PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Büyük Tartışma Buyrun İçeri..

ccc67
09 Nisan 2014, 16:25
Değerli forum üyeleri size tartisilacak bir konu soruyorum. Kaskin üretim tarihinden 5yil sonra özeliğini yitirir mi yoksa alakası yok mu? Her 2sini de diyen insanlarla karsilastim tecrübeler ve bilgilerinizi bize aktarin lütfen yeni kask alacak arkadaşlara ve bana yardimci olmuş olursunuz. Teşekkürler:rendeer:

hasanrs
09 Nisan 2014, 16:27
Son kullanma tarihi var mı bilemiyorum ama kimyasalların zamanla özelliğini yitireceğini de unutmayalım. Hem kaskçılar kask mı yiyecek? Onlar da para kazansın dime? %100 yerli kask çıksın artık :D

ShockWave
09 Nisan 2014, 16:29
bende şunu sorayım hazır tartışma varken kaskın vizör hariç dış kısmını her hangi birşey ile silersek sıkıntı olurmu yani kabukta bır sıkıntı felan çünkü tozlanıyor :))

ccc67
09 Nisan 2014, 17:16
Son kullanma tarihi var mı bilemiyorum ama kimyasalların zamanla özelliğini yitireceğini de unutmayalım. Hem kaskçılar kask mı yiyecek? Onlar da para kazansın dime? %100 yerli kask çıksın artık :D

Sizce özellik kaybeder mi

YouSuffer
09 Nisan 2014, 17:17
kabukta sıkıntı olmaz cunku oda bı nevı masa sandalye gıbı bı materyallerden yapılmış sert birşeydir. Rafta saklama omru 5 yıldır bir kaskın ve içindeki malzeme kopuk vs. 2-3 yıla sertleşir diye söylediler bana.

Voodoo Child
09 Nisan 2014, 17:19
ben inşaat sektöründeyim. sana şöyle söyleyeyim, bizim çeşitli sebeplerle kullandığımız poliüretan ve plastik malzemelerin çoğu güneşle temas ettiği anda eskimeye başlar. ha bazıları özelliğini 1 ayda bazısı 5 yılda bazısı da 50 yılda yitirir ama yitirir sonuçta.
bu özellikler de nedir: mesela en başta daha kırılgan olurlar zamanla. sertleştikleri için elastiki kabiliyetleri azaldır güneş yıpranması sonucu.
mesela renkleri solar falan filan. birleşim yerlerindeki kimyasal maddelerin özellikleri de biter zamanla. o yüzden binalar sert plastikten değil de hala ahşap, beton ve tuğla türevi malzemelerden yapılıyor :)
sonuçta demek istediğim;

dış kabuk: termoplastik olanlar kesin eskir ama ne kadar bilemem 5 ya da 6 sene. fiberlerde ise kalitesine göre çok daha uzun ömürlü olur.
iç kabuk: bunların hemen hepsi strafor halk arasında köpük dediğimiz, darbe sırasında kafatasına gelen yükü emmesi için yumuşak olan maddeden yapılmıştır. ve bunun özelliğini yitirmesi gibi bir şansı vardır. zamanla kartlaşır. gerçi güneş ya da dış hava koşullarına maruz kalmaz. fakat kafandaki terden bulaşan asitler bir zarardır, ayrıca tak çıkar tak çıkar, artı rüzgar basıncı ile yavaş yavaş deforme olma riski taşır.

sonuç: ben 5-6 senede bir değiştiririm riske girmem. bugün 500 tl paraya sharp 5 yıldız kasklar var. 6 senede 500 tl, ayda 7 lira yapar. beyin bedava mı? karar sizin

ugurcan88
09 Nisan 2014, 17:26
ben inşaat sektöründeyim. sana şöyle söyleyeyim, bizim çeşitli sebeplerle kullandığımız poliüretan ve plastik malzemelerin çoğu güneşle temas ettiği anda eskimeye başlar. ha bazıları özelliğini 1 ayda bazısı 5 yılda bazısı da 50 yılda yitirir ama yitirir sonuçta.
bu özellikler de nedir: mesela en başta daha kırılgan olurlar zamanla. sertleştikleri için elastiki kabiliyetleri azaldır güneş yıpranması sonucu.
mesela renkleri solar falan filan. birleşim yerlerindeki kimyasal maddelerin özellikleri de biter zamanla. o yüzden binalar sert plastikten değil de hala ahşap, beton ve tuğla türevi malzemelerden yapılıyor :)
sonuçta demek istediğim;

dış kabuk: termoplastik olanlar kesin eskir ama ne kadar bilemem 5 ya da 6 sene. fiberlerde ise kalitesine göre çok daha uzun ömürlü olur.
iç kabuk: bunların hemen hepsi strafor halk arasında köpük dediğimiz, darbe sırasında kafatasına gelen yükü emmesi için yumuşak olan maddeden yapılmıştır. ve bunun özelliğini yitirmesi gibi bir şansı vardır. zamanla kartlaşır. gerçi güneş ya da dış hava koşullarına maruz kalmaz. fakat kafandaki terden bulaşan asitler bir zarardır, ayrıca tak çıkar tak çıkar, artı rüzgar basıncı ile yavaş yavaş deforme olma riski taşır.

sonuç: ben 5-6 senede bir değiştiririm riske girmem. bugün 500 tl paraya sharp 5 yıldız kasklar var. 6 senede 500 tl, ayda 7 lira yapar. beyin bedava mı? karar sizin

Kesinlikle katılıyorum... ayrıca eklemek istediğim şöyle bir durum var: iç malzeme olan köpük aslında bildiğimiz köpüklerden değil, çeşitli kimyasalların birleştirilmesinden oluşuyor, zamanla da esnekliğini kaybederek darbe emici özelliği kayboluyor... dış kabuktaki deformasyondansa içteki deformasyon kaza sırasında darbe emmeyi düşüreceği için daha tehlikeli...

ccc67
09 Nisan 2014, 17:48
sonuçta demek istediğim;

Bu kadar aciklayici bu kadar bilgi.Valla burada olsan elinden operdim usta:) bu yaziyi kopyalayıp kendimde bulunduracağim muhakkak.5 yilda bir kask tabiki alinir sadece alırken tarihe bakmam gerekiyor mu onu merak etmiştim ve bakicam.2yil önce falan üretim tarihi olsa sanirsam yeterince iyidir :) sizce? Ve çok teşekkürler

Recogss
09 Nisan 2014, 17:56
adamın sorduğu soruya bak ya.:D
kaskın sağlamsa sağlamdır arkadaş iş aramayın kendinize.

cihan54
09 Nisan 2014, 18:02
5 yıl uzun bir süre ::sm_smile

diversionf
09 Nisan 2014, 18:50
Kaskin kullanim klavuzunda 5 yil sonra yenisiyle degistirin diyor. Adamlar malzemenin omrunu bu kadar bicmis yada ayarlamis.
Yani riske girmemek lazim.

dionysos06
09 Nisan 2014, 18:56
sonuçta demek istediğim;

Saolun hocam. Bu bilgilerden sonra baska birsey yazmaya gerek yok sanirim. Kaskin anatomisini aciklyan guzel bir yazi olmus.

ronnytechno
09 Nisan 2014, 19:27
Evet ortalama 5 yıl olarak bildiryor üreticiler .Bu ticari bi kaygımıdır hayır! Şunuda eklemek istiyorumki bir defa kaza yapılmış ve darbe almış bi kask özelliğini yitirmiştir artık kullanılmaması gerekir...

Tundzhay
09 Nisan 2014, 19:37
Lastikler de zamanla özelliğini kaybeder. Bunda herkes hem fikir. O yüzden lastiklerde üretim tarihleri üzerinde yazar. Peki kasklarda neden üretim tarihi yazmaz. Sonuçta kaç yılında üretildiğini bilmemiz çok zor. Yıllarca depo yada dükkanda yatmış olabilir kask. O zaman da sorun olur.

ccc67
09 Nisan 2014, 20:35
Lastikler de zamanla özelliğini kaybeder. Bunda herkes hem fikir. O yüzden lastiklerde üretim tarihleri üzerinde yazar. Peki kasklarda neden üretim tarihi yazmaz. Sonuçta kaç yılında üretildiğini bilmemiz çok zor. Yıllarca depo yada dükkanda yatmış olabilir kask. O zaman da sorun olur.
Yazıyor zaten

Tundzhay
09 Nisan 2014, 20:44
Yazıyor zaten
Nerde yaziyor? Ben goremedim...

Utided
09 Nisan 2014, 21:07
Zamanıda LS2 kaskımı alırken firmaya bu konuda bir mail atmıştım.

Kendilerine kaskların ömrünün ne kadar olduğunu, rafta duran 2 yıllık bir kaskı almanın sakıncalı olup olmadığını sormuştum.

Cevap beni çok tatmin etmese de, merak edenler için;

Dear client,

Thanks for your support.

Regarding to your question, for the helmet there is no defined life limitation, but depends how often you use that, under which circumstances, the most important thing is it could protect your if you suffer one accident. And this point has been proved by many our customers.

Hope my answer could satisfy you.

Wish you a nice day!

Thanks & Best regards!

Ivy Xu

International Customer Service

kalafatoglu
09 Nisan 2014, 21:11
Bu tartışma konusu bile olamaz 5-10 yıl tartışılır ama herşeyin bi son kullanma tarihi vardır ;)

eLated.*
09 Nisan 2014, 21:14
Benim bildiğim üretim tarihinden itibaren 5 yıl beklemiş kasklarda köpük sertleşmesi oluyor buda herhangi bir kaza sırasında darbeleri engellemeyip direk kafaya ilettiği için kullanılması&alınması tavsiye edilmiyor.

shooter1
09 Nisan 2014, 21:15
5 yılda 500 lira vermek zor mu geliyor

Recogss
09 Nisan 2014, 21:27
5 yılda 500 lira vermek zor mu geliyor
Katiliyorum kardesim sana

ccc67
09 Nisan 2014, 21:42
Nerde yaziyor? Ben goremedim...

İc pedleri sökün oralarda bi yerde diye biliyorum