PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : [FOTOĞRAFLI] Motorumdan sallanan bu parçalar nedir?

hrngndz
18 Nisan 2014, 16:50
Merhaba ustalar abiler.

Motorum: Asya 125 T Nostalji

http://i.imgur.com/zPQgjyF.png

Üstte fotoğrafta gördüğünüz gibi sabah yolda gelirken bu iki şey kenardan sallanamay başladı o hotum ve ucunde metal boru olan şey nedir çözemedim. Bir yerden çıkmış kırılmış gibi. Ama bu olay olduktan sonra feci bir şekilde motorun sesi değişti. Pat pat pat çat çat gidiyor. Fazla ses çıkartmaya başladı.

2 numaralı olanı orada tutan şey kablolar.

tr_select
18 Nisan 2014, 16:52
1. numaralı parçayı çözemedim.

2. numaralı parça "beyin"

EDİT:

Benzin deposu ile şase borusunun yanında ufak bir boşluk vardır. Tesisat kabloları orada toplanıp beyin'e ulaşır. Beyin diye tabir ettiğimiz parçanın üstündeki lastik kısımda bahsettiğim boşkuğa sıkıştırılır.... Beyin düşebilir buda yolda kalmana sebep olabilir. En kısa sürede söküp bahsettiğim alana sabitle.

OFG
18 Nisan 2014, 16:55
Motor beynini yemiş demekki :d

hrngndz
18 Nisan 2014, 17:08
Abiler motoru çalıştırıp duruyorum ikide bir yok böyle bir ses yaaa resmen çapır olmuş çat çat çat çat bir ses çıkarıyor anlatamam :D harley davidson olmuş motor yaaa

hasanrs
18 Nisan 2014, 17:16
Daha sen bu motoru alalı bir ay falan oldu... Bir ay sonra ki halim bu mu olacak benim? :(

tr_select
18 Nisan 2014, 17:23
Burada gülücükler saçacağına söküp beyni sabitle. Diğer parça muhtemelen karbüratörle alakalı.. Daha önce ona benzer bir parça görmediğim için net yorum yapamıyorum.

Hasan, beyin kolay kolay takıldığı yerden çıkacak bir parça değil. Güzel sabitlenmemiştir... Çin malı motorlara biraz daha nazik davranmak gerekiyor. Sevip, ilgilenip değdirmek gerekiyor ara sıra :mrgreen:

hasanrs
18 Nisan 2014, 17:26
Burada gülücükler saçacağına söküp beyni sabitle. Diğer parça muhtemelen karbüratörle alakalı.. Daha önce ona benzer bir parça görmediğim için net yorum yapamıyorum.

Hasan, beyin kolay kolay takıldığı yerden çıkacak bir parça değil. Güzel sabitlenmemiştir... Çin malı motorlara biraz daha nazik davranmak gerekiyor. Sevip, ilgilenip değdirmek gerekiyor ara sıra :mrgreen:

Aynen öyle geçen pazar Anadolu kavağında Yoros kalesine çıkmayacaktım. Motor bir hafta olayın şokunu yaşadı. Ben kimleri taşıyorum üstümde? Ne yollara soktu beni diye... 4000 civarı güzel maxi scooter bulsam hemen alacağım yada kuba superlight 150 mi alsam acaba :(

ectuna
18 Nisan 2014, 17:42
Ah Hasan Ah.
almadın bir YBR yada CBF kral gibi binecektin.
Ne aklın kalacaktı ne düşünecektin.
İstediğin gibi çeyrek altın gibi de bozduracaktın.
Hala geç değil

Aynen öyle geçen pazar Anadolu kavağında Yoros kalesine çıkmayacaktım. Motor bir hafta olayın şokunu yaşadı. Ben kimleri taşıyorum üstümde? Ne yollara soktu beni diye... 4000 civarı güzel maxi scooter bulsam hemen alacağım yada kuba superlight 150 mi alsam acaba :(

kemboo
18 Nisan 2014, 18:03
o boru hava ile ilgili bir şey olabilir okadar ses yapıyorsa

tr_select
18 Nisan 2014, 18:12

Şehir içi kullanım için kanuni ronny 150 almıştım. Çok ama çok memnundum. Üzerinde bir kaç parçayı değiştirdim karbüratör-beyin gibi. Uçuyordu namussuz :)
Cbf-ybr tokatlıyorum desem abartmam hani, o derece. Yalnız sıkıştırmadan dolayı 3 kere yolda kaldım. Olur olmadık yerde motoru çok sıkıştırma, direk kayış kopartıyor namussuzlar.
RR sonrası scooter'a binince nirvanaya ulaşıyorsun. Hadi oğlum beş kilometre daha hadi oğlum az daha derken çat... :pr:

Nazik davranırsan her yola geliyor bu tarz motorlar. Maaşallah gülüme diyelimde, tatlı laflar edelimde as150 sorun çıkartmasın :)

hasanrs
18 Nisan 2014, 18:48
Ah Hasan Ah.
almadın bir YBR yada CBF kral gibi binecektin.
Ne aklın kalacaktı ne düşünecektin.
İstediğin gibi çeyrek altın gibi de bozduracaktın.
Hala geç değil

Yok ybr cbf hala istemiyorum :)

kemboo
18 Nisan 2014, 18:51
hocam alacan bi cbf dağa mı sürüyon tepeye mi sürüyon yolda mı gidiyon napıyorsan yap 2 gün sonra dağılcak mı diye düşünme. Ben daha hiç vidasını sıkmadım motorumun çünkü gevşemiyor çok şükür hatta bazen açmam gerektiğinde açamıyorum öle yapmış adamlar :mrgreen:

hasanrs
18 Nisan 2014, 18:52
Yaa iyi hoş da bakınca zevk almıyorum meretten... Honda hastasıyım ama çok tipsiz motor yaa :(

Bizim Asyacık ile Kozyatağından Tem e girerken meyilli yolda 95 i gördüm sonra dedim aman zormayalım sürpriz yapmasın malum çinli... yavaşladım :) Yolda bırakmasın yeter yaa :)

_pLay_06
18 Nisan 2014, 19:05
hocam 1. yı bılmıyorum fakat 2. olan motorun beyni

kdiner
18 Nisan 2014, 19:13
1- Geri dönüşüm hortumu
2- Dedikleri gibi beyin

ridvan35
18 Nisan 2014, 20:57
1.si egsozdan kopmus arkadasim egsozu incele nerden kopmussa bul eskisi gibi yaptir. 2.si beyin sabitle

ronnytechno
18 Nisan 2014, 21:10
Ronny Candır apartmanda duruyo bugun yeni muayenesini yaptırdım isteyen varsa satayım :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:04 ----------

http://i.hizliresim.com/QXAEpr.jpg (http://hizliresim.com/QXAEpr)

Sınıfının en yakışıklısıdır haa demedi demeyin :)

hrngndz
19 Nisan 2014, 17:01
Mesaj yazan herkese çoook teşekkür ediyorum ama istemeye istemeye gittim servisine ve yaptırdım. Başına gelebilecek arkadaşlara ise sorunu söyleyeyim. (Hasan hocam özellikle sen dinle) bu hortum bir arkadaşımızın da dediği gibi çiğ yakıtı direkt eksoz egzost egsoz eksos (her ne ise) :D egzoz a göndermek yerine geri dönüşüm ile mtoora gönderiyor ve yeniden yakılmasını sağlıyormuş ama tamirci arkadaşın söylediğine göre TIRT bir sistemmiş hiçbir halta yaramıyormuş ve böyle her modelde kopuyormuş. Ustacım bi güzel söktü motoru ve o hortumun olduğu yeri bulup tamamen kaynatıp tıkadı o sistemi iptal etti. Bmw gibi huzurlu bir sesi var motorun artık at gibi gidiyor :D

Ayrıca bu çin motoruna çamur atanlar bir kez daha düşünsün altınızdaki dünyanın en dandik motoru da olsa ben 110 yapıyorum valla bana mısın demiyor çokta temiz gidiyor bakımlı temiz kullanırsan her motor iyidir. Motorumu çok seviyorum.

Asya nostaljisi olup istanbul içinde takılmak isteyenlerle buluşalım kaynatalım beyler mangal semaver yapalım buyrun :)

Edit: Fotoğraftaki 2. numaralı şey de doğru beyin fakat yerinden çıkmış kopmuş. Cırt cırt kopca ile motor şasi demirine iyice sıkıca bağladı usta her şeyi halletti eline sağlık.

Araya 20 lira sıkışmış derler ya :O Tam da 20 lira tuttu

zozturk
21 Nisan 2014, 01:05
1 numaralı parcayı genelde körkülüyorlar benede zamanın öyle yapmıstım gecmiş olsun:9

rumelian
22 Nisan 2014, 22:20
:) yahu arkadaş çiğ benzini tahliye eden hortumun koparak, egzozun üstüne düşmüş. oradan 1-2 damla benzin sıcak egzoza gelse alev alırdın. beyin de dışarı sarkmış. hala Çin motoruna laf yok diyorsun :) aman dikkat et böyle şeylere... güle güle kullan.

gelebek
22 Nisan 2014, 23:05
kusura bakmada, görünce kahkaha attım,sen beni güldürdün allahta seni güldürsün,ama dikkate al, tam olarak nedir ne deyildir bilmiyorum ama çözmeden yollara çıkma ;)

serkanADH13
22 Nisan 2014, 23:51
Arkadaşın 1. resim Katalizör çıkışı olan EKSOZDAN ÇIKIŞ ALAN borudur,
ve oradan eksozdan çıkan sese benzer ses çıkar,

ve yapılmazsa o ses çok can sıkıcı duruma uzaaaar gider,,,

dieri CDI beyindir,
o orada sallanmaya devam ederse eğer kablolarda kopma olursa motor çalışmayabilir,
stop etmeyebilir,
dengesizleşebilir vs,,,vs...

sen en kısa zamanda motorunu servise veya bir tamirciye göster,,,

ferhatkars
22 Nisan 2014, 23:59
:) yahu arkadaş çiğ benzini tahliye eden hortumun koparak, egzozun üstüne düşmüş. oradan 1-2 damla benzin sıcak egzoza gelse alev alırdın. beyin de dışarı sarkmış. hala Çin motoruna laf yok diyorsun :) aman dikkat et böyle şeylere... güle güle kullan.

valla hacım, çinlilerin çiğ benzini geri gönderen sistemi çalışsaydı şimdiye kadar bir sürü yanık motor görürdük...
benimki de dahil :queen::queen: