PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : cub lifan tay sinyal

ridvan35
03 Nisan 2014, 16:13
arkadaşlar benm sorunum motorumda kısaları açınca sinyallerimde yanıyor ben bu bilerek yaptım ama ihtiyaçım sinyaller devre dısı kaldı sinyal kullanamıyorum asıl sorum sınyalleri baglarsam ampüller aşırı akımdan patlayacak ama ben sinyal verdigimde sinyal verdiğim tarafın sinyalinin parlaklığının alcalıp yükselmesi istiyorum acaba mümkünmü mümkünse nasıl? forumda yeniyim saygılar ...:)

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:30 ----------

cevap veren olmuyacak mı arkadaşlar ?

Hyperian
03 Nisan 2014, 20:17
Tabi ki mümkün, ancak basit bir bağlantı ile yapamazsınız, röle ve diyot kullanmanız gerekir, yoksa fardan sinyale elektrik geliği gibi sinyalden de fara elektrik gider ve far kapalıyken sinyal verdiğinizde far da yanıp sönmeye çalışır. Flaşörün gücü fara yetmez, far ve sinyaliniz sürekli olarak yanık vaziyette kalır

ridvan35
04 Nisan 2014, 00:04
Kaba taslak anladm sayilir cevabiniz için de tesekkurler ama bu baglantiyi nasil yapmaliyim yani role ve diyot parcalarini edindim nasil bir baglanti izlemeliyim simdiden tesekkurler :)

Hyperian
04 Nisan 2014, 21:58
Öncelikle sinyal kablolarının hangisinin + hangisinin - olduğunu bulun,
Rölenin 85 ucuna şase, 86 ya kısa fara giden kablonun + sını (bu kablo hem fara hem 86 uca gelecek yani)
30 ucuna aküden +
87 ucuna da diyot ve direnci seri olarak bağlayıp sinyalin + ucuna verirseniz olması lazım, inşallah atladığım bir nokta olmamıştır.
Direnç 50 kuruşluk bir şey zaten, sinyal ampülünüzü elektrikçiye gösterip, onun parlaklığını yarıya indirecek bir direnç alabilirsiniz, isterseniz 2-3 farklı değerde direnç alın, deneyip istediğiniz parlaklığı yakalarsınız

röle takmadan sadece diyot ve direnç ile de olur fakat bu şekilde röle bağlarsanız hem farınızın parlaklığı azalmaz hem de motosikletin tesisatına yüklenmemiş olursunuz

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:40 ----------

Anlattığım bağlantıda kısa far sönük iken her şey normal, kısa farı açtığınızda sinyaller de yarı parlaklıkta sürekli olarak yanacak, sinyal verdiğinizde yanıp sönmek yerine, yarı parlak-tam parlak diye gidip gelecek, bunu istiyordunuz sanırım, inşallah hesaba katmadığım bir durum yoktur :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:42 ----------

Bir detay daha ekleyeyim,

87uç----direnç---->diyot>sol sinyal
|___>diyot>sağ sinyal

dirençten sonra kabloyu sağa ve sola çekeceğiniz yerlere diyot takacaksınız, 2 diyot olacak yani, yoksa sinyal verince 4lü yakmış olursunuz :)
Diyotun yönüne dikkat edin, akımı sinyale doğru geçirecek şekilde olmalı

ridvan35
04 Nisan 2014, 23:42
Tamam dir yarin diyotlari edinip denemeler yapacagm elim yatkindir devre falan yakarim diye korkuyorum ama tedbirli ilerleyecegim cevaplariniz icin tesekkurler baglantiyi saglarsam diyotlari duzgnce leyimleyip izola bantliyacagm :) cok tesekkur ederim :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:39 ----------

Bisy daha takildi aklima sag sinyaller icin bir role sol sinyaller icin bi role seklinde olmasi lazm demi ?

Hyperian
05 Nisan 2014, 00:10
Diyot kullanacağınız için tek röle yeterli, dirençleri alırken dikkat edin doğru watt ve ohm değerinde olmazsa işinize yaramayacaktır
sinyalleriniz toplam kaç watt çekiyorsa o kadar watt değeri olmalı, ohm değerini de elektrikçiye ampülü göstererek hesaplatabilirsiniz
http://i.hizliresim.com/QXE8jy.jpg (http://hizliresim.com/QXE8jy)

ridvan35
05 Nisan 2014, 23:17
Tamam sagolun sema cok yardimci olacak yaptikdan snra resimlerini yuklerim. :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:51 ----------

Bugun sanayide baya bir dolastim ama uygun bir role bulamadim dogrusu 12 volt ama amperi uyumsuz 45 amperden asagisi yokdu motorsiklet icin uygun olmaz diye almadim sizce yanlismi yaptim sizin onere bileceginiz bir amper degeri var midir acaba ?

sahin08
06 Nisan 2014, 00:04
45 amper yüksek fakat motosiklette bi zararı olmaz sadece fazladan güçlü ve pahalı bir röleniz olur.. sonuçta motorsiklet aküsü ortalama 10 amp\h

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:44 ----------

elektronikçilerden 10 amperlik basit röleler var onlardan da kullanabilirsin

Hyperian
06 Nisan 2014, 11:48
Amper değeri fazla olması sorun değil, fiyatı 5tl den pahalı olmasın kaziklanmayin :) boyutu çok büyük değilse sorun değil (motorda koyacak yer sıkıntısı olmasın diye) oto parçacılarda mini role diye de satılır, önemli olan ayaklarının resimde gösterdiğim gibi olması

ridvan35
06 Nisan 2014, 23:00
Boyutu ufak di ama 4 tirnakliydi ortadaki tirnak yokdu yani ama ortadaki tirnagi kullanmicagim icin pek onemsemedim burdaki elektrikcilerde bulanacagini sanmiyorum bakalim varsa elektrikciden yoksa sanayiden alirim artik :)