaz verince de dediğiniz gibi jiklenin açıklığına bağlı olarak zengin karşımdan boğulmaya başlar.Sadece aklıma gelen küçük bir ihtimal.2 seneden beri karbüratörlü motorlarla uğraşmadığımdan yanılıyorda olabilirim. :)

ya benim aklıma üstünden jıkleli basıt modeller geldi, benim motordaki ölye oldugundan.

http://i.hizliresim.com/ZNQzRg.jpg

bu modellerde jıklı sadece hava kelebegini kapatıyor.

daha komplike modeller havayı kısarken aynı anda gazıda acabilir.

bu konuda bilgim yok benimde

STEWARD26
26 Nisan 2014, 17:04
Ya valla sogucam bu yüzden bu motorculuktan