PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : siyah duman ve egzoz patlaması

ozkan2541
22 Ocak 2014, 02:26
iyi geceler arkadaşlar
Hyosung gt 250 r aldım yanlız bir kaç sorun var.
Motor yüksek devirlerde siyah duman atıyor ve gazı bıraktığım zaman ezozdan patlama sesi geliyor sizce bunun nedeni ne olabilir ?
(deneme acamıyca yüksek devire alıyorum yoksa 8bin devirden fazla basmıyorum)

Ahmet Abi
22 Ocak 2014, 02:27
Subap ayarı, benzin-hava ayarı.

Bunlara bakın.

ozkan2541
22 Ocak 2014, 02:32
Teşekkür ederim hocam peki buji ve ateşlemeyi kontrol ettirmeme gerek varmı ve sizce maliyeti ne kadar olur

onursakin
22 Ocak 2014, 02:37
Benim bildiğim siyah duman yağ yaktığı için çıkar.

Ahmet Abi
22 Ocak 2014, 02:38
Teşekkür ederim hocam peki buji ve ateşlemeyi kontrol ettirmeme gerek varmı ve sizce maliyeti ne kadar olur

Rica ederim. Ateşleme sorunu olacağını sanmıyorum ama kontrol etmekte fayda var.

ogzcngdk
22 Ocak 2014, 02:52
Benim bildiğim siyah duman yağ yaktığı için çıkar.

yağ yaktığında beyaz duman atıyor siyah duman motor boğulduğunda atıyor

bu motorlarda subap ayarı yapılmıyor eğer bozulmuşsa motor açılıp subaplara egzatriğe falan bakılması lazım..
karbratörlü modellerdense hava ayarına baktırın derim ben..
enjeksiyonluysada baktırın :queen:

ozkan2541
22 Ocak 2014, 06:02
Arkadaşlar sanırım ben sorunu buldum.Motosikletin jiklesi maximum seviyede açık ve zengin karışıma yani siyah dumana neden olan etken bu :)
ama ben jikleyi kapatında bu sefer motor stop ediyor

yucika
22 Ocak 2014, 13:08
Karbüratörlü bir modelse hava ayarını biraz açman lazım. Ancak jikle açıkken siyah duman çıkarıyor jikle kapatılınca stop ediyorsa jikle kapanınca fakir karışımda oluşuyor olabilir. Bu durumda yapman gereken; Motor ısındıktan sonra jikleyi kapayıp karbüratörün hava ayarını düzeltmektir.

avcrom egsoz
22 Ocak 2014, 14:16
genelde tekleme ve kara duman sorunu pistonun yağ sekmanlarının vazife görmediği için motordaki yapı piston üstü yağ taşıdığı içi karaduman ve patlama yapar.ateşleme,zengin benzin karışımı ve karburatör ince ayar hepside sırayla bakılması gerekir.

COMTAN
22 Ocak 2014, 15:43
siyah duman zengin karışıma işarettir.yağ yakan motor mavi duman çıkarır.silindire su alan motor çok yoğun miktarda beyaz duman atar ve duman kesilmez.jiklede çalışan her motor zengin karışımla çalışır,ınsındığında siyah duman çıkarması ve teklemesi gaz yememesi normal.jikleyi kapattığında stop ediyorsa gaz yemiyorsa karbüratörde pislik olabilir,benzin memeleri tıkanmış olabilir.

ozkan2541
23 Ocak 2014, 05:55
Hepinize teşekkür ederim ilgilendiğiniz için :)
Bugün gittiğim ustanın bana çıkardığı hesap
buji(2 tane) 50 TL
hava filitresi 55 TL
Karbiratör ayarı 40 TL
İşçilik 50 TL

Yaklaşık 13 14 senedir bilgisayar kullanıyorum.Bizim mahallede sevdiğim bi abimiz vardı bilgisayarım bozulunca götürürdüm sağolsun yapardı.Şimdi ise herşeyini kendim hallediyorum donanımsal bir arıza varsa durumu tespit edip dışarıdan temin edip kendim yapıyorum.Ustalık 20 liralık hava filtresini 55 tl yazmakmıdır insan utanır azıcık