PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yaz geliyor bakımlarımızı yapalım. Hangi yağ - yağ filtresi - buji zamanı

okan4037
09 Nisan 2014, 13:32
arkadaşlar yaz geliyor malum havalar sıcak olacak motorlarada binmeye gezmeye başladık bakım zamanı artık geldi diyebiliriz.

benim motorum 2013 yamaha wr 125 r 5.500 de.

yağ olarak castrol 15/50 sipariş geçmeyi düşünüyorum az sonra. mersin yazın çok sıcak oluyor sanırım bu yağ kalın gelmez diye düşünüyorum.

yağ filtresinide değiştirmeyi öneriyorlar durumunu tam bilmiyorum yağ filtresini kontrol etme yada temizleme seçeneğimiz varmıdır acaba bir çok arkadaş merak ediyordur benim gibi.

bujiler kaç binde bir değişir bu arada wr 125 yzf r 125 aynı motora sahip bunlar iridyum bujimi yoksa düz buji mi kaç bin km dayanır ? araştırmama rağmen bulamadım

solmyr
09 Nisan 2014, 13:38
15/50 uygundur. 10-40 kışın bile uzun yolculukta dazla inceliyor. iridyum buji tek başına pek performans sağlamıyor. ateşleme sisteminde beyinde de değişiklik yapmak gerekiyormuş. deneyen arkadaşımda ve forumdan aldığım yorumlara göre tek başına bir etkisi yok. bazı motosikletlerin yağ filtresi temizlenebiliyor. motosikletinin kullanıcısı arkadaşlar bilgi verecektir.

tr_select
09 Nisan 2014, 13:49
Sorduğun soruların hepsinin cevapları kitapçıkta yazıyor. Her motor için farklıdır buji değişimi-yağ olayı vs vs. En güzel bilgiyi size kullanım kitapçığı verir.

Yağ filtresi temizlenmez, değişir. Değişincede normal değerlerden 200-300ml daha fazla yağ koymak gerekiyor. Yeni filtreyi takmadan önce yağlamanızda lazım. Bunların hepsi kitapçıkta yazıyor.

Buji değişimide kitapçıkta yazıyor. NGK standart buji tak. Üç tırnakmış 5 tırnakmış... Performansa bir yararı olmaz. Biraz daha uzun ömürlü olacaktır anca. Yağ olayı için bir şey diyemeyeceğim, oranın havasını bilmiyorum ama kitapta yazıyor her şey sonuç olarak :)

okan4037
09 Nisan 2014, 13:57
motoru ikinci el almıştım kitapçığı yoktu ama eve gindince yinede bir kurcalayayım.

yağ filtresini belki değiştirmeyebilirim dokunmayabilirim bilmiyorum.

bu arada yanlış anlaşılmasın iridyum buji takma peşinde değilim. sadece birisi bunlar iridyum buji olabilir normal buji takamazsın demişti ordan aklıma takıldı

Osırıs
09 Nisan 2014, 14:52
Ben yağ hava filtresini ve yağı değiştirdim geçen hafta,castrol 10 40 koymuştuk,buji zaten iridyum, lastiklerim ufaktan eskidi ama değiştirsemmi bilemedim şimdi

ogzcngdk
09 Nisan 2014, 17:34
yağ filtresi önemli onu değiştirin k&n yada mann olabilir bunlarda çekvalf sistemi var motor stop ettiğinde yağı yukarda tutuyor motorun ömrüne katkısı var

bujileri değiştirmenize gerek yok 8 bin falan gider ama kitapçıkta farklı yazıyorsa bilemiyorum

ectuna
09 Nisan 2014, 17:39
Sorduğun soruların hepsinin cevapları kitapçıkta yazıyor. Her motor için farklıdır buji değişimi-yağ olayı vs vs. En güzel bilgiyi size kullanım kitapçığı verir.

Yağ filtresi temizlenmez, değişir. Değişincede normal değerlerden 200-300ml daha fazla yağ koymak gerekiyor. Yeni filtreyi takmadan önce yağlamanızda lazım. Bunların hepsi kitapçıkta yazıyor.

Buji değişimide kitapçıkta yazıyor. NGK standart buji tak. Üç tırnakmış 5 tırnakmış... Performansa bir yararı olmaz. Biraz daha uzun ömürlü olacaktır anca. Yağ olayı için bir şey diyemeyeceğim, oranın havasını bilmiyorum ama kitapta yazıyor her şey sonuç olarak :)

Oğuz bir şey sormak istiyorum. Bazıları sıfır motorda 200km de yağ değiştirmiş. rodaj yağı için 1000 de bir daha değiştirmiş. Faydalı olduğunu söylemiş
Böyle bir uygulama sence gerekli mi? Yoksa paşa paşa 1000km yi mi bekliyim?

tr_select
09 Nisan 2014, 18:04
Caner, Türkiyede rodaj yağı nedir ? Bunu pek bilen ve bununla ilgili bilgi yok ne yazıkki.
Yabancı kaynaklardan okuduğuma göre rodaj yağı denilen melet;

Fabrikada doldurulan daha ince, (Multigrade) mineral yağ. Motor parçaları yeni olduğu için, gerekli aşınma sağlanıpta parçaların bir birine tam olarak alışmasını sağlıyormuş bu rodaj yağı. Yani motorun sağlıklı olarak hayatına devam etmesi diyelim :)
Sentetik yağlar segman-piston vs arasında duvar oluşturduğu için parçaların sıfır motorda bir birine tam olarak oturmamasını neden oluyormuş....

Ayrıca rodaj ile ilgili bilinen en büyük yanlış !

Uzun yolda 1.000 kilometreyi tamamlama olayıdır. Böyle bir dünya yoktur. Rodaj denilen olay; Uygun devirlerde her vitesi kullanarak şehir içi sürüş yapmaktır ve 1.000 kilometrede motor rodaj olmaz...
1.000 kilometreye gelmeden yağ değiştirilir-yağ filtresi değiştirilir yine pek zorlamadan sürüşe devam edilir. Tabi zaman zaman ufak gazlamalar yapmak iyi olacaktır bu 1.000 kilometre içerisinde. En azından 500km sonrası ufak ufak sıkıştırmak rodajın sağlıklı tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

Bazı kişiler şöyle der. Motorum 4.000 kilometreyi geçti. Daha iyi gidiyor sanki ? Açıldı ? Heh işte rodajın tamamlanma olayı budur. Kaç kilometrede açılır, daha iyi gider bilemiyorum ne yazıkki. Bu motora göre farklılıklar gösteriyor.

Mesela 600RR 6.000 kilometre sonrası menepoza girmiş kadın gibi çıldırıyordu :mrgreen:

ectuna
09 Nisan 2014, 18:21
Rodaj yağı özel bir yağsa erken değiştirmek zarar verir diye anladım cevabın baş tarafından ama cevabının sonlarına doğru 1000km gelmeden değiştir diyorsun.
tam netleşmek için tekrar soruyorum kusuruma bakma. arada yağ değiştirmek; 500km de misal iyi olabilir sanırım. (filtre ile beraber tabii)
ilk 800 km 5500 devri geçme diyorlar lakin arada ufak zorlamalar da iyi olabilir diye anladım 2. olarak. (500 kmden sonra belki)
Benim için önemli teyit edebilir misin anladıklarımı?

Carbondioxid
09 Nisan 2014, 18:26
Rodaj yağı özel bir yağsa erken değiştirmek zarar verir diye anladım cevabın baş tarafından ama cevabının sonlarına doğru 1000km gelmeden değiştir diyorsun.
tam netleşmek için tekrar soruyorum kusuruma bakma. arada yağ değiştirmek; 500km de misal iyi olabilir sanırım. (filtre ile beraber tabii)
ilk 800 km 5500 devri geçme diyorlar lakin arada ufak zorlamalar da iyi olabilir diye anladım 2. olarak. (500 kmden sonra belki)
Benim için önemli teyit edebilir misin anladıklarımı?

Yırtık dondan çıkma hesbı araya gireyim, şayet kitapçıkta şu kilometrede değişin deniyor ise değişin, haricinde ben gibi kuruntu pimpirik yapıp(faideli) sıksık yağ değişmek daha sıhhatli kanısındayım.

Hatırladığım kadarı ile benim alet için ilk 56 kilometrede yağı değişin yazıyor idi, fabrika rodaj yağı tanımına en uyan hali yaşadım, sonrasında, belirtilen periyodun dışında, sıksık yağı maliyetine bakmadan değiştim, kesinlikle faydasını gördüm ilk 300-500 kilometreden sonra çapak sıfırlandı, zaten çapaklarda mikron toz zerreleri halinde idi, yukarda yazan trselect arkadaşın dediklerine katılıyorum, zorlamadan ancak her viteste nadiren 1 kaç defa gaz açma şeklinde tamamladım rodajımı.

ectuna
09 Nisan 2014, 18:29
teşekkürler Co2

tr_select
09 Nisan 2014, 18:32
Bir çok kitapçıkta 1.000 kilometrede yağ değişimi yazar.
Bende 800-900 civarları değiştirmeni öneririm. Çünkü belli bir dönemi atlatmış oluyor motor... Sıkıştırmalara başlayacaksın yavaş yavaş.
500 kilometre çok erken. Hiç gerek yok.

Motosiklet 700-800 kilometre civarlarına yaklaşınca yavaş yavaş sıkıştır. Çocuk doğmuş artık, emzirme zamanı geliyor çünkü :pl:

Eğer motor aksağımında sorun var ise zaten bunu ilk 2.000km içerisinde belli eder.
Bu rodaj-yağ değişimine çok takılma. 100.000 kilometre yapmayacaksın sonuçta. 20-30bin yapıp model yükseltmeyi isteyeceksin. Bu kadar kısa vadede bir sorun çıkmaz, oluşmaz.
Birde kitapçıkta her 4.000 yazıyorsa sen onu 3500 şeklinde ayarla. Yağ motorun kanıdır çünkü. Kalbe taze kan giderse o kadar sağlıklı yaşar.

ectuna
09 Nisan 2014, 18:34
teşekkürler oğuz eksik olma

tr_select
09 Nisan 2014, 18:51
Rica ederim. Dediğim gibi aklına takılan şeyleri sorabilirsin. Bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım. Bir ara yağ-filtre-buji olayını gösteririm :)

ectuna
09 Nisan 2014, 18:56
Rica ederim. Dediğim gibi aklına takılan şeyleri sorabilirsin. Bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım. Bir ara yağ-filtre-buji olayını gösteririm :)

süper olur. Teşekkürler

okan4037
10 Nisan 2014, 12:37
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-motosiklet-castrol-15w50-1-lt-kargo-bedava-157233527/detay/

arkadaşlar yağ oalrak bunu satın aldım ödemesini yaptım elime henüz geçmedi. umarım sahte ürün filan değildir fiyatı uygun :)

Sosyete59
10 Nisan 2014, 13:00
yağını yeni değiştirdim
balataları yeni değiştirdim
sübab ayarı,karbüratör ayarı karbüratorü temizlettim
ön dişliyi büyüttüm,bujiyi değiştirdim ben bunları yaptım :)