PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rodajını tamamlamış motor düzensiz hız yapıyor:(

SUKRU-35
23 Ocak 2014, 19:01
Arkadaşlar başlık soracağım konuyu içerdimi pek emin değilim. Honda cb125e motorum bildiğiniz üzere rodaj ve birkaç konu hakkında sorularım olmuştu her soruma yardımcı oldunuz öncelikle bunun için herkese çok teşekkürler:)

Son sorum ise; motor 900 kmye geldi ve bazen çok iyi gidiyor bazen çok kötü;
İlk çalıştırıp yüksek devirde kullandığımda çekiş gücünde fark edilir derecede artış gözlemledim ve erken vites isteme sorununu kısmen çözdü.90-100 km hıza gelip kırmızı ışıkta duruyorum.Kalkışta motorun torku süper,hangi viteste olursa olsun gaza dokunduğum gibi çekişi artıyor.Mesela 3. viteste motor ne kadar gider nasıl çeker az çok öğrendim ama bu dediğim olayda sanki benzini nitrojenli gibi his yaratıyor:)

Bazende gaza basıyorum gitmiyor:( sanki boğulmuş 80 kmye zor ulaşıyor.Bu performans farkı normal mi sizce ?
Ayrıca vites düşürürken (2 den 1e) bazen geçmiyor.Garip bir sürtünmeden kaynaklı zorlanma sesi geliyor vitesten.Bunun sebebi ne olabilir.Acaba nazik mi vites değiştiriyorum.Bu geçiş sorunu olduğundan beri sert basıyorum biraz vitese,kız arkadaşım kırılcak biraz yavaş bas diyor.Servisine götürmelimiyim sizce? pek ilgilenmiyolar orda da:S :pale:

COMTAN
23 Ocak 2014, 19:08
900 km deki motorun tam anlamıyla rodaj bittiğini düşünmüyorum.Daha zamanı var.Motorun servise gittimi yağı değiştimi,yağı değişmisse nasıl bir yağ kondu motora eğer ince bir yağ konmuşsa motor çok ısındığında vitesler kemikleşebilir.

SUKRU-35
23 Ocak 2014, 19:38
Daha servisse götürmedim.arka çantayı takan motorcu yağ seviyesine baktı çok iyi durumda dedi.Kaçıncı kmde yağ değişimi yapmalıyım sizce ve hangi yağ markası en iyisidir:)

Tİme_shİft42
23 Ocak 2014, 19:40
Rodajım bitti kendime geldim demesi 2.500 kmyi bulur

ScaLa
23 Ocak 2014, 20:03
Kitapçığa uygun aralıklarla yağ değişimi yapın.

Baya bi yavaşlamadıktan sonra (neredeyse durma seviyesi -5km/h gibi- ) 1. vitese almayın. Yürür vaziyette bire geçirmek zor olur, dişlilere zarar verebilir. Vites düşürürken gaz vererek düşürmeyi alışkanlık haline getirin (Altın Elbiseli Adam vites değiştirme videosu).

Rodajdayken 300km'de ve 1000km'de yağ değişimi uygun olurdu bence. Siz hiç değiştirmediyseniz bir an önce değiştirin.

Fatih
23 Ocak 2014, 20:21
Tamamen psikolojik.

zaferkarizma
23 Ocak 2014, 20:58
adam rodaj tamamlandı demiş daha yağ bile değiştirmemiş gelde bu adamın motorunu ikinci el olarak al.

SUKRU-35
25 Ocak 2014, 00:56
adam rodaj tamamlandı demiş daha yağ bile değiştirmemiş gelde bu adamın motorunu ikinci el olarak al.
Öncelikle bilmemek yada bir şey öğrenmeye çalışmak yanlışmıdır? Siz ilk aldığınız motorda çok ustaymışsınız sanırım;)
Motordan anlamadığım için burdaki tavsiyeler ve servisin yönlendirmesiyle öğreniyorum(servis 1000 kmde bakıma getirince yağını değiştiricez dedi) Kitapçığında da ilk 1000 km yağ değişimi ve ilk 500 km rodaj olarak belirtilmiş bu geri kalan 500 km ne oluyor acaba? Ayrıca hiçbir ADAMA motorumu satma meraklısı da değilim...
Arkadaşlar yardımcı olan herkese de teşekkürler..