PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun yol hakkında.

alicebbar
08 Nisan 2014, 17:21
Merhabalar dostlar geçenlerde Çerkezköy'e gittim yaklaşık 200 km bir yol (gidiş dönüş) yaptım. Dönerken motorumun egzos sesi çok fazla geldi bana ertesi gün kullandığımda ise normal çıkıyordu sesi, yağ inceldiği inceldiği için mi olur yoksa bir şeyle alakalı mı sıkıntı vs olur mu çünkü 1 ay sonra nasip olursa bir de Çanakkale'ye gideceğim. Teşekkürler şimdiden.

MZ781
08 Nisan 2014, 17:39
Hararet diyorlar ona. Seninkisi tam sayılmaz ama yinede anlaşıldığı kadarıyle ısı normalin üzerine çıkmış olabilir.Mola verip bir çay sigara yapacaksın.O esnada bujiyi açma gibi meraklı girişimlere takılmamak gerek motor kendince soğusun.En güzeli ne biliyormusun normal hız sınırında vede uygun viteste kullanmak.Bir alt vites devri çok fazla tuttuğu gibi ,bir üst vitesde krank koluna yük bindireceğinden ısınma sorunu oluşturur.Uzun yokuş inişlerinde üst vites lerde gazı kesip aynı viteste inmekte ısıyı aşağı alır.

alicebbar
08 Nisan 2014, 17:44
Yani yokuş inişlerinde vites değiştirmeyeceğiz diyorsunuz doğru muyum?

Bu arada 6000 bazen de 7000 devirde kullanıyorum, motorun ısı göstergesi 6 çubuk ideal kullanım için ise 3 çubuk olması lazımmış kullanım kılavuzun da öyle yazıyordu ve hep 3 çubukta yol boyunca. Ara sıra mola vermek lazım doğru diyorsunuz yol inmeden gidince çok yorucu oluyor. :)

ogzcngdk
08 Nisan 2014, 20:35
bence psikolojik bir durum olmuş daha motorun hararet yapacağı bir sıcaklık yok, ayrıca 6-7 bin devirde kullanıyorum demişsiniz devirde çok değil

agrasiwe
08 Nisan 2014, 20:58
200 km uzun yol sayılmaz rahat ol bişey yok.

alicebbar
09 Nisan 2014, 10:56
ogzcngdk Bence de etmemesi lazım çok doğru ama, çok ses yapıyor yağ incelip işlevini görmüyor mu acaba çok ses oluyor. Yarın öbür gün bir geziye katılırsak sıkıntı olursa yandık Valla :) :silent:

agrasiwe Benim için uzun sayılırdı Valla. ilk kez bu kadar yol yaptım. :) :)

iguven
09 Nisan 2014, 15:38
Kulak tıkacı takın sesi duymamak için.
Ben CBR250 ile istanbuldan antalyaya gittim. Herhangi bir şekilde hararet olmadı. Bazı rampalarda falan 5-10 dakika dip gaz yaptım bana mısın demedi alet :D

Rahat olun birşey olmaz ama kulak tıkacı edinin, sürüşünüz çok değişir ve konforlu olur sizin için.

alicebbar
09 Nisan 2014, 15:43
igüven anladım kardeşim alırız o zaman bir tıkaç :)

ogzcngdk
09 Nisan 2014, 17:27
bence psikolojik bir durum olmuş daha motorun hararet yapacağı bir sıcaklık yok, ayrıca 6-7 bin devirde kullanıyorum demişsiniz devirde çok değil

valla bu havada incelik motorun çalışmasını sesini değiştirmesi için içinde zeytinyağı falan olması lazım :) ben yazın şehir içinde fırında gibi oluyorum sıcaklık yüzüme vuruyor ama ne performansta nede seste değişiklik olmuyor

alicebbar
09 Nisan 2014, 22:57
valla bu havada incelik motorun çalışmasını sesini değiştirmesi için içinde zeytinyağı falan olması lazım :) ben yazın şehir içinde fırında gibi oluyorum sıcaklık yüzüme vuruyor ama ne performansta nede seste değişiklik olmuyor

Muhtemelen zeytinyağıdır. :D Şaka bir yana cidden endişe ediyorum ama siz öyle diyorsanız öyledir bakım göreceğiz ya bu motoru yakarım yada yolu tamamlarım. :D

güvenyahya
09 Nisan 2014, 23:58
Merhabalar dostlar geçenlerde Çerkezköy'e gittim yaklaşık 200 km bir yol (gidiş dönüş) yaptım. Dönerken motorumun egzos sesi çok fazla geldi bana ertesi gün kullandığımda ise normal çıkıyordu sesi, yağ inceldiği inceldiği için mi olur yoksa bir şeyle alakalı mı sıkıntı vs olur mu çünkü 1 ay sonra nasip olursa bir de Çanakkale'ye gideceğim. Teşekkürler şimdiden.

geliboludayım beklerim. :cat:

alicebbar
10 Nisan 2014, 00:17
geliboludayım beklerim. :cat:

özelden numaranı gönderir misin gelince ararım tanışırız sohbet ederiz. :)

Sosyete59
10 Nisan 2014, 00:24
ben yeni motor aldım uzun yola çıkacağım için ön dişliyi büyüttüm motor çok rahatladı istersen ön dişliyi büyütebilirsin