PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : marş basmıyor...

serdar1547
16 Nisan 2014, 10:04
Merhaba Arkadaşlar...
Son dört aydır motora doğru düzgün binmiyordum,kış soğuklarından dolayı ayda bir kez felan ancak biniyordum,son bir/iki haftadır ise aktif bir şekilde biniyorum fakat marşa bastığımda bazen sadece akü tarafından bir cızırtı geliyor,motor çalışmıyor.Bu konu hakkında bir fikri olan var mı?
Akü bitmiş diyeceğim ama bunu her zaman yapmıyor üstelik lambalar felan hepsi çok iyi derecede yanıyor.Birde bu sorunu her zaman yapmıyor,mesela akşam marş basmadı sadece cızırtı çıkardı bir ara da basacak gibi oldu ama olmadı marşa bastığımda,ama sabah kalktım hemen aldı marş.
Yardımlarınızı bekliyorum

COMTAN
16 Nisan 2014, 10:25
genelde akü bağlantılarından kaynaklanır.akü bağlantılarını kontrol et oksitlenme varmı.kabloları kontrol et bilhassa şase bağlantısına bak herşey düzgün gibi görünsede bazen oksiten dolayı kablo içten kopabilir.akünün oralardan cızırtı geliyorsa bu ark yaptığına işaret.

serdar1547
16 Nisan 2014, 14:04
genelde akü bağlantılarından kaynaklanır.akü bağlantılarını kontrol et oksitlenme varmı.kabloları kontrol et bilhassa şase bağlantısına bak herşey düzgün gibi görünsede bazen oksiten dolayı kablo içten kopabilir.akünün oralardan cızırtı geliyorsa bu ark yaptığına işaret.

akü kablolarına baktım,oksitlenme vardı,aseton felan sıktım şu an oksit felan görünmüyor ama zaten oksitlenme yokken yapıyordu bu sorunu

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:47 ----------

Sorun çözüldü,akü boşalmış

atomhamdi
16 Nisan 2014, 14:32
Büyük ihtimalle marş rolesi bozuk elektrikten ve motordan anlıyorsan role uçlarını kendin kısa devre ederek çalıştırmayı dene, marş basarsa röle bozuk
Yine de basmazsa marş motoru kömürleri bitik olabilir.
Marş motorunun sağlamlığını kontrol etmek için kalın bir kablo (kablo kalınlığı 6mm ve üzeri olmalı) ile marş motorunun + kutup bağlantı ucuna aküden direk + ucu dokundurduğunda marş yaparsa da motor sağlam demektir.
Geriye kablolar bağlantılar kalıyor. Anlamadığın yer olursa yardımcı olurum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:29 ----------

Pardon sorun çözüldü kısmını görmemişim.

serdar1547
16 Nisan 2014, 16:24
Büyük ihtimalle marş rolesi bozuk elektrikten ve motordan anlıyorsan role uçlarını kendin kısa devre ederek çalıştırmayı dene, marş basarsa röle bozuk
Yine de basmazsa marş motoru kömürleri bitik olabilir.
Marş motorunun sağlamlığını kontrol etmek için kalın bir kablo (kablo kalınlığı 6mm ve üzeri olmalı) ile marş motorunun + kutup bağlantı ucuna aküden direk + ucu dokundurduğunda marş yaparsa da motor sağlam demektir.
Geriye kablolar bağlantılar kalıyor. Anlamadığın yer olursa yardımcı olurum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:29 ----------

Pardon sorun çözüldü kısmını görmemişim.

arabadan motosikletin aküsüne takviye yaptığım anda marş çalıştı bende şu an aküyü şarj ediyorum

ogzcngdk
16 Nisan 2014, 19:47
arabadan motosikletin aküsüne takviye yaptığım anda marş çalıştı bende şu an aküyü şarj ediyorum

umarum akü şarj tutar, tutmazsa değişicek hocam biliyosundur zaten :) motoru yatırmanın bedeli :)

OFG
16 Nisan 2014, 20:33
Hergün bir avuç fındık iyi gelir :D

serdar1547
17 Nisan 2014, 10:58
umarum akü şarj tutar, tutmazsa değişicek hocam biliyosundur zaten :) motoru yatırmanın bedeli :)
size sonuna kadar katılıyorum,motoru yatırmanın bedeli...ama dün şarj ettim aküyü,motor şimdi canavar gibi

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:42 ----------

Hergün bir avuç fındık iyi gelir :D

ben her akşam pekmez içiyorum ama...