PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3 Bacaklı switch bağlama

ercan_wrc
04 Nisan 2014, 21:22
Merhaba arkadaşlar

geçenlerde motoruma elcik ısıtması bağladım fakat ısıtmaların düğmesi normal 2 bacaklı on/of anahtardı ben bunu değiştirmek istiyorum. elimde 12v için ledli anahtar var ama 3 bacağı var. ısıtmalardan 2 tane kablo geliyor birisi + diğeri - peki 3. bacağı köprü mü yapmam gerekiyor nasıl bağlayabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

http://www.aksaotomotiv.com/images/uploads/9c1b9f5b732b4980a426ceb14e5ce5bd_11053.jpg

Hyperian
04 Nisan 2014, 22:08
Peki bu anahtar açık ve kapalı olarak iki kademeli mi yoksa 0-1-2 diye 3 kademeli mi

oyunageldim
04 Nisan 2014, 22:21
Eksiyi direkt verin artıyıda bu düğmeden elciklere götürün,girişini çıkışını nasıl anlarım diyorsanız,12v kontrol kalemi ile denemeniz gerekir
Yada ucuna bir ampul bağlayarakta deneyebilirsiniz

ercan_wrc
04 Nisan 2014, 23:23
arkadaşlar düğme tek kadameli yani sadece on off tarzında

on/off olayını orta bacak ile sol bacak yapıyor ama bu şekilde led ışığı yanmıyor.

Arda_Karaca
04 Nisan 2014, 23:26
Sol bacağa + giriş bağlayacaksınız, Orta bacaktan da sağ bacağa bir köprü, orta bacakta ısıtmaya oldu bitti.

ercan_wrc
05 Nisan 2014, 13:26
abi öyle de denedim olmuyor. çözemedim valla 3 bacakla olabilecek kombinasyonları denedim birisinde led yandı anahtar açıkken ama ısıtma çalışmadı

COMTAN
05 Nisan 2014, 13:38
dostum +giriş ve + çıkış olayını çözmüşsen diğer kalan bacağa lamba yanması için -yani şase vereceksin yoksa düğmedeki led * yi nerden alacak ve yanacak...

MeHMeTK.
05 Nisan 2014, 14:09
'+' ya da '-' hatta anahtar seri bağlanır. Isıtmanın çalışması sağlanır. Boş kalan bacağa ise '+'dan seri girmişseniz '-', '-'den seri girmişseniz '+' uç bağlanır.

Anahtar içindeki DC led'in bacak durumuna göre yukarıdaki bağlantının birisi mutlaka uyar. Yani '+' dan seri girmişseniz elcik ısınır ama lamba yanmazsa '-'den seri girilmesi ve boş kalan bacağa '+' bağlanması gerekir...

Mesajım karşık gibi görünüyor ama inanın basittir.

Kolay gelsin.

sahin08
05 Nisan 2014, 23:33
MeHMeTK. arkadaşımın anlattığı çözüm doğru, basitçe anahtar açık konumdayken orta bacak ve sağ veya sol bacak kısa devreliolacak yani devrayi tamamlar bunun tesbitinden sonra boşta kalan bacağa ki resimdeki anahtar eğer kapalı yani devreyi tamamlamış konumda ise sol bacağa şase takılırsa - led yanacaktır ve elciklerde ısınacaktır bunu olçmek için olçü aleti yada bir ampulle uçları tesbit edip sonra - şaseyi bağlamanı tavsiye ederim