PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : akü sorunu

xgjao
14 Mart 2014, 22:55
merhaba abilerim, motorumun aküsü yaklaşık 1 aydır yatmaktadır geçen gün sürmeye gittim ama akü basmıyordu takviyeyle filan çalıştırdım 1 saat filan gezdim ama şarj olmadı aküden olduğuna eminim bir kaç kez daha başıma geldi aynısı aküye ne yapsam kendine geri gelir

yqavuzhyan
14 Mart 2014, 23:19
merhaba abilerim, motorumun aküsü yaklaşık 1 aydır yatmaktadır geçen gün sürmeye gittim ama akü basmıyordu takviyeyle filan çalıştırdım 1 saat filan gezdim ama şarj olmadı aküden olduğuna eminim bir kaç kez daha başıma geldi aynısı aküye ne yapsam kendine geri gelir

yağına tuzuna bak bakalım tam mı?

mahyo
14 Mart 2014, 23:25
Uzun süre beklemiş akü ile marşa basılmaz. Eğer uzun süre kullanmayacaksanız aküyü yerinden sökün.
Kullanmaya başlayacaksanız önce şarj ettirin sonra yerine takıp marşa basın. Akünüz sıfır bile olsa beklemiş olan aküde marşa basarsanız derin deşarja mahsur bırakırsınız. Yani akünün ömründen ömür gider.
Siz aküyü şarj ettirmeyi deneyin ve bir müddet kullandıktan sonra voltajı ölçün. Tutarsa gittiği yere kadar kullanın. (Sağlam akü boştayken en düşük 12,6V şarj olurken 13,9V ölçmeniz lazım.)

ufukk
14 Mart 2014, 23:40
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/127829-aku-ilk-sarj-ve-montaj.html

o aküden artık hayır gelmez uğraşma şarjla falan ben iki defa denedim fayda etmedi yeni akü aldım

xgjao
15 Mart 2014, 02:41
bazı forumlarda akünün içine aspirin at filan diyolardı