PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor stop ediyor.

hasanrs
10 Nisan 2014, 10:32
Arkadaşlar,

Scooter ım tek marşta çalışıyor sabah ama sık sık stop ediyor? Isındıktan sonra stop etmiyor ama soğukken stop etmesini nasıl engelleriz?

kngsze
10 Nisan 2014, 10:34
Benim motorda yapıyor onu egzozdan put put diye ses geliyor seyir halinde stop ediyor.
Bence 2 dakika ısıtıp kalkmak çözüm yolu olur :mrgreen:

hasanrs
10 Nisan 2014, 10:36
Ohoo onu beklemek zor. Dururken ışıklarda stop ediyor gaz veriyorum motor yok :) el ile desteklemek lazım demek

Sam@
10 Nisan 2014, 10:44
Arkadaşlar, İstanbulun motoru scooter. Kesin bilgi! :)
demiştin dün..

vitesli olmasın senin scooter :)

hasanrs
10 Nisan 2014, 11:07
Vitesli stop etmiyor mu? O da eder bence... Dün Barkının videolarını izledim. Kymco, Yamaha falan... Fena bileniyorum yaa!

Sam@
10 Nisan 2014, 11:13
abi dün hala stop ettirdiğimi yazmıştım, bu da senin cevabındı ;
Arkadaşlar, İstanbulun motoru scooter. Kesin bilgi! .

Sonuç olarak haklısın, İstanbul trafiğinde scooter büyük kolaylık. Bugün işe gelirken ( yaklaşık 2 km )aha stop ettirmedim dedim,4 yol ağzına geldim 100 mt sonra park edicem, 4 yol ağzında stop ettirdim. Bugünü de boş geçmedim.

alicebbar
10 Nisan 2014, 11:15
Motoru soğuk iken kullanmak iyi değil diyorlar, zarar veriyormuş en iyisi sabahları bir müddet ısınmasını beklemek. Ben ısınmadan asla çıkarmam yola.

serkanADH13
10 Nisan 2014, 11:22
rolantıyı bıraz yukseltmen yeterlı...

dockerengin
10 Nisan 2014, 11:27
Hocam zaten yaptığın çok sağlıklı bir şey değil. Motoru 3-5 dk ısıtmadan yola çıkma.

hasanrs
10 Nisan 2014, 11:41
abi dün hala stop ettirdiğimi yazmıştım, bu da senin cevabındı ;
Arkadaşlar, İstanbulun motoru scooter. Kesin bilgi! .

Sonuç olarak haklısın, İstanbul trafiğinde scooter büyük kolaylık. Bugün işe gelirken ( yaklaşık 2 km )aha stop ettirmedim dedim,4 yol ağzına geldim 100 mt sonra park edicem, 4 yol ağzında stop ettirdim. Bugünü de boş geçmedim.

Hocam stop ettirmek başka motorun kendiliğinden stop etmesi başka... Ben zaten vitesle uğraşmayayım diye scooter aldım. Haa fitesli kullansam stop ettirmem asla o ayrı konu hahah

Sam@
10 Nisan 2014, 11:51
Hocam stop ettirmek başka motorun kendiliğinden stop etmesi başka... Ben zaten vitesle uğraşmayayım diye scooter aldım. Haa fitesli kullansam stop ettirmem asla o ayrı konu hahah

Helal olsun abi o zaman sana, ben beceremiyorum demek ki vitesli kullanmayı. inş. sorunun en kısa zaman da çözülür.

hasanrs
10 Nisan 2014, 12:09
Büyük cc scooter candır :)

cenkito
10 Nisan 2014, 12:17
bence

ısıtma denilen seydeki asıl mantık

parcaların ısınmasından ziyade,

süzülen yagın motor blogu içindeki gitmesi gereken tüm yerlere varabilmesi için gececek süredir

denildiği gibi

rölantiyi az yukseltmeniz soguk zamanda stop olayını engelleyecektir

kalafatoglu
10 Nisan 2014, 12:20
Devri yükselt o zaman etmez

hasanrs
10 Nisan 2014, 12:31
Ben cumartesi gidip yağ, buji, hava filtresi değiştireyim. İçim rahat etsin. Gaz telini değiştir demişti bir MT ci arkadaş. 2011 model ne dersiniz? Değiştireyim mi?

cenkito
10 Nisan 2014, 12:34
tel ucuz bişey yolda kopmasından iyidir.

takmadan önce telle dıs kılıfı arasına kalın motor yagı sıkın, daha uzun ömürlü olur

Uğur
10 Nisan 2014, 12:37
Sabahları yaklaşık 1 dakika kadar motosikletinizi rölantide bekletip yola bu şekilde çıkarsanız sorun ortadan kalkacaktır.

Şayet buna rağmen sorun devam ediyorsa diğer arkadaşların belirttiği gibi rölantiyi biraz yükseltin.

hasanrs
10 Nisan 2014, 12:39
cenkito ben anlamam. Serviste bakacağım nasıl yapılıyor. Tecrübe kazanacağız :)Birde elcikleri değiştirsem ama süslü bir şey olsa diyorum. Sonra değiştirebilir miyiz?

cenkito
10 Nisan 2014, 12:46
elcik olayı cok kolay. kendin yapabilirsin. servisde iken gaz kolu cevresine dikkat et orası biraz farklı

tel baglantı yeri. orayı kaparsan cok rahat değiştirirsin

hasanrs
10 Nisan 2014, 12:49
Ben bu motoru sevmeye başladım yaa... Çin alma falan dediler ama çin meselesi değil bakım meselesi bence olay?

cenkito
10 Nisan 2014, 12:50
cok uzun vadede kalite ortaya cıkıyor, yoksa motorun limitlerini zorlamazsanız çinlide gayet temiz iş görüyor

yolda bırakmıyor, ama bakımlı ve hor kullanılmamıs olmalı

Osırıs
10 Nisan 2014, 12:51
Abi koltuğu sök motoru çalıştır karbüratörü bul ok işaretli vidayı saat yönünde çevir zaten sesten anlarsın,çok açma tekeri döndermeyecek bir konumda sabitle http://imgim.com/gy6-carburetor-scooter-50cc-carburettor-parts-atv-carburator-50cc-gy6-50cc-139qma-139qmb-engine-pd19j-carb.jpg

Burda da dik konumda resmini koyuyorum, kırmızı fişin altında görünüyor sıkacağın vida,çok basit servise gitmeye değmez http://www.motoperformans.com/uploads/productsimages/1a83bfd5-aa1c-47ae-b50c-db709e11600d.jpg

hasanrs
10 Nisan 2014, 12:59
Osiris servis gibisin maaşallah! Teşekkürler :D

cenkito
10 Nisan 2014, 13:12
sadece rolanti için servise gidilmez zaten.

krburatörü görünce gaz ver, oradaki gaz telinin baglı oldugu dönen yuvarlak kısmı görürsün.

birde o yuvarlak kısmı dönderen yaylı bir vida var, rolanti vidası o

o vidayı sıkınca yuvarlak yer döner sanki siz gaz veriyormuscasına rolantı artar

gaz teli kırmızı üzerine mavi noktalı çizdiğim ok yonunda ceker

mavi işaretli üstteki yaylı vida ise sıkıldıgında temas yerinden dolayı

aynı sekilde gazı kelebegini döndürür

http://i.hizliresim.com/rLdYV7.jpg

http://i.hizliresim.com/7m82b5.jpg

hasanrs
10 Nisan 2014, 13:22
Anladım. Bu motor olayını çözcem. Belki ilerde custom chopper bile yaparım. :)

cenkito
10 Nisan 2014, 13:23
biraz kafa yorunca çalısma mantıgı kolaydır.

neden olmasın istedikten sonra imkanlar cercevesinde hersey yapılabilir.

Osırıs
10 Nisan 2014, 13:27
başgan benle yolda kalmazsın raad ol xd :queen: önceki çinli scooterimi görsen,motoru komple indirip silindiri değiştirmiştim.onda az buçuk usta olduk tabi

Sinan Aksu
10 Nisan 2014, 13:37
Soguk havada motorun stop etmesi kullandığınız motora göre normaldir,
Motor ısınıncaya kadar küçük çaplı her motorda bu görülür.

Özellikle sırf bu yüzden rolantiyi yükseltmenizi tavsiye etmiyorum.
Motor ısındıktan sonra yüksek rolanti neticesinde motorunuzda ekstra bi ısınma meydana gelecek ve yakıt sarfiyatınız bu oranda artacaktır.

hasanrs
10 Nisan 2014, 13:52
Osiris sendeyim. Bakımdan sonra sahilden sana doğru geliyorum haha

Osırıs
10 Nisan 2014, 14:09
Osiris sendeyim. Bakımdan sonra sahilden sana doğru geliyorum haha

Patronda seni sahile göndereyim de gez diyordu valla :queen: anca hafta sonu başgan sen uzunlarda dürüm ye güzel yapıyorlar

hasanrs
10 Nisan 2014, 14:10
Patronda seni sahile göndereyim de gez diyordu valla :queen: anca hafta sonu başgan sen uzunlarda dürüm ye güzel yapıyorlar

Tamam haftasonu işte. Başgansak o kadar da değiliz :D

Osırıs
10 Nisan 2014, 14:50
Tamam haftasonu işte. Başgansak o kadar da değiliz :D

Aslında seni pazar günü akfırata çağırıp ordan göçbeyliye geçip oraya da çağırıp ordan da kurtdoğmuşa kaçıp ordan seslenip şileye kadar sürükleme niyetim var, gel başgan şurdayım,az daha gel,az daha ilerle derken ohoooo :queen:

hasanrs
10 Nisan 2014, 14:58
hahaha :))

tr_select
10 Nisan 2014, 15:21
Hasan, ectuna ile bir ara görüşeceğiz kadıköyde. Senide çağırırım... İyi kötü bildiğim kadarıyla gerekli bilgileri aktarırım sizlere.

Bujidir, filtredir, karbüratördür vs vs vs. :)

kngsze
10 Nisan 2014, 15:23
Hasan, ectuna ile bir ara görüşeceğiz kadıköyde. Senide çağırırım... İyi kötü bildiğim kadarıyla gerekli bilgileri aktarırım sizlere.

Dinleyici olarak katılabiliyor muyuz ya :sunny::sunny:

hasanrs
10 Nisan 2014, 15:24

Çekerim scooter ımı sizi racinglerin yanına. Hava 1500 :))

kngsize Bekliyoruz.

tr_select
10 Nisan 2014, 15:28
Allah sizlere daha iyilerini versin kardeşim :)

Üsküdardaki hasan, bende kuruçeşmede oturuyorum. Yalnız şu sıralar baya baya bi uzaktayım... Müsait bir zamanda haberleşiriz, görüşürüz...

hasanrs
10 Nisan 2014, 21:54
Hacılar imesten ciktim ataşehir içinde tam palladium önünde stop etti yaa... Tam döner kavşakta kaldim. Daha nasil isinacak bu motor...

motorcu48
10 Nisan 2014, 22:02
valla benim motorda soğukken bu aralar gazı kestiğimde çok nadiren yüksek bi ses çıkarıp elektirik kesmeye başladı .motor tamircisine sorucam bakımınıda yaptırmıyorum malum :P

Oz.
10 Nisan 2014, 22:40
Hacılar imesten ciktim ataşehir içinde tam palladium önünde stop etti yaa... Tam döner kavşakta kaldim. Daha nasil isinacak bu motor...

Rölanti ayarını yap yada yaptır abi rölanti çok düştüğünden yapabilir. Hani vitesli olsa diyeceğim debriyaj bırakmıyordur ondandır ama viteslide değil. Bende bir ısınamadım otomatik motorada arabaya. Ama senin ilk yapman gereken rölanti ayarını biraz üst konumlara çekmen. Bir dene ondan sonra bekliyoruz seni sahilde.

hasanrs
10 Nisan 2014, 22:44
Cumartesi servise gideyim bir bakım yaptırayım. En güzeli bakım. Aklımda kalmasın hiç bir şey.

irfan46
10 Nisan 2014, 23:00
çin malları bakımda olsa yine çin yani dandik japon motora bakım yap 1 yıl sorunsuz bin ama çin malına bakım yap 2-3 ay zor binersin kalite farkı daha çin malı almam

hasanrs
10 Nisan 2014, 23:03
Şu an ne kullanıyorsun?

][K][LA][S][
11 Nisan 2014, 01:37
Karbüratorun tahliye bölümündeki benzini temizle bide hava filtreni kontrol et

cenkito
11 Nisan 2014, 02:21
çin malları bakımda olsa yine çin yani dandik japon motora bakım yap 1 yıl sorunsuz bin ama çin malına bakım yap 2-3 ay zor binersin kalite farkı daha çin malı almam

bu konu ayrı mevzuu ama yazmadan edemiyecegim

bir arkadasımda xr 400 vardı yeni aldıgında 100 lira sadece piston segman masrafı yaptı

ben işden anlayan olarak çinlinin komple alt motorunu değil yenilemek modifiye ederim

japon iyidir ama bir yere kadar.

işin içine ekenomi ve kısa vadeli kar zarar ilişkisi girerse eski JAPON KAR DEĞİL ZULUMDÜR

hasanrs
11 Nisan 2014, 09:53
Bugün motoru almadım hem ekipmanım yok hem de yağmurda riske girmek istemedim ama araba ile pek sıkıldım. Hatta benim yerim olsa ucuz bir motor alıp cafe racer yapasım var!