PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : problem!!

vaarool
09 Şubat 2014, 17:43
arkadaslar bende mondial 125 mt var. dun uzun yol yaptım son gaz yaptım yanı eve gelmeye yakın stop etti ve calıstıramadım.
takımarı alıp bugun gıttım motorun yanına actım seleyı falan soktum karburatore baktım bıse goremedım ama akunun buraz arkasında motor kapagı sanırım 4 vıda tutuyo actım cark ınce zıncır falan gordum ayak marsına bastıgım zmn cark zıncır fln donuyo fakar tam ordan yağ akıtıyo ve calısmıyo motor ona napabılırım??? :(

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:57 ----------

yok mu kimseeee cvp verecek

airhead
09 Şubat 2014, 18:38
önce ateşleme kontrolü,sonra benzin geliyomu diye bak.marş hala dönüyosa bi şekilde çalışır.

vaarool
09 Şubat 2014, 18:47
Calısmadı ki aku bitti ayak marsı zorladım yok calısmıo karburatorun içine benzın dokup denedim yine calısmıo :(

Mertcan39
09 Şubat 2014, 18:59
ateşleme varmı bujine bak

vaarool
09 Şubat 2014, 19:08
var sanırım ama o yag akması normal mi?

zaferkarizma
09 Şubat 2014, 20:32
üst kapak contasını yakmışsın bence ama elektrik tesisatını kontrol etmende fayda var bujı yı çıkarıp ateşleme olup olmadığını kontrol et.

vaarool
09 Şubat 2014, 23:02
abii ateşleme elektrik sorunu yok ama calısmıyo yağ tıpasını actım yarım litre yağ bosalttım ama yine de ordan yağ akıtıyo basıom basıom çalısmıo hatta aku sarjı taktım direk bastım yıne yok benzınde de sorun yok ateşlemede de pistona yağ dolmuş olabilir mi????

PysLre
09 Şubat 2014, 23:18
Sana şöyle söyleyeyim Mondial 125 drift var son hız 130 görüyor motor ama durunca çalışmıyor bi türlü. Nedeni Ya motorun fazla ısınması yada karbüratöre fazla benzin alması ama havayı yeterince almamasndan kaynaklanıyor olabilir bana göre

ferhatkars
09 Şubat 2014, 23:33
akünün ordaki (üst kapak) çarka zincire de sakın dokunma...
önce ateşlemeyi kontrol et...
buji sök ve buji başlığını geri takıp, bujiyi motora değdirip marşa bas... kıvılcım tek bir yere mi atıyor yoksa sağa sola mı dağıtıyor... sağa sola dağıtıyorsa yeni buji tak...
diğer kontrol edeceğin şeyde... karbüratörün alt yanından çıkıp depoya giden bir hortum var...onu karbüratörden sök ve marşa bas...
marşa basarken ordan benzin gelmesi lazım... gelmiyorsa ufak ufak tamirci aramaya başla...
aküyü güzelce şarj ettir... sonra tekrar marş bas...arabadan felan takviye yap...
ilk önce ateşleme- sonra benzin- sonra da aküyü tam şerj edip yada arabadan takviye yapıp marş bas...
gerekirse marş basarken hava filitresinin girişini elinle biraz kapat az hava alsın...

vaarool
10 Şubat 2014, 00:09
ferhat kardeş hepsini denedim dediklerinin ama maalesef o kapagın adını orendım.. kulbutor kapagı actım orda 2 tane yaylı supap var altlı ustlu ordan akıyo yağ. bıde o kapagın usttarafında kucuk delık var hava gelen marsa basıom devir norman ama o dediği kapatınca mars devrı dusuyo biten aku gibi anlamadım ki noldu.. offf.. :(

serkanADH13
10 Şubat 2014, 02:39
Motorun subaplatına bak bakalım SENTE'deyken subaplar sıkmış olabilir,
onada baktın ise malesef artık senın yapabılecegın herseyı arkadaslar soylemıs ve sende yapmıssın sanırım,
kalanı artık TAMIRCI işi demekki,

Motoruna ATEŞLEME GELİYOR İSE VE BUJİ YENİ ise,
Karbüratörün temiz ve içine benzin geliyor ise,
BUJİyı yerinden söktün ve parmağını buji deliğine kapadığın ve marşa basıldığı anda parmağını itiyor ise (kompresyon var demektir)

motorun çalışması gerekir,,,

vaarool
10 Şubat 2014, 17:14
Tmm haci bi de bujiyi sokiyim bakiyim yoksa motoru kople sokup contalari deiscem

agrasiwe
10 Şubat 2014, 17:20
motordan anlamakta ayrı bir güzellik, valla eski bir motor alıp bende kurcalıcam, öğrencem :D tüm yorumları okudum hiçbişi anlamadım... geçmiş olsun kardeş.

vaarool
10 Şubat 2014, 19:29
saol Allah razı olsun... valla bujiyi de soktum baktım basınc var. benzın hortumunu soktum karburatorden bıraz yukarı kaldırdım marsa basılı tuttum benzın gelmıo asa indırıom benzin damla damla gelio. az benzin gelio ondan mı acaba yoksa contalardan olabılır mi?

airhead
10 Şubat 2014, 20:01
depodan gelen benzin hortumunu dogrudan karbüratöre ver.Aradaki kesici arızalanmış olabilir

vaarool
10 Şubat 2014, 20:07
kesiciyi iptal etsem sorun olur mu?

airhead
10 Şubat 2014, 20:22
deneme amaçlı iptal et,yenisi ile degiştirmezsen karbüratör benzin taşırabilir.

vaarool
10 Şubat 2014, 20:48
peki bişe sorcam butun contaları nasıl değiştiririm...

vaarool
22 Şubat 2014, 11:06
Tmm sorunu cozdum segman kirikmis deistirdim pistonla segmanlari simdi de calisio gaz yemio ?????