PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Honda CBF 150 Motor Çalışmıyor!!

akcanca
11 Nisan 2014, 10:35
uzun süredir yatmakta olan cbf 150'lik motoru çalıştıramadım. uzun süredir çalışmadığı için aküsünün zayıflamış olabileceğin düşünüyorum. ancak. bu konularda çok tecrübesizim.

motoru eski haline nasıl döndürebileceğimle ilgili bir fikrim yok. bir arkadaştan yokuşta vurdurma yöntemi öğrendim lakin bunu deneyebilecek ne tecrübem ne cesaretim var..

motor 2012 model.. 2013 üçün şubatında aldım. daha bir yılını yeni devirdi yani. araştırmalarıma göre akünün beş yıl ömrü var.. aküyü değiştirmnek makul görünmüyor bu durumda. servisi aradım. 70 tlye geliriz dediler. ama ne zaman gelecekleri meçhul.. bide gelseler bile yerinde halledilebilecek bir konumudur bilemiyorum.. yeni akü alsan daha ucuza mal edersin diyen arakdaşlarım oldu ama akü alsam da ben değiştirebilir miyim.. aküyü değiştirmek işe yarar mı bunların hepsi muamma.. bilgisi olan tecrübeli bir arkadaş varsa bilgi rica ediyorum.. iyi günler

serkanADH13
11 Nisan 2014, 10:55
dostum akü ömrü 2 yl olayı artık bitti denebilir,
motor yattığı zaman akü ölür,,,

yatan motorun karbüratörü kurum bağlayabilir,
aküsü boşaldığı için marş yapmadığından çalışmıyor olabilir,
sen bir arabadan yardım iste ve takviye yapın,

araba aküsüde 12 volt oldugundan sorun yaşamassın ve motorun çalışır,

veya bir motorcudan yardım iste motoru vurdurmayı denesin,

servisi felan çağırma 70 lira çok para bu iş için,,,

arslan26
11 Nisan 2014, 10:56
Depo ve karburatordeki benzine kadar hepsini bosalt yeni benzin doldur, aku yu sarj et yada kontrol ettir aku uzun sure sarj olmadigindan olmus olabilir, aku ve benzini yeniledinmi bas marsa haaarrrtt diye calisir honda bu baskasina benzemez

babaduru
11 Nisan 2014, 10:58
https://www.youtube.com/watch?v=xY4tDpJRIz0

Sosyete59
11 Nisan 2014, 11:00
vurdurmayı dene yan ayaklık yokmu çalıştırmak için

Blackeagletr
11 Nisan 2014, 11:01
Hocam bu kadar korkmayın, yokuşta vurdurmak öyle sandığınız kadar zor bir iş değil.

https://www.youtube.com/watch?v=xY4tDpJRIz0
Eğer akü bittiyse de iki tane kablo bağlı aküye onları söküp yeni aküye aynı şekilde bağladınız mı olay bitti.

arslan26
11 Nisan 2014, 11:09
Icindeki benzinde eskimistir, benzinide tazele motorun saglikli calismasi icin, bunuda unutma lutfen

kalafatoglu
11 Nisan 2014, 11:13
Motorunda alarm varsa o bitirmiştir.Servis çağırmana gerek yok motosikletin sol tarafındaki gri kapağı aç akü orda sen açamıyorsan birinden rica et aküyü al şarja götür.

dockerengin
11 Nisan 2014, 11:48
Sen o motoru vurdurup çalıştırmayı dene ilk önce.

abeciMotoru
11 Nisan 2014, 11:52
illa yokuşta vurdurman gerekmiyor, tak 2. vitese, motorun üzerindeyken ayaklarınla birazcık hızlansan bile debriajı bıraktığın an motor çalışır.

brtvrdrl
11 Nisan 2014, 12:07
Ben motoru satin aldigimdan beri mars calismiyor. 2 yildir vurdurarak calistiriyorum. Vurdurmak oyle atla deve degil. Cok kolay ve kullanisli birsey.

abeciMotoru
11 Nisan 2014, 12:26
Ben motoru satin aldigimdan beri mars calismiyor. 2 yildir vurdurarak calistiriyorum. Vurdurmak oyle atla deve degil. Cok kolay ve kullanisli birsey.
kışın soğukta vurdurmak da kar etmiyor hocam :)

turkish39
11 Nisan 2014, 12:38
Honda o bişey olmaz,çalışması lazım,yanlışın var senin.

brtvrdrl
11 Nisan 2014, 13:05
Kisinda jikleyi acip vurduruyorum hocam. Vurdurmanin kitabini yazicam yakinda. Ucak verseler, bak su tusa basinca calisiyor deseler birakin vurdurarak calistiricam derim :P :D

ferdinandd
11 Nisan 2014, 13:11
Dışarda falan kaldıysa marş tuşundada oksitlenme türü birşeyden temassızlık olup çalışmayabiliyor ( bi Cbf de şahit olmuştum :) )

WD 40 sıktık biraz bekledik direk çalıştı :mrgreen: Bi dene istersen :silent:

kemboo
11 Nisan 2014, 13:41
1. muhtemelen senin benzinin oktanı bitmiş onu komple değiştirmen lazım
2. akün zayıflamış yada ölmüş olabilir cbf de ayak marşı yok diye biliyorum o yüzden motoru ittirerek biraz hızlan ve 2. vitesde debriyajı bıraktığında çalışması lazım ( benzin değiştikten sonra) yapamazsanız aküyü şarj ettirin. Başka herhangi bir nedeni olacağını sanmıyorum.

F54
11 Nisan 2014, 14:08
vurdurmadan önce jikle yi açmayı unutma

nurol
11 Nisan 2014, 14:13
hocam 2. vitese tak debriyaja bas yokuş aşağı motoru it biraz hızlansın motor sonrada debriyajı bırak çalşır gibi olur debriyaja bas 1. vitese at devam et vurdurmaktanda fazla korkma.

akcanca
11 Nisan 2014, 14:54
çok teşekkür ederim tavsiyeler için.. motoru tekrar yokladım.. akü artık gık etmiyor.. tamamen boşaldı sanırsam.. vurdurma işini yapamam sanırsam ya.. aküyü değiştirebilirmiyim bilmiyorum ama bunu deniycem eğer bugün servis gelmezse.. bu servis de kendi kafasına göre geliyor bunu da anlamış değilim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:50 ----------

yok manuel çalıştırma olayı bunda.. titanların eski modellerinde var o..

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:52 ----------

benzin 6 aylık oldu galiba.. kasım başında fullemiştim depoyu..o oktan azalması nasıl oluyor onu anlamadım..

jackonbir
11 Nisan 2014, 14:57
cbf 150 ve çalışmıyor kelimelerini ilk defa yanyana gördüm :bounce:

akcanca
11 Nisan 2014, 15:01
bide vurdurarak çalıştırmayı başarırsam her defasında vurdurarak çalıştırmam gerekir mi yoksa akü bir defa şarj edince kendini düzelmiş olur mu?

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:59 ----------

:)jackonbir bende iki kelimeyi yan yana görmeyi hiç istemezdim ama kader de bunu da görmek varmış

brtvrdrl
11 Nisan 2014, 16:38
Motor calissin bir kere biraz gezdigin zaman aku sarj olur..

akcanca
11 Nisan 2014, 16:47
Teşekkür ederim brtvrdrl.. ilk iş vurdurmayı deniyecem artık yapacak bişi yok.. servisi bekliyorum ama bu saate gelmediklerine göre artık gelmezler diye tahmin ediyorum.. yolda kalsak demek ki üç gün bekleyecez!

capozzz
11 Nisan 2014, 17:42
Senin akün yatmaktan şarj kaçırmış. Yalnız tamamen boşalan akü çalıştıktan sonra biraz gezmek ile eskisi gibi şıkır şıkır şarjlı hale gelmez. Yüksek devirde bir müddet gitmen gerekir. Benim tavsiyem üşenmeden aküyü söküp şarj ettirmen, çok basit bir iştir, normal oto elektrikçisi şarj edebilir. 5 lira alıyorlar şarj için :)

Daha sonrası içinse, eğer motor uzun süre yatacaksa akü kutup başlarından bir tanesini söküp öyle bırakmalısın. Böylece akün şarj kaçırmaz.