PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hava Ayarı-Hyosung

ozkan2541
26 Ocak 2014, 02:48
İyi forumlar
Geçen motosikletim siyah duman atmasıyla ilgili bir başlık açmıştım.Motosikletimin zengin karışım yaptığını anlayınca hava ayarı yapması için götürdüğüm usta 2 buji ve hava filitresine sorunu çıkardı ve bunun için 200 lira hesap istedi.Bana biraz fazla geldi hatta biraz değil çok aşırı fazla geldi.Hava ayarını kendim yapmak istedim eğer olmazsa parçaları kendim temin edip yapabilirim.Yalnız motosikletin hava rolanti ayarını bir türlü bulamadım kullanan arkadaşlar hyosung 250 r'ın hava ayarının nerden yapıldığını söylerse memnun olurum.
Teşekkür ediyorum

Ahmet Abi
26 Ocak 2014, 02:52
2 buji 20 lira, hava fitresi 20 lira, işçilikle 50 lira en fazla. Ederi budur. Dayı çakallık yapmaya çalışmış.

http://www.youtube.com/watch?v=XzjSEYB9RDU

Burada anlatıyor karbarator ayarını.

ozkan2541
26 Ocak 2014, 03:02
Cahilliğimi maruz görün ben burda tam olarak ne yapılmaya çalışıldığını anlayamadım edemedim.Motorumun hava filitresi deponun altındaydı temizdi sorun yoktu onun altındada karbüratör vardı ama hava ayarının nerden yapıldığını bulamadım bulduktan sonra rolanti ve hava ayarını arabadaki gibi yapabilirim

CEM.
26 Ocak 2014, 06:25
Merhabalar.
Öncelikle motorunuzun modelini söyleseniz daha iyi yardımcı olabilirdik.

Eger motorunuz enjeksiyonlu ise böyle şeylere kalkışmayın.

Hava ayarı rolati ayarı falan derken karışıklık olmuş.

Rolanti ayarı motorun gaz vermeden çalışır vaziyette kaldıgı çalıştıgı devir ayarıdır.

Yanlış hatırlamıyorsam motorun sol grenajının altında bir yerdeydi .

Yani bu dediginiz zengin karışım hava ayarı yapmak istiyorumla pek ilgili degil.

Motorunuz karbüratörlü ise yakıt hava karışım ayarını kesinlikle kendiniz yapmayın.

Arabadaki gibi tek seferde yapmanız mümkün degil ayrıca hyosungun ayarını tutturmakta zordur .

Hyosungda senkron ayarı vardır rolanti ile birlikte dinleyerek ve ayarlıyarak yapılır kulak çok aşina olmalı size önerim karbüratör ayarı gibi önemli bi konuda kesinlikle ustaya yaptırmanız.

Bujilerinin ve hava filtresinin degişmesini istemiyorum bana sadece karbüratör ayarı yapıcaksınız dersen mecbur yapıcak ustalara söz geçirmeyi bilin.

İzmir piyasa fiyatı 50 tl.. 10 dakikaya benim ustamda yapmıştı. 20tlye .. Çok aman aman meşakatli bir iş degil kulak ve teknik çok aşina olmalı.

Motorunuzun güncel parça fiyatlarını hyosung.source'den ögrenebilirsiniz.

ozkan2541
26 Ocak 2014, 07:35
Haklısınız modelini söylemeyin unutmuşum motorum 2008 model Hyosung GT 250 R
Motorum enjeksiyonlu değil karbüratörlü.Malesef ustaya söz geçiremedim. "Ben ayarı yaparım yarın sen gelirsin bana usta olmamış dersin" gibi kelimeler kullandı bende biraz huzursuz oldum yani biraz kötü niyet sezdim diyebilirim.Yakınlarda başka bi yer olmadığı için malesef motorumu götüremedim.Peki o zaman dediğiniz gibi kendim bu ayarı kurcalamam.Konuyla alakasız olabilir ama sormak istiyorum arabanın motoruna bakan ustalarda yapabilirmi bunu ?

shi_bumi
26 Ocak 2014, 08:33
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/401/fu1s.jpg

ozkan2541
26 Ocak 2014, 10:54
Hepinize ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum dediklerinizi uygulayacağım

zonta
26 Ocak 2014, 11:16
aslında ustan çokda abes bişey dememiş.buji ve hava filtresi bu işe etken elemanlar.bunları nekadar zamandır kullanıyorsun.ortalama bujilerin ömrü 6.8 bin km hava filtren orjinal ise 30 bin km her 5-10 bin arası hava ile temizlenmeli.filtreye dıştan bakınca bişey yokmuş gibi durur fakat kagıt oldugu için gözenekler kapanıyor ve motor daha çok hava emmek için ugraşıyor.filtreye baktıgın zaman yanlara dogru göbek yapmışsa degiştir. karbürator ayarı iki ucu b..lu degnek eger ustanın hyosung üstünde tecrübesi yoksa bence önce buji ve filtreleri degiştirip bir dene.olmazsa ayarı işi bilen birine yaptır.fiyatı gerçekten çok söylemiş malum kış şartları iş az kirayı senden çıkartmak istemiş.2 buji 30 tl desen hava filtresi orjinali 70 tl civarıydı ,sahibinden .com da çakmalar var 20-25 tl ye.bu arada karbüratörün fiyatını biliyormusun.?:queen::queen:

ozkan2541
26 Ocak 2014, 19:37
hocam nasıl fazla dememiş ya çakma hava filitresine 55 TL dedi :flower:
ayrıca motorumun siyah grenajını aynı renk mat boyayla boyadım sorun yaparlarmı acaba muaynede ?

rumelian
26 Ocak 2014, 20:17
2 buji 20 lira, hava fitresi 20 lira, işçilikle 50 lira en fazla. Ederi budur. Dayı çakallık yapmaya çalışmış.

http://www.youtube.com/watch?v=XzjSEYB9RDU

Burada anlatıyor karbarator ayarını.

Burada karburator vakum kacagini nasil bulursun onu anlatiyor. Delik hortum, kacak yapan kece, oring vs

forewer
26 Ocak 2014, 20:27
Sen yapamazsın hocam yazdıklarına bakılırsa, kurcalama sakın. O vida karbüratörün en altında tabanında olur. Sadece rölanti ve en alt deviri etkiler.(1000~2500rpm)Sorunun bu devir aralığının üzerinde ise (ki bu devirler genelde kullanılmaz sizin motosikletinizde) sorun başka birşeydir. Buji ve hava filtreni kontrol etmelisin öncelikle.

CEM.
26 Ocak 2014, 21:38
Buji ve hava filtreleri tabiki zamanı geldiginde degiştirilmeli fakat asıl konumuz ustanın 200tl istemesi.

Hava filtresini kendiniz degiştirebilirsiniz.

Deponun altında zaten depoyu sökerken dikkat edin hortumların ucundaki çengeli çıkarın benzini boşaltın.

Bujileri degiştirmek bi hayli zor hyosung buji anahtarı olması gerekiyor silindirin baya içinde ..

Motor soguk iken 2 silindiri elinizle tutun aynı ısıdamı .

Hyosung farklı bir motosiklettir. Koskoca izmirde sente ayarını tutturamayan ustalar oldu başıma gelmeyen kalmadı.

Her usta V motordan anlamaz zaten .

Bu yüzden bilmeyen ellerde daha kötü sonuçlar dogurabilir.

Siz oturdugunuz İL ve ilçeyi söyleyin Hyosung 250 gtr topigine yazın ve burayada yazın.

Sizle aynı ilde oturan hyosungunu güvendigi ustasına götüren illaki bir kaç kişi çıkar.

İzmirde iseniz bende yardımcı olabilir.

Saygılar.

forewer
26 Ocak 2014, 21:47
Buji ve hava filtreleri tabiki zamanı geldiginde degiştirilmeli fakat asıl konumuz ustanın 200tl istemesi.

Hava filtresini kendiniz degiştirebilirsiniz.

Deponun altında zaten depoyu sökerken dikkat edin hortumların ucundaki çengeli çıkarın benzini boşaltın.

Bujileri degiştirmek bi hayli zor hyosung buji anahtarı olması gerekiyor silindirin baya içinde ..

Motor soguk iken 2 silindiri elinizle tutun aynı ısıdamı .

Hyosung farklı bir motosiklettir. Koskoca izmirde sente ayarını tutturamayan ustalar oldu başıma gelmeyen kalmadı.

Her usta V motordan anlamaz zaten .

Bu yüzden bilmeyen ellerde daha kötü sonuçlar dogurabilir.

Siz oturdugunuz İL ve ilçeyi söyleyin Hyosung 250 gtr topigine yazın ve burayada yazın.

Sizle aynı ilde oturan hyosungunu güvendigi ustasına götüren illaki bir kaç kişi çıkar.

İzmirde iseniz bende yardımcı olabilir.

Saygılar.
Kur fiyatları ustalara da yansımış anlaşılan.:mrgreen:

CEM.
26 Ocak 2014, 21:52
Kur fiyatları ustalara da yansımış anlaşılan.:mrgreen:

Biz zamanında çin malı zincire 200tl verdik :)

Birde utanmadan arka dişli ve ön dişli ile topam 350 tl istedi.

Bu olay 2 sene evel.

Ozamanlar izmir / kahramanlarda oring zincir 70tl idi.

Yedigim kazıkları hatırladıkca yeni arkadaşları elimden geldiginde kurtarmaya çalışıyorum :cat:

ozkan2541
27 Ocak 2014, 11:56
Teşekkür ediyorum Benim gözüm korktu bu yüzden kurcalamayıp bir ustaya gidicem Kocaeli'de oturuyorum malesef burda bir kaç usta var zamanında bana çalıntı motor satmaya çalıştıkları için güvenemiyorum ama kocaelide oturan hyosung kullanıcısı arkadaşlar bana güvendiği usları söylerse oralara giderim :)

ozkan2541
02 Şubat 2014, 01:42
Ustalar Buji, yağ filitresi, hava filitresi değişimlerini yaptım karbüratör ayarınıda bir ustaya yaptırdım geriye debriyaj balatası kaldı sorun şu ki hyosung'un balatası biraz pahalı acaba başka hangi marka baskı balatası uyar bu motora bir bilginiz varmı ?

ozgurakman
02 Şubat 2014, 01:53
Ustalar Buji, yağ filitresi, hava filitresi değişimlerini yaptım karbüratör ayarınıda bir ustaya yaptırdım geriye debriyaj balatası kaldı sorun şu ki hyosung'un balatası biraz pahalı acaba başka hangi marka baskı balatası uyar bu motora bir bilginiz varmı ?

hyosungsource sitesini ya da merkez yedek parça sitesini kullanabilirsiniz. fiyatlar piyasaya göre makul ikisinde de, ayrıca ikisi de oldukça güvenilir siteler.

ogzcngdk
02 Şubat 2014, 16:57

pahalı ama 5 tane çin balatası eskitir sen orjinalden şaşma bence yada kaliteli bir markanın balatasını al

ozkan2541
03 Şubat 2014, 03:27
hyosungsource sitesini ya da merkez yedek parça sitesini kullanabilirsiniz. fiyatlar piyasaya göre makul ikisinde de, ayrıca ikisi de oldukça güvenilir siteler.

pahalı ama 5 tane çin balatası eskitir sen orjinalden şaşma bence yada kaliteli bir markanın balatasını al

Teşekkür ediyorum dediğiniz gibi yapıcam